Płace w firmie

» wyszukiwanie zaawansowane
Aby skorzystać
z pełnej wersji serwisu
Jeśli już jesteś naszym czytelnikiem zaloguj się

Numer 94 - styczeń 2012 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

W listopadzie, grudniu 2011 r. oraz w styczniu 2012 r. wchodzą w życie:

Sprawdźmy, co zmienia się w prawie pracy, ZUS i podatkach na przełomie 2011/2012. »


Od 23 listopada wniosek o emeryturę lub rentę można zgłosić przez Internet

Zainteresowany może złożyć wniosek w formie dokumentu elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. To tylko jedna ze zmian, którą wprowadza... »


Obowiązują nas nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych

Dnia 1 stycznia 2012 r. wchodzą w życie rozporządzenia określające nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych, w tym dotyczących płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. »


W 2012 r. grożą nam wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe!

Płatnicy podlegają sankcjom wynikającym z Kodeksu karnego skarbowego. Przypomnijmy, że wysokość kar przewidzianych w kodeksie jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1... »


Zaległy urlop za 2011 r. - do 31 marca czy do 30 września

Druga ustawa deregulacyjna umożliwia wykorzystanie zaległych urlopów nie do 31 marca, ale do 30 września. Sprawdźmy, czy to znaczy, że już za 2011 r. pracownicy mogą wykorzystać zaległy urlop do 30... »


Sprawdź, ile wynosi współczynnik ekwiwalentowy w 2012 r.

Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego... »


Urlopy rodzicielskie w 2012 r. - są zmiany

Sprawdźmy, z jakich urlopów rodzicielskich i w jakim wymiarze pracownicy będą korzystać w 2012 r. »


Pracownik na studiach podyplomowych bez prawa do 21-dniowego urlopu szkoleniowego

Prawa takiego nie mają ci pracownicy już od 1 października 2011 r. Od roku akademickiego 2011/2012 studia podyplomowe mogą kończyć się bowiem pracą końcową lub egzaminem końcowym, a nie, jak... »


Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych w zależności od rodzaju organu kontroli - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis dotyczący zasad naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w przypadku... »


Sprawdź, jak zebrać dane do ZUS IWA

ZUS IWA przekazujemy do ZUS do 31 stycznia. To wszyscy wiemy. Problem jest tylko z tym, jak poprawnie wypełnić tę informację. Oto praktyczna instrukcja. »


Dział: Najnowsze interpretacje podatkowe

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie - od 1 stycznia 2012 r. tylko elektroniczne

Od 1 stycznia 2012 r. jedynymi oficjalnymi źródłami poznania prawa są Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie zamieszczane w formie elektronicznej na stronie Rządowego Centrum Legislacji. »


Konkurs zorganizowany dla przedsiębiorców - czy trzeba potrącić podatek

Załóżmy, że spółka akcyjna prowadząca działalność handlową w celu zachęcenia do nabywania sprzedawanych towarów oraz zwiększenia atrakcyjności własnej oferty przeprowadza konkursy dla swoich klientów... »


Kurs językowy dla skierowanego pracownika - czy korzysta ze zwolnienia od podatku

Większościowym udziałowcem pracodawcy - spółki zajmującej się działalnością handlową jest spółka zagraniczna. Kontrahentami pracodawcy są głównie podmioty zagraniczne. W takiej sytuacji pracownicy... »


Dział: Z codziennej pracy specjalisty ds. płac

Długa choroba pracownika a prawo do trzynastki - najnowsza uchwała SN

Lead Styczeń jest jednym z trzech pierwszych miesięcy roku, w którym pracodawcy sektora budżetowego powinni swoim pracownikom wypłacić dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki. Nie wszyscy... »


Dział: Eksperci odpowiadają Czytelnikom

Składniki zmienne a urlop wypoczynkowy - jak rozliczyć wynagrodzenie

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W 2009 r. otrzymał wynagrodzenie za godziny nadliczbowe dobowe w styczniu (100,00 zł), lutym (200 zł) i marcu (350 zł). W... »


Zasiłek macierzyński od minimalnej podstawy a przełom roku kalendarzowego

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica zatrudniona w naszej firmie na pełnym etacie od kilku lat, ma wyznaczony termin porodu na grudzień 2011 r. Wynagrodzenie tej osoby odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za... »


Dodatek stażowy wypłacany w trakcie choroby - jak wykazać go w druku ZUS Rp-7

PYTANIE CZYTELNIKA: Od 2003 r., zgodnie z obowiązującymi w firmie przepisami płacowymi, dodatek stażowy wypłacany jest pracownikom również za okres choroby. Czy w druku ZUS Rp-7 powinnam go wykazać... »


Grudniowe talony świąteczne odebrane w styczniu - kiedy powstanie przychód

PYTANIE CZYTELNIKA: Co roku przekazujemy naszym pracownikom talony świąteczno-noworoczne, które mogą odbierać w siedzibie firmy już przed świętami. Niestety, niektórzy pracownicy nie odbierają talonów... »


Czy pracownik odchodzący z firmy w ramach zwolnień grupowych ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

PYTANIE CZYTELNIKA: W ramach zwolnień grupowych z pracownikami zostaną rozwiązane umowy o pracę z dniem 15 lipca 2011 r. Na dzień dzisiejszy jeden z pracowników wykorzystał już 18 dni urlopu... »


Dodatkowy urlop macierzyński - sprawdź, co się zmieni w 2012 r.

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica złożyła wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, tj. od 23 grudnia 2011... »


Jak postąpić w przypadku, gdy były pracownik przesyła zwolnienie lekarskie na ostatnie dni zatrudnienia po terminie wypłaty jego wynagrodzenia?

PYTANIE CZYTELNIKA: W jaki sposób dokonać korekty listy płac i deklaracji ZUS za listopad 2011 r. pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim od 30 listopada do 6 grudnia 2011 r. Zatrudnienie ustało... »


Nie rozwiązuj umowy o pracę z pracownicą w ciąży!

PYTANIE CZYTELNIKA: Zatrudniamy pracownicę na umowę o pracę na czas nieokreślony. W dniu 31 stycznia 2011 r. pracownica otrzymała wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy. Okres... »


Jak poprawnie wydawać świadectwo pracy po 21 marca 2011 r.?

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik był zatrudniony w firmie na następujące po sobie umowy: na okres próbny: 1-30 września 2009 r., na czas określony: 1 października... »


Czy odprawa pośmiertna przysługuje matce zmarłego?

PYTANIE CZYTELNIKA: Czy z chwilą zgonu pracownika, jeśli jedynym członkiem rodziny jest żona i nie ma dzieci, odprawa pośmiertna należy się w 1/2 wysokości... »


Dział: Kompleksowe rozwiązania płacowe

Świadczenia pracownicze w 2012 r. - sprawdź ich wysokość

Wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. w stosunku do poprzedniego roku została zwiększona o 114 zł. Obecnie jest to kwota 1.500 zł (w 2011 r. była to kwota 1.386 zł). Konsekwencje zmiany... »


Zasiłek opiekuńczy w 2012 r. oraz na przełomie 2011 i 2012 r.

Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych popełniają wiele błędów przy ustalaniu uprawnień do zasiłków opiekuńczych oraz obliczaniu podstawy ich wymiaru. Te... »


ZUS przy umowach cywilnoprawnych zawartych z podmiotem trzecim - SN rozstrzyga wątpliwości

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z... »


Numer 94 - styczeń 2012 r.

Wynagrodzenia na przełomie roku - 3 zasady wypłaty w następnym roku
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O poradniku O poradniku Regulamin Regulamin Kontakt Kontakt Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O poradniku Regulamin Kontakt Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl
 • Publikacje papierowe komplementarne:

  Serwis ZUS Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US Zeszyty US Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US
 • Portale:

  Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal FK Portal FK Portal ZUS Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal FK Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Płace w firmie