Płace w firmie

» wyszukiwanie zaawansowane
Aby skorzystać
z pełnej wersji serwisu
Jeśli już jesteś naszym czytelnikiem zaloguj się

Co nowego w rozszerzonym pakiecie tarczy antykryzysowej

Do Sejmu trafił projekt ustawy, która uzupełnia rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Nowy pakiet rozwiązań przewiduje m.in. rozszerzenie zakresu podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek i ponowne wypłaty świadczenia postojowego. Sprawdź, co dodatkowo ulegnie zmianom.

Poznaj najważniejsze rozwiązania dla firm, jakie zawiera nowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące

Rozszerzony zostanie krąg przedsiębiorców, którzy skorzystają z 3-miesięcznego zwolnienia składkowego w ZUS. Dotychczas takie zwolnienie dotyczyło samozatrudnionych oraz mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników. Po zmianach z przerwy w opłacaniu składek skorzystają także firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób.

Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie.

WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Przeczytaj również:
Jak uzyskać zwolnienie z opłacania składek na ZUS za okres marzec – maj 2020 r. >>

Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2.080 zł (80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.). Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca.

Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na organizacje pozarządowe

Organizacje pozarządowe i podmioty działające na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie będą uprawnione do świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, z których dotychczas mogli korzystać przedsiębiorcy.

WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Przeczytaj również:
Ile może otrzymać pracodawca na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców >>

Ułatwienia dla kierowców

Ważność zachowają m.in. prawa jazdy oraz uprawnienia do kierowania pojazdami (których termin ważności upłynął). Ważność zachowają również pozwolenia czasowe i tablice rejestracyjne, jeżeli termin ważności czasowej rejestracji upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną

Rolnicy i pracujący z nimi domownicy mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ze względu na obowiązkową kwarantannę lub pobyt w szpitalu w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać swojej pracy.

WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Przeczytaj również:
Jak rozliczyć pracę podwładnego w czasie kwarantanny >>

Uproszczenie działania usług pocztowych

Ustawa przewiduje również zmiany, które mają uprościć i zapewnić ciągłość świadczenia usług pocztowych.

Przesyłka listowa doręczana za pośrednictwem Poczty Polskiej będąca przesyłką rejestrowaną będzie mogła być doręczona do skrzynki pocztowej bez konieczności składania wniosku na poczcie, a przesyłki kurierskie będą mogły być dostarczane z pominięciem obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru.

Źródło: projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk nr 330).

Sprawdź, jak mieć dostęp do wszystkich artykułów na cały 2021 rok!
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O poradniku O poradniku Regulamin Regulamin Kontakt Kontakt Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O poradniku Regulamin Kontakt Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.efaktura.wip.pl www.KadryiPlace.wip.pl
 • Publikacje papierowe komplementarne:

  Serwis ZUS Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US Zeszyty US Serwis ZUS Ubezpieczenia społeczne Zeszyty US
 • Portale:

  Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal FK Portal FK Portal ZUS Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal FK Portal ZUS Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Płace w firmie