Płace w firmie

» wyszukiwanie zaawansowane
Aby skorzystać
z pełnej wersji serwisu
Jeśli już jesteś naszym czytelnikiem zaloguj się

Numery on-line

Numer 224 - Grudzień 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Rozwiązania płacowe

COVID-19 wśród pracowników – zalecenia Głównego Inspektoratu Pracy i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Jak powinien zachować się pracodawca, którego pracownik zachorował na COVID-19? Czy może albo musi poinformować o tym resztę załogi czy jedynie sanepid? Czy... »


Praca zdalna – jak skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę w sposób zdalny

Pojęcie „pracy zdalnej” nadal nie jest ujęte w Kodeksie pracy. Ten sposób wykonywania obowiązków jak na razie jest uregulowany szczątkowo, a to... »


Zbiegi egzekucji z wynagrodzenia za pracę, zasiłku z ubezpieczenia chorobowego i wynagrodzenia z umowy zlecenia – odpowiedzi na 19 pytań

Sprawdź, jakie należności podlegają potrąceniu z wynagrodzenia za pracę i w jakiej kolejności dokonuje się potrąceń należności z... »


Kiedy pracodawca jest odpowiedzialny za zakażenia koronawirusem

Epidemia koronawirusa stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Ci z nich, którzy są pracodawcami dodatkowo stają przed koniecznością zapewnienia pracownikom... »


Dział: Odpowiedzi ekspertów na pytania nadesłane do redakcji

Karty przedpłacone jako upominek na Boże Narodzenie – składki ZUS, PIT, wpłaty na PPK

PYTANIE CZYTELNIKA: Firma planuje sprezentować pracownikom w ramach upominków świątecznych karty przedpłacone – zakup ze środków obrotowych. Czy... »


Zwrot składek ZUS w instytucji kultury z tarczy antykryzysowej a dotacja podmiotowa

PYTANIE CZYTELNIKA: Instytucja kultury otrzymała zwrot składek ZUS w związku z tarczą antykryzysową i zwolnieniem ze składek ZUS za okres marzec–maj 2020 r. Czy... »


Kwarantanna pracowników pracujących zdalnie a urlop wypoczynkowy

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownicy pracują zdalnie nawet podczas nałożonej kwarantanny. Natomiast po nałożeniu izolacji przechodzą na zwolnienie lekarskie, więc nie... »


Wartość abonamentu medycznego w zaświadczeniu ZUS Z-3

PYTANIE CZYTELNIKA: Umowa o pracę z naszym pracownikiem zostanie zakończona 30 listopada 2020 r. Pracownik od następnego dnia po dniu, w którym dowiedział się... »


Pracownik na urlopie ojcowskim a raporty do ZUS

PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik zatrudniony w naszej firmie na pełny etat w listopadzie przebywał na urlopie ojcowskim, ale zasiłek otrzyma w grudniu. Jakie dokumenty z tytułu urlopu... »


Dział: Najnowsze orzecznictwo i interpretacje

Przedsiębiorca bez przychodów w czasie pandemii ma prawo do świadczenia postojowego

ZUS odmówił trenerce fitness wypłaty świadczenia postojowego. Nie spełniała ona bowiem warunku, zgodnie z którym spadek przychodów w momencie... »


Jeżeli pracownik nie ma kwalifikacji, nie będzie przywrócony do pracy

W sytuacji, gdy zwolniony niezgodnie z prawem  pracownik nie spełnia ustawowych wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania danego stanowiska, na które chce być... »


Wyrok zastąpi umowę o pracę 

Jeśli pracodawca nie spełnił wynikającego z art. 53 § 5 kp obowiązku nawiązania stosunku pracy z byłym pracownikiem (m.in. przez podpisanie umowy o pracę... »


Dział: Nowości składkowo-płacowe – sprawdź, co zmienia się w Twojej pracy w 2020 r.

Nowa preferencja podatkowa od 19 listopada 2020 r.

Przedłużono terminy odprowadzania zaliczek na podatek i zryczałtowanego podatku dochodowego przez niektórych płatników podatku dochodowego. Chodzi o tych... »


Nawet 45.000 zł grzywny grozi pracodawcy za ukrywanie dłużnika alimentacyjnego

Wprowadzana z początkiem grudnia 2020 r. zmiana przepisów Kodeksu pracy przewiduje dodatkowe sankcje nakładane na pracodawców w związku z nielegalnym zatrudnieniem lub... »


MRPiT: Decyzja o uznaniu samoizolacji należy do pracodawcy

Znaczna dzienna liczba zakażeń sprawia, że wiele osób, z obawy przed możliwością kontaktu z osobą zakażoną bądź podejrzewających u... »


ZUS informuje płatników składek o zaległościach składkowych

Płatnicy, którzy mają swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, sukcesywnie otrzymują informację o zaległościach składkowych... »


Na wizytę w ZUS można umawiać się telefonicznie

Od 20 listopada 2020 r. klienci mogą telefonicznie umówić się na wizytę w placówce ZUS. Jak zapewnia ZUS, spotkanie z ekspertem ZUS można zarezerwować w... »


Od 16 listopada 2020 r. ruszyła nowa usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”

Podatnik może załatwić sprawę podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym po jej wcześniejszym umówieniu. Ma to zwiększyć... »


Sprawdź, na jakim formularzu od 1 stycznia 2021 r. zgłaszasz do ZUS umowę o dzieło

Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, od 1 stycznia 2021 r. mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o... »


Od stycznia 2021 roku rusza kolejna tarcza PFR

Z nowej tarczy skorzystają firmy m.in. z branży gastronomicznej, turystyki, kultury czy fitness. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR... »


Numer 224 - Grudzień 2020 r.

Świadczenia świąteczne z okazji Bożego Narodzenia w 2020 roku a składki ZUS i podatek – listy płac na grudzień 2020 roku
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O poradniku O poradniku Regulamin Regulamin Kontakt Kontakt Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O poradniku Regulamin Kontakt Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl
 • Publikacje papierowe komplementarne:

  Serwis ZUS Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US Zeszyty US Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US
 • Portale:

  Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal FK Portal FK Portal ZUS Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal FK Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Płace w firmie