»
Jak pracodawca powinien nadzorować wykonywanie pracy zdalnej? Czy polecenie wykonywania takiej pracy wpływa na sposób ewidencjonowania czasu pracy? I czy w związku problemami w funkcjonowaniu zakładu pracy możliwa jest zmiana przyjętego rozkładu czasu pracy? »
Przepisy ws. szczególnych rozwiązań związanych ze zwalczaniem koronawirusa przewidują możliwość polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej. Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o zasady organizacji pracy w domu. »
W czasie pandemii nie wszędzie możliwe jest wprowadzenie pracy zdalnej. Wiele firm boryka się też z problemem znacznie obniżonego popytu na ich produkty i usługi. W tych okolicznościach zakłady pracy mogą być zmuszone do wstrzymania, względnie znacznego ograniczenia swojej aktywności... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W związku z COVID-19, na podstawie ustawy, firma wprowadza pracę zdalną. Do jakich zabezpieczeń ochrony danych należy zobligować pracowników? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Z związku z panującym obecnie stanem epidemii nasi pracownicy pracują zdalnie. Wykorzystują w celach służbowych własny sprzęt, głównie komputery i telefony komórkowe, ale też m.in. materiały biurowe. Za korzystanie z własnego sprzętu otrzymają... »
W okresie pandemii wielu pracodawców decyduje się na organizację pracy zdalnej. To nie wyklucza jednak możliwości pracy z dokumentacją papierową. Powstają wątpliwości, jak pracujący zdalnie powinni obchodzić się z papierową dokumentacją zawierającą dane osobowe. »
Doprecyzowanie reguł wykonywania pracy zdalnej, przymusowe udzielanie urlopu w okresie epidemii, możliwość szybkiego wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji, czy zawieszenia obowiązków związanych z działalnością socjalną – to tylko niektóre z ważnych dla... »
W przepisach tarczy antykryzysowej praca zdalna jest zaplanowana jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19, a przepisy ją określające mają utracić moc we wrześniu 2020 r. Jak w takim razie zaplanować pracę zdalną na przyszłość, gdy zasady... »
W tarczy antykryzysowej 4.0, czyli kolejnym pakiecie przepisów, który ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa, doprecyzowano reguły wykonywania pracy zdalnej. Przesądzono m.in. o tym, że to pracodawca zapewnia narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz że w... »
Sejm przyjął nowelizację przepisów, która zakłada wydłużenie okresu zastosowania pracy zdalnej. »
Pracownicy, również działów kadrowo-płacowych, będą mogli pracować zdalnie także w kolejnych miesiącach. Dlatego też warto sprawdzić, jakie czynności kadrowe można wykonywać bez konieczności pojawienia się w biurze. »
Praca zdalna została zaplanowana jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19, a przepisy ją określające miały utracić moc w początkach września 2020 r. Jednak okres zastosowania tego rozwiązania zostanie wydłużony, a docelowo rozwiązania w... »
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało wstępną wersję projektu zmian w Kodeksie pracy, która zawiera nowe regulacje, dotyczące pracy zdalnej. Będzie ona przedmiotem konsultacji trójstronnej pomiędzy pracodawcami, pracownikami i stroną rządową na forum Rady... »
Pojęcie „pracy zdalnej” nadal nie jest ujęte w Kodeksie pracy. Ten sposób wykonywania obowiązków jak na razie jest uregulowany szczątkowo, a to wiąże się z licznymi wątpliwościami i problemami. Jednym z nich jest dopuszczalność zwolnienia pracownika zdalnego... »
Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza siedzibą pracodawcy. Dotyczą m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy zdalnej. Obowiązujące tymczasowo przepisy o pracy zdalnej nie regulują kwestii wypadku przy... »
Za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 kp, albo świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Ten jednoznaczny przepis wprowadzono od 5 grudnia 2020 r. ustawą z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o... »
Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i które ubiegają się o wypłatę świadczeń chorobowych, nie muszą dostarczać... »
Pracodawca, polecając pracownikowi pracę zdalną, niekiedy zastrzega, aby pracował on wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania. Takie obostrzenie jest też wpisywane w regulaminie pracy zdalnej. Czy jednak taka praktyka jest dozwolona? Czy pracownik może odmówić pracy w domu? Sprawa jest... »
Czy pracownikowi, który w okresie objęcia kwarantanną wykonuje pracę zdalną można – na jego wniosek – udzielić urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tym zakresie resort pracy w odpowiedzi na zapytanie naszej Redakcji. »