Pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim oznacza dla pracodawców, obok konieczności zastąpienia pracownika, wiele obowiązków w zakresie składek oraz... »
Z dniem 7 września 2019 r. zmieni się wiele kwestii związanych z równym traktowaniem i dyskryminowaniem pracowników, ochroną osób korzystających z... »
Jeżeli od 4 maja 2019 r. pracodawca wskazywał w wystawianym świadectwie pracy imiona rodziców pracownika, na wniosek zatrudnionego będzie zobowiązany wystawić... »
Obowiązek informowania pracownika o zasadniczych warunkach zatrudnienia w ciągu tygodnia od podjęcia pracy przewiduje przyjęta 13 czerwca 2019 r. nowa dyrektywa unijna... »
Po ponad 2 latach prac została przyjęta unijna dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Niektóre z... »
Obowiązująca od 25 czerwca 2019 r. zmiana ustawy o PPK przyniesie m.in. ujednolicenie okresów zawierania umów o prowadzenie PPK w przypadku osób przebywających... »
Rok 2019 ma być ostatnim, kiedy dodatek stażowy będzie wliczany do wynagrodzenia minimalnego – przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmian w przepisach o... »
ZUS, odmawiając zwrotu nadpłaconych składek, musi decyzję należycie uzasadnić, w szczególności podając, na jakie składki i za jakie okresy... »
Składki nie powinny być naliczane od przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowiącego korzyść materialną... »
Figurujący w art. 2 ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy zapis, według którego pracodawcą niewypłacalnym... »
Wskazanie przez pracodawcę w piśmie wypowiadającym umowę o pracę dłuższego okresu wypowiedzenia niż wymagany prawem, przy braku sprzeciwu ze strony... »
Na mocy art. 93 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej nowy pracodawca wstępuje w prawa i obowiązki przysługujące dotychczasowemu pracodawcy jako płatnikowi składek na... »
Obrona pracownika przed mobbingiem nie powinna sprowadzać się do jego „przymusowej” rezygnacji z dotychczasowego zatrudnienia. Takie rozwiązanie – na gruncie... »
Zdarza się, że pracownik dowie się po upływie terminu określonego w art. 264 § 1 kp, ale w trakcie okresie wypowiedzenia umowy o pracę, że faktycznie nie... »
Pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, korzysta z ochrony przewidzianej w art. 39 kp, nawet wtedy, gdy jednocześnie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy należy naliczyć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na byłych pracowników: 1. Pracownik był zatrudniony od 18.06.1996... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy dane, które posiadam, wystarczą do rozliczenia umowy zlecenia z cudzoziemcem (obywatelstwo Wielka Brytania) i jak powinno wyglądać to rozliczenie na... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pytanie: Pracodawca otrzymał od komornika sądowego pismo „Zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie... »
Stan faktyczny: Nasza spółka zatrudnia ponad 250 pracowników i od 1 lipca 2019 r. zobowiązana jest do utworzenia Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK). Na... »
»
Za realizację zobowiązań związanych z podleganiem przez osoby zatrudnione ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu co do zasady odpowiada płatnik... »