Wskaźnik zwiększenia waloryzacji w 2011 r. będzie wynosił 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. »
Dnia 15 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją i nie narusza zasady równości! »
Z wyłączeń składkowych mogą korzystać także zleceniobiorcy »
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. (sygn. K 2/12; Dz.U. z 22 listopada 2012 r., poz. 1285) do redakcji poradnika Płace w firmie przyszło kilkanaście pytań, jakie konsekwencje ma ten wyrok dla pracodawców. Dziękując swoim Czytelnikom za okazane zaufanie, odpowiadamy: dla pracodawców wyrok ten nie ma żadnych skutków... »
Dnia 5 października 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 33 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w związku z art. 56 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 konstytucji. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Chcielibyśmy zwolnić pracownika, który za 1,5 roku nabędzie prawo do emerytury pomostowej. Czy możemy to uczynić, czy też osoba ta podlega ochronie, o której mowa w art. 39 kp? »
Od 1 stycznia 2011 r. powrócono do zawieszania prawa do emerytury przysługującej osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą. Chodzi to o pracodawcę, na rzecz którego osoby te wykonywały pracę bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury. »
Nie trzeba sporządzać zaświadczeń dla ZUS za emerytów, którzy przed podjęciem działalności ukończyli 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna). Wynika to z faktu, że nie podlegają oni rygorowi zawieszalności. »
Na dzień 1 marca każdego roku z utęsknieniem oczekują emeryci i renciści. W roku kiedy przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń, od tej właśnie daty wzrastają kwoty świadczeń. Wzrost dotyczy wszystkich świadczeń, ale w szczególności jest on oczekiwany przez osoby pobierające świadczenia w minimalnej wysokości. »
Sprawdźmy, co wyrok ten oznacza dla poszczególnych grup pracowników. »
Zgodnie z nową interpretacją, zaprezentowaną w komunikacie ZUS z 4 maja 2011 r., osoba, która rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na wcześniejszą emeryturę nie musi czynić tego ponownie w momencie uzyskiwania prawa do emerytury powszechnej. »
Pracownik, który z powodu błędów w dokumentacji ? np. na skutek pomyłki w przekazanym do ZUS zaświadczeniu o zarobkach ? otrzymał niższą emeryturę, może się domagać od firmy odszkodowania. Pracodawca może zostać także ukarany grzywną! »
Osoby, które nabyły prawo do emerytury od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., otrzymały ultimatum. Jeśli chciały nadal pobierać emeryturę po 1 października 2011 r., musiały rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. W przeciwnym razie ich świadczenie emerytalne ulegało zawieszeniu. W wyroku z 13 listopada 2012 r. Trybunał... »
Okres przebywania na urlopie wychowawczym przed 1 stycznia 1999 r. ZUS zaliczy do stażu uprawniającego do wcześniejszej emerytury. »
Pracownik wystąpił do sądu z pozwem przeciwko swojemu byłemu pracodawcy o odszkodowanie. Sąd zasądził na jego rzecz odszkodowanie tytułem pobierania emerytury w zaniżonym wymiarze wraz z należnymi odsetkami ustawowymi. Sprawdźmy, czy odszkodowanie to oraz odsetki mogą korzystać ze zwolnienia od podatku. »
SN: Emeryturę otrzymamy dopiero po wstrzymaniu wypłaty zagranicznego zasiłku »
Przeliczenie emerytury na nowo oznacza, że wysokość świadczenia podlega obliczeniu według zasad obowiązujących przy przyznawaniu świadczeń po raz pierwszy. »
Kalkulator kapitału początkowego »
Zainteresowany może złożyć wniosek w formie dokumentu elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. To tylko jedna ze zmian, którą wprowadza nowe rozporządzenie o świadczeniach emerytalno-rentowych. »
Uzależnienie ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty od tego, czy pracownik był zatrudniony przed wyjazdem za granicę w kraju, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości – orzekł TK 2 lipca 2012 r. »
W marcu ZUS zwaloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2012 r. nie będzie jednak waloryzacji procentowej. »
Od 1 marca 2012 r. zmieniają się następujące wskaźniki:Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychSkładki na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianychPodstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczymKwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowychDodatek pielęgnacyjny do emerytury/rentyŚwiadczenie... »
Nieograniczone uprawnienie organu rentowego do wszczęcia postępowania z urzędu w celu weryfikacji ustalonego prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości jest niezgodne z konstytucją. Narusza przy tym zasadę zaufania obywateli do państwa. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny 28 lutego 2012 r. (sygn. akt K 5/11). »
Jak wspominaliśmy w poprzednim numerze, TK orzekł, że nieograniczone uprawnienie organu rentowego do wszczęcia postępowania z urzędu w celu weryfikacji ustalonego prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości jest niezgodne z konstytucją. Narusza przy tym zasadę zaufania obywateli do państwa (wyrok TK z 28 lutego 2012 r.; sygn. akt K 5/11... »
Najbardziej znaczącą zmianą dokonaną przepisami tej ustawy w systemie emerytalnym jest zrównanie i podwyższenie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. »
TK: uzależnienie ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty od tego, czy pracownik był zatrudniony przed wyjazdem za granicę w kraju, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Chodzi tu o osoby zatrudnione za granicą przed 1 stycznia 1991 r. »
13 listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, które uzależniały dalszą wypłatę emerytom świadczeń od rozwiązania przez nich stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Orzeczenie dotyczy osób, które nie przerwały zatrudnienia i łączyły pobieranie emerytury z pracą przed 2011 r. »
Od 1 października 2011 r. osoby, które zawieszą emeryturę na okres co najmniej 18 miesięcy, będą miały możliwość ponownego przeliczenia emerytury. »
Pracownik od 7 kwietnia 1975 r. do 31 grudnia 2012 r. wykonywał pracę w szczególnym charakterze. W 2013 r. w lipcu kończy 60 lat, ale od 1 stycznia 2013 r. wykonuje pracę na stanowisku nie zaliczanym do prac w szczególnym charakterze. Czy będzie miał prawo do emerytury pomostowej? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik rozwiązał umowę o pracę z powodu nabycia uprawnień do emerytury i z tego tytułu otrzymał odprawę emerytalną, a następnie ponownie został zatrudniony na część etatu. W jaki sposób wyliczyć odprawę pośmiertną &ndash... »
ZUS wysłał informację o nowych przepisach także do emerytów, których nowe przepisy nie obejmują. Teraz uspokaja: nie wszyscy pracujący emeryci muszą rozwiązywać umowę o pracę, by dalej pobierać świadczenie. »
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, uzależniające dalszą wypłatę emerytom świadczeń od rozwiązania przez nich stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Od 22 listopada, czyli od dnia opublikowania tego orzeczenia w Dzienniku Ustaw, wszyscy pozbawieni świadczeń mogą wystąpić do ZUS z... »
Osoba, która spełnia warunki do przyznania świadczenia emerytalno-rentowego nie później niż do 28 lutego 2013 r., powinna rozważyć, czy wniosek złożyć jeszcze w lutym czy też poczekać do marca na wyższą kwotę bazową. Z przedstawionych przykładów wynika, że w wielu przypadkach skorzystanie z waloryzacji będzie bardziej... »
Były policjant, któremu organ rentowy zawiesił wypłatę świadczenia z powodu braku możliwości jego doręczenia, musi być tak samo traktowany jak osoba pobierająca pieniądze z ZUS. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Z informacji uzyskanych w ZUS wynika, że nasz pracownik spełni warunki do przeliczenia emerytury według zasad przewidzianych dla emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. Ze względu na planowaną redukcję zatrudnienia prosimy o wskazanie, z jaką datą możliwe jest to... »
Jeżeli umowa o pracę rozwiązuje się w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznej płacy. Przy tym pracownik, który otrzymał już odprawę (np. w innym... »
O dyskryminowaniu można mówić tylko w kontekście naruszania uprawnień pracowniczych, jak wynagrodzenie, dostęp do awansów czy szkoleń. Należy wykazać, że powodem nieprzyznania premii była konkretna przyczyna dyskryminacji. »
PYTANIE CZYTELNIKA: W marcu 2013 roku dwóch pracowników otrzymało nagrody jubileuszowe. W kwietniu jeden z nich zachorował, drugi natomiast przeszedł na emeryturę. Czy nagrody jubileuszowe wypłacone pracownikowi są wliczane do podstawy obliczania wynagrodzenia za czas choroby i odprawy emerytalnej? »
Zakład zatrudnia ponad 70 osób. Pracownik z końcem lipca br. odchodzi z pracy w ramach zwolnień indywidualnych, z przyczyn ekonomicznych. Zakład przechodzi reorganizację i ten pracownik po zakończeniu stosunku pracy przejdzie na emeryturę (spełnia warunki do jej nabycia i już złożył... »
Pracodawca nie może uniknąć podstawowego kosztu przy przejściu pracownika na emeryturę, jakim jest odprawa. Nie zależy ona od sposobu ustania stosunku pracy, co oznacza że pracodawca nie uchroni się przed wypłatą. W niektórych sytuacjach może też zaistnieć konieczność... »
Oskładkowane miałyby być wszystkie zlecenia bez względu na osiągnięcie pułapu przychodu w wysokości minimalnego wynagrodzenia, ale przy zachowaniu górnej granicy trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, powyżej którego składki nie są... »
Szczególnie korzystny sposób przeliczania okresów składkowych z tytułu pracy na kolei nie może służyć innym celom, jak tylko ustalaniu prawa do emerytury kolejowej. W szczególności zaś nie może służyć do ustalania kapitału początkowego albo... »
Znamy już wysokość współczynnika urlopowego, kwoty zawieszalności przy zarobkowaniu emerytów i rencistów oraz odpisy na ZFŚS w 2014 roku. »
W wyroku z 7 maja 2014 r. (sygn. akt K 43/12) Trybunał Konstytucyjny orzekł m.in. że przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają standardu konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy o emeryturze... »
Podwyższenie wieku emerytalnego nie narusza konstytucji ani konwencji międzynarodowych.Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 maja 2014 r. (sygn. K 43/12) »
Okres zasadniczej służby wojskowej pełnionej przed 1975 rokiem należy zaliczyć do okresu pracy w szczególnych warunkach także tym żołnierzom, którzy po zakończeniu służby zdobyli zatrudnienie w szczególnych warunkach, w terminie 30-dniowym wskazanym w przepisach o... »
Dzieciom emeryta zaginionego, a następnie sądownie uznanego za zmarłego należy się wypłata jego emerytury za okres maksimum 3 lat liczony od daty z którą sąd uznał zaginionego emeryta za zmarłego. Wyrok Sądu Najwyższego z 13 stycznia 2015 r. (sygn. akt I UK 144/14) »
Prawo do wcześniejszej emerytury ma zasadniczo tylko ta osoba, która pracowała w określonej branży oraz przy określonych w odpowiednim wykazie pracach szczególnych. Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 2015 r. (sygn. II UK 191/14) »
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu jest jednym z częściej wystawianych przez pracodawców druków emerytalno-rentowych. Na jego podstawie ustalana jest wysokość danego świadczenia. Nieprawidłowo wypełnione zaświadczenie może skutkować koniecznością... »
Decyzja personalna od wydaleniu dyscyplinarnym ze służby, która nie została unieważniona, pozostaje nadal w obrocie prawnym, nawet jeżeli stwierdzono jej niezgodność z prawem. W takim wypadku były funkcjonariusz może tylko wnioskować o wypłatę odszkodowania, natomiast nie ma to... »
Możliwe jest zaliczenie okresu zasadniczej służby wojskowej do okresów pracy w szczególnym charakterze, warunkującej uzyskanie wcześniejszej emerytury, o ile zostaną spełnione warunki wskazane w przepisach szczególnych – np. rozpoczęcie zatrudnienia nie później... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem przedsiębiorcą. Jeden z moich długoletnich pracowników odchodzi na emeryturę. Czy koszt nabycia prezentu dla tego pracownika (zegarka) mogę zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów? »
Kierowca samochodu ciężarowego, który dodatkowo wykonywał czynności spedytora, ładowacza, konwojenta itp. ma prawo do wcześniejszej emerytury jeżeli spełnia warunki, określone w ustawie emerytalnej, do jej uzyskania na podstawie przepisów z 1983 r. Uchwała Sądu Najwyższego... »
Należności pracownika, wypłacone po rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie porozumienia stron i po dacie przyznania emerytury nie stanowią podstawy do ponownego przeliczenia emerytury w trybie art. 110a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Uchwała Sądu Najwyższego z 18... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik (mężczyzna) skończył 65 lat w dniu 27 sierpnia 2018 roku. Jakie dokumenty powinien złożyć pracownik i pracodawca? Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przed otrzymaniem decyzji o otrzymaniu emerytury? Pracodawca zatrudnia powyżej 20... »
Centralna Informacja Emerytalna ma to być nowy system informatyczny, który służyłby gromadzeniu i udostępnianiu informacji emerytalnych. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik samorządowy w części przypadającej za okres choroby ma wypłacany dodatek stażowy „obok” – bez składek na ubezpieczenia społeczne. Czy tą część dodatku stażowego należy uwzględniać w podstawie wyliczenia trzynastki... »