Co nowego w rozszerzonym pakiecie tarczy antykryzysowej
Do Sejmu trafił projekt ustawy, która uzupełnia rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Nowy pakiet rozwiązań przewiduje m.in. rozszerzenie zakresu podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek i ponowne wypłaty świadczenia postojowego. Sprawdź, co dodatkowo ulegnie zmianom.
Poznaj najważniejsze rozwiązania dla firm, jakie zawiera nowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące
Rozszerzony zostanie krąg przedsiębiorców, którzy skorzystają z 3-miesięcznego zwolnienia składkowego w ZUS. Dotychczas takie zwolnienie dotyczyło samozatrudnionych oraz mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników. Po zmianach z przerwy w opłacaniu składek skorzystają także firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób.
Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie.
Przeczytaj również:
Jak uzyskać zwolnienie z opłacania składek na ZUS za okres marzec – maj 2020 r. >>
Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2.080 zł (80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.). Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca.
Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na organizacje pozarządowe
Organizacje pozarządowe i podmioty działające na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie będą uprawnione do świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, z których dotychczas mogli korzystać przedsiębiorcy.
Przeczytaj również:
Ile może otrzymać pracodawca na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców >>
Ułatwienia dla kierowców
Ważność zachowają m.in. prawa jazdy oraz uprawnienia do kierowania pojazdami (których termin ważności upłynął). Ważność zachowają również pozwolenia czasowe i tablice rejestracyjne, jeżeli termin ważności czasowej rejestracji upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną
Rolnicy i pracujący z nimi domownicy mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ze względu na obowiązkową kwarantannę lub pobyt w szpitalu w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać swojej pracy.
Przeczytaj również:
Jak rozliczyć pracę podwładnego w czasie kwarantanny >>
Uproszczenie działania usług pocztowych
Ustawa przewiduje również zmiany, które mają uprościć i zapewnić ciągłość świadczenia usług pocztowych.
Przesyłka listowa doręczana za pośrednictwem Poczty Polskiej będąca przesyłką rejestrowaną będzie mogła być doręczona do skrzynki pocztowej bez konieczności składania wniosku na poczcie, a przesyłki kurierskie będą mogły być dostarczane z pominięciem obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru.
Źródło: projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk nr 330).