Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków po zmianie wymiaru czasu pracy są różnie interpretowane przez pracodawców. W ostatnim czasie zmieniono sposób... »
Do 31 marca część pracodawców musi złożyć zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły. Informacje podane w formularzu ZUS ZSWA wpłyną na... »
Miejsce zamieszkania pracownika lub zleceniobiorcy wpływa na rezydencję podatkową, a tym samym na obowiązki płatnika ciążące na pracodawcy. Możesz... »
Wypłacone przez pracodawcę kwoty ekwiwalentu za zużycie Internetu i energii elektrycznej pracownikom wykonującym pracę zdalną nie stanowią dla nich przychodu ze... »
Jeżeli otrzymany przez pracownika przychód w postaci odprawy likwidacyjnej okazał się nienależny, pracownik powinien zwrócić ją w pełnej... »
Pracodawca ma prawo przesunąć pracownikowi urlop wypoczynkowy. Jeśli do tego dojdzie i pracodawca pokryje udokumentowane koszty, które pracownik poniósł na zakup... »
Zakres opodatkowania wynagrodzeń pracowników z kraju innego niż Polska zależy od tego, czy pracownik ma w Polsce miejsce zamieszkania. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji... »
Jeżeli pracodawca udostępni pracownikowi do używania sprzęt medyczny, zwłaszcza przydatny w okresie epidemii COVID-19, taki jak koncentratory tlenu, czy pulsoksymetry... »
Pytanie: Pracownik złożył pracodawcy wniosek o skierowanie na wcześniejsze badania medycyny pracy z powodu pogorszenia się wzroku (pracownik biurowy, 8 godz. przed... »
Pytanie: Mieliśmy zamiar wypłacić pracownicy młodocianej podwyższenie zasiłku macierzyńskiego za okres wsteczny. Przed ostateczną wypłatą... »
Pytanie: Urząd gminy, realizując zadania zlecone przez GUS, związane z przeprowadzeniem Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r., powołał własnych... »
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Są różne interpretacje dotyczące sposobu wypłaty... »
Pytanie: Na zajęcie komornicze dotyczące alimentów można pracownikowi potrącić 60% wynagrodzenia i nie obowiązuje tutaj kwota wolna od potrąceń... »
Pytanie: Czy osoby przebywające na urlopach rodzicielskich, wychowawczych należy również zgłosić do PPK, jeśli nie złożą pracodawcy... »
Pytanie: Chciałabym zapytać o odpoczynek dobowy pracownika wracającego z podróży służbowej. Czy musi on odpoczywać 8 godzin czy też 11? Jak jest to... »
Pytanie: Ustawa z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób... »
Pytanie: Pracownik otrzymał jednorazową nagrodę 1.500 zł z okazji jubileuszu pracy we firmie. Proszę o rozstrzygnięcie składkowo-podatkowe. Uważam, że... »
Nowe zasady przyznawania świadczeń określa rozporządzenie obowiązujące od 28 lutego 2021 r. Zmianie uległ zakres działalności, która uprawnia do... »
Tarcza antykryzysowa 7.0 weszła w życie z dniem 1 lutego 2021 r. (zmiany od 28 lutego 2021 r.). Jej przepisy w praktyce powodują wiele pytań i problemów... »
Obowiązująca od stycznia tego roku konieczność zgłaszania i rejestrowania umów o dzieło w ZUS doprowadziła do tego, że w pierwszym tygodniu b.r... »
Od 1 kwietnia 2021 roku dla 24 grup działalności zaczną obowiązywać nowe stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypadków... »
Sprawdź, czy nowy pracodawca może przyjąć pracownika do pracy bez badań wstępnych w czasie epidemii. Przekonaj się, czy pracodawca ma uprawnienia do informowania w... »
Trwają prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej zmieniającego rozporządzenie z 9 grudnia 2019 r. w sprawie... »
Do 20 sierpnia 2021 r. pracodawcy i zleceniodawcy prowadzący działalność według wybranych kodów PKD mogą przekazać zaliczki PIT pobrane od wynagrodzeń... »
W ramach dużej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych planowane są zmiany także innych ustaw m.in. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia... »