Jak złożyć dokument RUD (zgłoszenie umowy o dzieło) przez PUE ZUS – instrukcja krok po kroku
Zmiany w rozliczeniach z ZUS od 1 stycznia 2021 r. – 12 praktycznych przykładów
Świadczenia świąteczne z okazji Bożego Narodzenia w 2020 roku a składki ZUS i podatek – listy płac na grudzień 2020 roku
Wpłaty do PPK w przypadku zleceniobiorcy – przykładowa lista płac
Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2021 na listach płac razem ze składkami do PPK i bez składek do PPK
W jaki sposób zawiesić wrześniowy odpis na ZFŚS z powodu pandemii
Sprawdź, czy test na koronawirusa jest dla pracownika przychodem podlegającym PIT
Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego – jak rozliczać świadczenia i składki ZUS
Podstawa wymiaru zasiłków ustalana na podstawie wynagrodzenia wypłaconego za okres krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych
Podwyższenie kwot wolnych od potrąceń z powodu COVID-19– wzór wniosku, wyjaśnienia praktyczne
Jak skracać i rekompensować skrócenie okresów odpoczynku w trybie antykryzysowym
Jak złożyć wniosek do ZUS o świadczenie postojowe
Wynagrodzenie przestojowe w czasie pandemii – 3 przykłady liczbowe
Jak zmienić 10 niekorzystnych zapisów w regulaminie wynagradzania – praktyczna instrukcja
Odszkodowania i odprawy wypłacone pracownikom – wysokości, limity, przykłady liczbowe
Jakie świadczenia chorobowe wypłacać, gdy pracownik jest niezdolny do pracy na przełomie roku kalendarzowego – 9 przykładów
Jak rozliczyć z podatku za 2019 r. pracowników i współpracowników
Jak wykazać przerwy w opłacaniu składek pracowniczych – przykłady na listopad i grudzień 2019 r.
5 list płac za październik 2019 r. po zmianach w rozliczaniu podatku PIT
Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 r. – listy płac, korekty, przykłady
Jak skorygować za sierpień 2019 r. listę płac w związku z nieprawidłowym naliczeniem podatku zerowego za sierpień 2019 r. dla pracownika poniżej 26. roku życia
Podatek zerowy dla młodych a składka zdrowotna
Używanie telefonów służbowych do rozmów prywatnych
Jakie składki i druki przekazać za pracownika na zwolnieniu lekarskim – 18 przykładów z codziennej praktyki
Zaległe urlopy wypoczynkowe – jaki dokument warto wykorzystywać
Jak dokonywać potrąceń z zasiłków chorobowych i macierzyńskich – aktualne kwoty wolne od potrąceń, przykłady liczbowe
W ocenie resortu finansów kwota wolna od potrąceń powinna uwzględniać faktycznie dokonywane w danym miesiącu wpłaty na PPK
Jakich danych osobowych pracownika, których może żądać pracodawca – zmiany
Certyfikat rezydencji wyznacza sposób rozliczania nierezydentów – praktyczne przykłady
Pracownicze Plany Kapitałowe – obowiązki pracodawcy
Akta osobowe i ewidencja czasu pracy – na czym polegają zmiany od 1 stycznia 2019 r.
Na początku trzeba sprawdzić, czy dany rodzaj pracy w ogóle da się wykonywać zdalnie. Przy czym przepisy nie stawiają tu żadnych barier. Jedynym ograniczeniem jest... »
Obowiązku zgłaszania umów o dzieło nie mają od 1 stycznia 2021 r. tylko jednostki organizacyjne (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego), gdy... »
Rzeczywiste skutki wywołanego wybuchem pandemii kryzysu są dalej idące niż wcześniej sądzono. Dlatego też wprowadzono wiele nowych zmian w tarczy antykryzysowej... »
Od 26 stycznia 2021 r. w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze... »
Zmniejszenie wymiaru czasu pracy przez pracownika opiekującego się dzieckiem, nieraz rodzi wątpliwości, czy skorzystanie przez pracownika z tej możliwości wpływa... »
Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek o udzielenie subwencji finansowej w ramach tarczy 2.0. Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR), ZUS przekazuje do PFR dane dotyczące stanu... »
Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek... »
Od 26 stycznia 2021 r. płatnicy składek z określonych branż mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS za lipiec – wrzesień... »
Domaganie się od pracodawcy zapłaty odszkodowania za tzw. utracone korzyści, jakie pracownik mógłby osiągnąć, gdyby pracodawca swoim zachowaniem nie... »
W razie przekroczenia przez pracownika terminu, o którym mowa w art. 55 § 2 kp, znaczny upływ czasu między zarzucanym pracodawcy ciężkim naruszeniem podstawowych... »
Czy praca w niedzielę albo święto, za którą pracownik nie otrzymał innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, jest pracą nadliczbową... »
Wielu pracodawców w 2021 r. zamierza wysłać pracownikom i zleceniobiorcom PIT-11 drogą elektroniczną, np. poprzez e-mail. Sprawdź, w jaki sposób pracodawca... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Cudzoziemiec, student studiów dziennych otrzymał zniżkę czesnego jako nagrodę za działalność na rzecz uczelni i musimy wystawić mu... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Zleceniobiorcy (opiekunki) naszej firmy, przed wyjazdem na dane zlecenie poddają się testowi na COVID-19. 1: Zleceniobiorcy opłacają test z własnych... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jak właściwie ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownicy będącej w ciąży? Pracownica zatrudniona w firmie od 2018 r... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Od 5 grudnia 2020 r. obowiązuje nowo dodany art. 4ha ustawy z 2 marca 2020 r., zgodnie z którym pracownicy poddani obowiązkowej izolacji w warunkach domowych... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Wniosek o subwencję z PFR nasza firma złożyła w maju 2020 roku. Firma zatrudnia ok. 100 pracowników. Dane do otrzymania subwencji były wyliczane z... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Dziecko w wieku przedszkolnym jest na kwarantannie w związku z COVID-19. Rodzice dziecka pracują. Czy na to dziecko przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w szpitalu (pobierał wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę). Dnia 13 listopada 2020 r. pracownik... »