Pytanie: Pracownik przepracował w naszym zakładzie z przerwami ponad 10 lat, tj. 1987-1991, 1998-2003, 2007-2010. Jaka przysługuje odprawa pośmiertna przysługuje rodzinie tego pracownika? Czy liczy się zatrudnienie od 2007 r.? »
Pytanie: W naszej firmie w bieżącym roku będzie redukcja zatrudnienia. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę będzie zmniejszenie zatrudnienia. Pracownicy otrzymają odprawy wynikające z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy. Wśród... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Zmarł jeden z naszych pracowników. Nie był żonaty, ale pozostawił dwóch synów. W chwili jego śmierci jeden syn uczył się, a drugi pracował . Z przepisów wynika że powinniśmy wypłacić 50% odprawy pośmiertnej uczącemu się synowi... »
Zmieniające się z biegiem czasu stanowiska Sądu Najwyższego, odmienne zdania uznanych ekspertów powodują, że często w naszej pracy mamy problem z naliczeniem rozmaitych świadczeń dla pracownika odchodzącego z pracy. Szczególnie dotyczy to odpraw i odszkodowań. Bądźmy... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Nasza firma zwolniła pracownika z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik, oprócz pracy w naszej firmie na etacie, wynajmuje mieszkanie osobie trzeciej. Czy należy mu się odprawa, czy jesteśmy zwolnieni z wypłaty tej odprawy na podstawie art. 8 ust. 3 pkt 4 ustawy o zwolnieniach z przyczyn dotyczących... »
Odprawa jest świadczeniem pieniężnym ze stosunku pracy, wypłacanym pracownikowi z tytułu zakończenia stosunku pracy. Powinna być należycie obliczona i w odpowiednim czasie wypłacona. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na proces sądowy oraz konieczność zapłacenia karnych odsetek od często niemałych sum. W skrajnych przypadkach pracodawca... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy z chwilą zgonu pracownika, jeśli jedynym członkiem rodziny jest żona i nie ma dzieci, odprawa pośmiertna należy się w 1/2 wysokości żonie, czy również w 1/2 matce zmarłego? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Rozwiązujemy umowę z pracownikiem 15 września 2011 r. Muszę wypłacić odprawę (zwolnienie z przyczyn ekonomicznych). Wysokość odprawy wyliczam tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Proszę o przykład liczbowy, jak poprawnie naliczyć odprawę. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownikowi zatrudnionemu od 1 listopada 2009 r. na czas nieokreślony we wrześniu wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę z powodu redukcji zatrudnienia. Okres wypowiedzenia upływa 31 października 2011 r. Zatrudniamy powyżej 20 osób. Czy odprawę pieniężną powinniśmy wypłacić w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia, czy może... »
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy pracownikowi należy się odprawa pieniężna w wysokości:1-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,2-miesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,3-miesięcznego... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Rozwiązujemy umowę z pracownikiem 16 maja 2011 r. Muszę wypłacić odprawę (zwolnienie z przyczyn ekonomicznych). Wysokość odprawy wyliczam tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Proszę o przykład liczbowy, jak poprawnie naliczyć odprawę. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik był zatrudniony w firmie na umowę o pracę, ale obecnie już nie pracuje. Otrzymał odprawę emerytalną, która jest jedynym jego przychodem w danym miesiącu. Czy należy zastosować koszty uzyskania przychodu? Czy tak samo wygląda sprawa wypłaty ekwiwalentu za urlop - także jedynego przychodu w danym miesiącu? Jeśli trzeba... »
Można żądać zwrotu nienależnie wypłaconego wynagrodzenia lub odprawy, nawet jeżeli było wcześniej zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu. Jest to dopuszczalne, gdy pracownik pobrał zasądzone wynagrodzenie, będąc w złej wierze, a uzyskana kwota jest wyjątkowo wysoka. »
Pracownik nie zapłaci składek od dodatkowej odprawy przy zwolnieniu. nawet wtedy, gdy pomiędzy nim a pracodawcą nie ma już stosunku pracy, a odprawa jest bardzo wysoka. »
Przy wypłacie odpraw nie ma żadnych ograniczeń kwotowych (chodzi o krotność minimalnego wynagrodzenia), od których przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Nie ma też znaczenia, że dodatkowe odprawy mają być wypłacone pracownikom już zwolnionym. »
Rozwiązując umowę o pracę pracodawca musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Tańszym rozwiązaniem od wypowiedzenia umowy może okazać się zmiana warunków umowy o pracę.Spis treści:Wygaśnięcie nie jest tym samym co rozwiązanie umowyŚmierć pracodawcy... »
Od 1 września 2013 roku zwiększa się liczba osób uprawnionych do otrzymania odprawy związanej z upływem kadencji. »
Zakład zatrudnia ponad 70 osób. Pracownik z końcem lipca br. odchodzi z pracy w ramach zwolnień indywidualnych, z przyczyn ekonomicznych. Zakład przechodzi reorganizację i ten pracownik po zakończeniu stosunku pracy przejdzie na emeryturę (spełnia warunki do jej nabycia i już złożył... »
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem kończy się z upływem okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Pracodawca może jednak skrócić ten okres, wskutek czego rozstanie z pracownikiem nastąpi wcześniej – z... »
Pracownikowi, który utracił pracę w wyniku zwolnień grupowych, należy się odprawa pieniężna. W niektórych przypadkach prawo do odprawy może nabyć również pracownik zwalniany w trybie indywidualnym. Odprawa nie przysługuje gdy umowa uległa rozwiązaniu wskutek... »
W zawiadomieniach o egzekucji administracyjnej uszczegółowiono zapisy dotyczące odpowiedzialności pracodawcy, który nie wykonuje ciążących na nim obowiązków związanych z egzekucją wierzytelności pieniężnej lub wykonuje je nienależycie. Warto sprawdzić, czego... »
Jeśli pracownik zmarł w czasie trwania stosunku pracy lub pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, trzeba wypłacić odprawę pośmiertną upoważnionym osobom. Nie ma przy tym znaczenia, czy śmierć nastąpiła w związku z... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W dniu 31 stycznia 2015 roku został do pracy przywrócony (na podstawie wyroku sądowego) pracownik naszej firmy. Podjął on pracę od 2 lutego 2015 roku i w związku z tym, że w ramach likwidacji jego stanowiska pracy, w momencie rozwiązania jego stosunku pracy, została mu... »
Wypłacona pracownikowi dodatkowa odprawa na podstawie porozumienia z organizacjami związkowymi nie jest wolna od podatku. Nie jest to bowiem odszkodowanie ani zadośćuczynienie. Nie ma też znaczenia, że świadczenie to wypłacono na podstawie porozumienia zbiorowego. Interpretacja indywidualna dyrektora Izby... »
Pracodawcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania otrzymanych odszkodowań lub zadośćuczynień, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub... »
Gdy przyczyna wypowiedzenia leżała po stronie pracodawcy, ale pracownik próbuje dowodzić przed sądem, że przyczyna ta była pozorna, ryzykuje utratę odprawy wypłaconej na podstawie art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeśli bowiem prawdziwa przyczyna zwolnienia leży po stronie pracownika... »
Zakładowy układ zbiorowy przewiduje wypłatę niektórym pracownikom dodatkowej odprawy. Świadczenie to nie jest odszkodowaniem ani zadość uczynieniem, więc nie jest wolne od podatku. Nie ma też na to wpływu podstawa przyznania odprawy. Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w... »
Pracodawca i pracownik nie mogą w porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę wyłączyć zastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych, a pracodawca nie może w ten sposób zwolnić się z obowiązku zapłaty odprawy. Wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2015 r... »
Ochronie przed potrąceniami podlegają nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także premie, dodatki czy nagrody. Jednak nie każde świadczenie jest chronione tak samo. Podobnie jak nie identycznie jest chroniona każda umowa zlecenia. Jednak aby przy umowie zlecenia można było stosować ograniczenia w... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy można w regulaminie wynagradzania pracowników GOK-u zwiększyć odprawę emerytalno-rentową np. z 3 do 6 miesięcy. Czy można zwiększyć dodatek i wiek w nagrodach jubileuszowych np. po lat 45 latach 400% wynagrodzenia miesięcznego? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Firma zatrudnia 8 pracowników na umowę o pracę. Z uwagi na nierzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków chcemy zwolnić z zachowaniem okresu wypowiedzenia czterech pracowników. Czy w związku z tym przysługuje im odprawa pieniężna? »
Pracodawca wypłaca kilka rodzajów odpraw pieniężnych, które przysługują pracownikom po spełnieniu określonych przepisami warunków. Sprawdźmy zatem na przykładach liczbowych, jak naliczać 5 rodzajów odpraw: emerytalną, rentową, pośmiertną, z tytułu... »
Jeśli zakład zatrudniający co najmniej 20 osób zwalnia pracownika z przyczyn niedotyczących go, powinien zapłacić odprawę. Ale co w przypadku, gdy z takich przyczyn wręcza pracownikowi wypowiedzenie zmieniające – a ten go nie przyjmuje i umowa się rozwiązuje? Zasadniczo odprawa nie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Mam problem w wyliczeniu podstawy do nagrody jubileuszowej/odprawy ze zmiennych składników wynagrodzenia w wypadku zmiany płacy zasadniczej. Otóż pracownik we wrześniu nabył prawo do nagrody jubileuszowej. Jego wynagrodzenie składa się ze składników stałych... »
Od marca 2019 r. osobom, które ze względu na wychowywanie co najmniej czworga dzieci zrezygnowały z zatrudnienia i nie zdołały wypracować minimalnej emerytury ZUS może przyznać tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W praktyce pojawiła się wątpliwość, czy... »
»
PYTANIE CZYTELNIKA: Jak wyliczyć odprawę emerytalną i ekwiwalent za urlop dla głównego księgowego w jednostce samorządowej? Co uwzględniamy w podstawie naliczenia:• wynagrodzenie zasadnicze• dodatek stażowy• dodatek funkcyjnyCzy nagroda roczna przyznana przez dyrektora powinna... »
Pracownik, który doznał mobbingu lub w jego wskutek rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż ustawowa płaca minimalna. Podobnie, osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w... »
Jeżeli otrzymany przez pracownika przychód w postaci odprawy likwidacyjnej okazał się nienależny, pracownik powinien zwrócić ją w pełnej wysokości. Przychodem pracownika jest cała kwota otrzymanej odprawy łącznie z pobranym podatkiem dochodowym. Interpretacja Dyrektora Krajowej... »