Płace w firmie

» wyszukiwanie zaawansowane
Aby skorzystać
z pełnej wersji serwisu
Jeśli już jesteś naszym czytelnikiem zaloguj się

Numer 213 Marzec 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Rozwiązania płacowe

Pracownik nie podjął pracy mimo podpisania umowy o pracę – 3 możliwości pracodawcy

W ostatnim czasie wielu pracodawców skarży się, że osoby po pomyślnie zakończonym dla nich procesie rekrutacyjny zdążyły podpisać umowę o... »


Dział: Najnowsze orzecznictwo i interpretacje

Utrata zaufania jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy – jakie wymogi formalne musi spełnić pracodawca

Złożenie pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem z uwagi na „utratę zaufania” wymaga od pracodawcy zakomunikowania pracownikowi... »


Czy po rozwiązaniu umowy o pracę były pracownik musi pracować na rzecz byłej firmy

Pracownik nie jest zobligowany do wykonywania jakichkolwiek prac na rzecz byłego pracodawcy po zakończeniu stosunku pracy. A jeżeli z powodu niedokończenia ustalonych zadań... »


Odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy

Sprawdź, co oznacza dla pracownika umowne zastrzeżenie, z korzyścią dla niego, okresu wypowiedzenia umowy o pracę dłuższego, niż przewidziany w Kodeksie... »


Dział: Odpowiedzi ekspertów na pytania nadesłane do redakcji

Czy wypłacić wyrównanie świadczenia urlopowego

PYTANIE CZYTELNIKA: W 2019 roku od sierpnia podniesiono stawkę za świadczenie. Ogłoszenie było podanie do wiadomości dopiero w październiku. Pracownikom, którzy... »


Co zrobić z przesyłką adresowaną do pracownika

PYTANIE CZYTELNIKA: Do pracownika przyszła korespondencja zaadresowana na firmę w następujący sposób: imię nazwisko – nazwa firmy. Pracownik przebywa na... »


Nadpłata zasiłku chorobowego a rozliczenia z fiskusem

PYTANIE CZYTELNIKA: Podczas kontroli ZUS okazało się, że podstawa zasiłku chorobowego wypłacanego pracownikowi w maju i czerwcu 2018 r. została zawyżona. Zgodnie z... »


Koronawirus: czy pracodawca płaci za czas kwarantanny?

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym w strefie zagrożonej koronawirusem. Czy musi przejść 2-tygodniową kwarantannę na koszt pracodawcy? Jeśli... »


Zwolnienia lekarskie a prawo do trzynastki

PYTANIE CZYTELNIKA: Czy pracownicy urzędu miasta, która przebywała w niżej wymienionym okresie na zwolnieniu lekarskim w 2019 r., przysługuje dodatkowe wynagrodzenie... »


Jak obliczyć wynagrodzenie, gdy pracownik w miesiącu nie przepracował ani jednego dnia

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym, jest wynagradzany stawką miesięczną 2.646 zł. W styczniu 2020 r. przebywał 1 dzień na... »


Minimalne wynagrodzenie za pracę w przeliczeniu na godzinę

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego wynagrodzenie określa stawka godzinowa. Czy od 1 stycznia 2020 r. trzeba mu... »


Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe a praca w sobotę

PYTANIE CZYTELNIKA: W naszej firmie wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenie zasadniczego (4.000 zł) oraz dodatku funkcyjnego (350 zł). Obowiązuje nas... »


Zmiana warunków zatrudnienia po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracodawca przejął w trybie art. 23(1) kp pracowników objętych układem zbiorowym pracy, w którym zapisane były bardzo wysokie odprawy... »


Dział: Nowości składkowo-płacowe – sprawdź, co zmienia się w Twojej pracy w 2020 r.

Zaktualizuj protokół do wysyłki danych w Płatniku

Dla lepszego zabezpieczenia danych wysyłanych do ZUS, od 28 lutego 2020 r. program Płatnik będzie używał wyłącznie protokołu TLS 1.2. ZUS informuje, w jaki... »


Jak chronić dane osobowe przy funduszu socjalnym – stanowisko UODO z 6 lutego 2020 r.

Żeby przyznać pracownikowi świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca musi poznać i ocenić sytuację życiową... »


Koronowirus: PIP odpowiada na pytania pracodawców

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w relacji... »


Brexit a wydawanie zaświadczeń A1 przez ZUS

Z początkiem lutego  2020 r. weszła w życie umowa w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i... »


Sprawdź wysokość odpisów na ZFŚS w 2020 roku

W 2020 roku wzrosły odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zakładowy. Sprawdź, o ile. »


Jakie działania mogą podjąć służby bhp na wypadek zagrożenia koronawirusem

Zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie i coraz większa liczba ofiar to zagrożenie dla zdrowia publicznego na wszystkich... »


Numer 213 Marzec 2020 r.

 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O poradniku O poradniku Regulamin Regulamin Kontakt Kontakt Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O poradniku Regulamin Kontakt Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl
 • Publikacje papierowe komplementarne:

  Serwis ZUS Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US Zeszyty US Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US
 • Portale:

  Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal FK Portal FK Portal ZUS Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal FK Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Płace w firmie