Wysokość świadczeń podlegających potrąceniom ustalamy od kwoty brutto, czyli przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Nasz zakład zawarł umowę zlecenie z siostrą zakonną. Zakon opłaca składki ZUS zgodnie z ustawą konkordatową. Dodam, że siostra nie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałam się dowiedzieć, na czym rozliczamy zwolnienia lekarskie (czy drukujemy zwolnienia i rozliczamy na odwrocie czy na asygnacie). »
PYTANIE CZYTELNIKA: W zakładzie pracy oprócz wynagrodzenia za pracę wypłacana jest premia dodatkowa i nagroda za określone zadania. Nie ma do nich regulaminu, otrzymujemy... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik przebywał cały luty na zwolnieniu chorobowym. Wypłata wynagrodzenia chorobowego to 293,22 zł brutto. Wypłata zasiłku chorobowego... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica po urodzeniu dziecka chce przejść na urlop macierzyński 20 tygodni płatny 100%. Następnie po upływie tego czasu o urlop rodzicielski... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę świadczy pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej u innego zleceniodawcy. Czy z chwilą przejścia na... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica obsługi szkoły ma zawartą umowę o pracę na okres 08.04. – 30.04.2019 r. Czy podając na umowie warunki płacy należy... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W jaki sposób sporządzić korektę dokumentów deklaracji rozliczeniowej ZUS. W styczniu 2019 r. została wypłacona nagroda roczna za 2018 rok... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Bardzo proszę o odpowiedź na pytania: 1. Do podstawy wymiaru zasiłku bierzemy uzupełnione wynagrodzenie zasadnicze, jeśli ktoś chorował. Czy... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy możemy bez konsekwencji względem ZUS zawrzeć umowę o dzieło z fundacją, w której to ona powierza wykonanie dzieła dyrygentowi... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Chcielibyśmy podjąć współpracę z kilkoma osobami w ramach umowy zlecenia. Czy powinniśmy prowadzić dla nich ewidencję czasu pracy tak... »
Ulga w PIT dla młodych pracowników do ukończenia 26. roku życia, zwiększenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie stawki podatku PIT... »
Ustawą wdrażającą RODO doprecyzowano reguły udostępniania i przetwarzania danych osobowych osób uprawnionych na potrzeby przyznawania świadczeń ze... »
Pracodawcy muszą zaprzestać prowadzenia monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach udostępnionych na potrzeby zakładowej organizacji związkowej. Od 4 maja 2019 r. wprowadzono... »
Od 4 maja 2019 r. pracodawcy uzyskają nowe uprawnienia w zakresie żądania od osoby przyjmowanej do pracy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do wykonywania... »
Sposób opodatkowania przychodów z działalności wykonywanej osobiście, w tym umów zlecenia i niektórych umów o dzieło, zależy od kwoty... »
Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej przepisy o pracowniczych planach kapitałowych, który przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat oraz... »
Wydłużenie terminów do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy, zmiany w zakresie dyskryminacji i mobbingu, rozszerzenie uprawnień... »
Uproszczenia dla kartowiczów, złagodzenie zasad dokonywania wpłat na PFRON, zmiany w Kodeksie spółek handlowych to tylko niektóre nowe regulacje, jakie wprowadza... »
»
Od 4 maja 2019 r. obowiązuje tzw. ustawa wdrażająca RODO, która przyniosła m.in. zmiany w Kodeksie pracy w zakresie dotyczącym katalogu danych pozyskiwanych przez... »
Pracodawca, mimo ciążącego na nim bezwzględnego obowiązku odsunięcia od wykonywania za- dań służbowych pracownika co do którego zachodzi uzasadnione... »
Zwolnieniem z obowiązku składkowego nie są objęte wszelkie koszty związane z przejazdem pracownika (występujące w przypadku korzystania z auta służbowego w... »
Pracodawca, który naruszył względem pracownika przepisy prawa pracy o rozwiązywaniu umowy o pracę, nie może się uwolnić od odpowiedzialności wobec... »
Stan faktyczny: Pracownikom naszej spółki jest wypłacana premia roczna uzależniona zarówno od wyników spółki w Polsce, jak również od... »