Dział: Nowości składkowo-płacowe – sprawdź, co zmienia się w Twojej pracy
Od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą musieli się posługiwać wyłącznie zwolnieniami lekarskimi w formie elektronicznej. W tym celu będą musieli... »
Dział: Najnowsze orzecznictwo i interpretacje – skuteczna ochrona w sporach z PIP, urzędem skarbowym i pracownikami
Osoba niezdolna do pracy po rozwiązaniu umowy o pracę, która podejmuje jeszcze pracę na zlecenie, może być pozbawiona zasiłku wyłącznie za okres, w... »
Reguły odnoszące się do pracowników nie dotyczą zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących działalność... »
Obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania ze stroną związkową oznacza, że pracodawca – w sytuacji jednolitego i ustalonego negatywnego stanowiska... »
Zleceniodawca wypłacający zasiłki chorobowe i macierzyńskie zleceniobiorcom nie musi potrącać zaliczek na podatek. Powinien jednak wystawić każdemu ze... »
Wręczane pracownikom drobne upominki z okazji urodzenia dziecka nie podlegają przepisom o podatku dochodowym, tylko przepisom o podatku od spadków i darowizn. Pracodawca nie... »
Jeżeli zleceniodawca będący polskim nierezydentem przekroczy 183 dni pobytu w Polsce, zleceniodawca wystawi dwie informacje podatkowe: IFT-1/IFT-1R oraz PIT-11.Interpretacja... »
W przypadku nieodpłatnego wydawania posiłków pracownikom, a także współpracownikom (zleceniobiorcom, a także pracownikom kontrahentów), po stronie tych... »
Jeżeli pracodawca doładuje pracownikom karty miejskie, a pracownicy używają ich w celach służbowych i prywatnych, po stronie pracowników nie powstaje... »
Dział: Odpowiedzi ekspertów na pytania nadesłane do redakcji
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy to prawda, że od 25 maja 2018 nie można żądać od kandydata do pracy podania imion rodziców i adresu miejsca zamieszkania? Jaka jest podstawa... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim na pierwsze dziecko do 20 kwietnia 2018 r. Następnie wykorzystała urlop wypoczynkowy od 21 kwietnia do 27 czerwca... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Nasza pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim 182 dni bez żadnej przerwy, z kodem A. Po tym czasie na kilka dni wróciła do pracy. Następnie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W jaki sposób należy ustalić okres zawieszenia Funduszu Pracy dla pracownicy, która powróciła z urlopu wychowawczego z tym wyjątkiem... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Mam problem w wyliczeniu podstawy do nagrody jubileuszowej/odprawy ze zmiennych składników wynagrodzenia w wypadku zmiany płacy zasadniczej. Otóż... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Nasz pracownik (obywatel Polski) jest opiekunem prawnym15-letniego obywatela z Ukrainy. Czy obywatel Polski może zgłosić w zakładzie, w którym pracuje... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik (51 lat) udał się do szpitala uzdrowiskowego w okresie 27 lipca – 19 sierpnia 2018 r. Poinformował, że na koniec pobytu będzie miał... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku kierownika regionalnego (firma usługowa – utrzymanie czystości) używa prywatnego samochodu do... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik (mężczyzna) skończył 65 lat w dniu 27 sierpnia 2018 roku. Jakie dokumenty powinien złożyć pracownik i pracodawca? Czy pracownik... »
Dział: Korygowanie błędów składkowo-płacowych – instrukcja krok po kroku
Stan faktyczny: W październiku br dokonaliśmy korekty dokumentów rozliczeniowych za listopad i grudzień 2016 r., co było konsekwencją przekroczenia w listopadzie 2016... »
Dział: Rozwiązania płacowe
Definicję minimalnego wynagrodzenia pracodawcy zamieszczają niekiedy w regulaminach wynagradzania. Musimy zatem sprawdzić, czy regulamin taki nie będzie wymagał modyfikacji. »
Pracodawca, który spóźnia się z wypłaceniem pracownikowi należnych mu pieniędzy narusza swój podstawowy obowiązek. Przy ocenie tego, czy stanowi to... »
W 2019 roku, podobnie jak w latach minionych, wynagrodzenie w umowie zlecenia nadal może być wyrażone stawką kwotową, miesięczną, godzinową, akordową lub... »