Od 14 lipca 2010 r. zmieniono uprawnienia funkcjonariuszy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie prawa do nakładania mandatów. Zmiany dotyczą naruszeń przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, ustawy o substancjach i preparatach chemicznych, ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jaki jest wymiar urlopu przysługującego pracownikowi z tytułu narodzin jego dziecka? Znajomi mówią, że kiedyś były to 3 dni, ale przeczytałam, iż obecnie okres ten wydłużono do 7 dni. Czy to prawda? »
Od 1 stycznia 2011 r. wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można złożyć i odebrać w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Najważniejsze zmiany dotyczą jednak tak naprawdę okresu ważności Karty wydawanej w związku z wyjazdem turystycznym. Dzięki tym zmianom osoby częściej wyjeżdżające turystycznie do państw... »
Pracownikom będącym rodzicami przysługuje wiele dodatkowych uprawnień. Pracodawcy mają często wrażenie, że pracownicy ich nadużywają. I dlatego nie chcą zatrudniać młodych rodziców, a szczególnie kobiet. Jednak niejeden pracodawca przekonał się już, że młoda matka jest świetnym, dobrze zorganizowanym pracownikiem. I dlatego nie warto denerwować... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Do kiedy można zrealizować wniosek pracownika o wykorzystanie 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem z art. 188 kp? Dziecko urodziło się 15 kwietnia 1997 r. »
Krajowa podróż służbowa »
Okres wypowiedzenia i wysokość odprawy pieniężnej »
Urlop macierzyński »
Urlop proporcjonalny »
Rozliczenie podróży zagranicznych »
»
Dnia 14 października 2011 r. weszły w życie zmiany w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast 1 stycznia 2012 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany dotyczące pozostałych świadczeń rodzinnych, w tym sposobu ustalania dochodu rodziny. Mimo że nie mamy takiego obowiązku, warto poinformować zainteresowanych pracowników o nowych... »
Od 1 stycznia 2012 r. osoba uprawniona do renty socjalnej będzie bowiem mogła więcej zarobić, bez ryzyka zawieszenia wypłaty świadczenia. »
Urlop wypoczynkowy »
Dokształcanie pracownika po wakacjach - podatek i składki »
W przypadku gdy firma podpisze umowę na prowadzenie ksiąg rachunkowych z firmą zewnętrzną, której właściciel posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, odpowiedzialność za nadzór nad prawidłowością prowadzenia ksiąg spoczywa nadal na... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W firmie kilka pracownic jest obecnie na urlopach macierzyńskich. Czy pracodawca będzie miał obowiązek udzielić im urlopów wprowadzonych 17 czerwca? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Wypłaciłam świadczenie urlopowe pracownikowi, którego nieobecność – spowodowana urlopem wypoczynkowym – obejmowała okres od 15 do 28 sierpnia. Księgowa zwróciła mi jednak uwagę, że postąpiłam nieprawidłowo, ponieważ do okresu 14 dni... »
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przedsiębiorcy będzie stanowiło wynagrodzenie, które osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. »
Opcje na udziały uprawniające do nabycia w przyszłości udziałów spółki nie będzie skutkować u pracownika powstaniem przychodu. Na spółce nie będą też ciążyć żadne obowiązki płatnika. Wyrok WSA w Krakowie z 16 grudnia 2013 r. (sygn. aktI... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W jaki sposób powinno zostać zabezpieczone przez pracodawcę powierzone mienie – chodzi o kasę firmową? Czy może się ona znajdować w biurku pracownika wśród jego prywatnych rzeczy? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik pojechał w podróż służbową z Poznania do Gniezna. Podróż trwała dwie pełne doby (po 30 zł) oraz jedną rozpoczętą – do 8 godzin (50%, czyli 15 zł). Miał opłacony hotel, w cenie którego za dobę noclegu było... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica była pięć dni w delegacji w Berlinie. Nie przedłożyła rachunku za noclegi, gdyż – jak twierdzi – nocowała u swojej ciotki. W jakiej wysokości przysługuje jej ryczałt? Jak rozliczać noclegi w delegacji? »
Pracodawca nie może już kwestionować, iż listy z sądu są wydawane przez osoby niebędące pracownikami firmy doręczającej przesyłki. »
Prywatni pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników od czerwca 2006 r. są zobowiązani do powołania rady pracowników. Kadencja rady pracowników trwa 4 lata. Tym powstałym w czerwcu 2006 r. upłynęła ona w czerwcu 2010 r. Rady pracowników zostały już przeprowadzone... »
Pracodawcy często wydają katalogi reklamowe, w których produkty czy usługi są prezentowane przez pracowników. Sporządzają też swoim podwładnym legitymacje służbowe czy też publikują zdjęcia z imprez firmowych. Sprawdźmy, kiedy pracodawca musi uzyskać zgodę... »
Pracownik może poświadczyć swoją niekaralność składając oświadczenie o niekaralności lub przedkładając informację z Krajowego Rejestru Karnego. Chodzi o przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, ochronie informacji, jak również obrotowi... »
Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników oraz zleceniobiorców stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe tych osób. W przypadku pracowników z podstawy tej nie wyłącza się jednak... »
Pracownik jest obowiązany stosować się do poleceń pracodawcy, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Oznacza to, że pracownik ma obowiązek wykonywania poleceń pracodawcy dotyczących uzgodnionej pracy, które nie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem pracodawcą, który prowadzi PPK. Zatrudniam nową osobę (w wieku 28 lat) na podstawie umowy zlecenia od 21 marca na dwa miesiące. Następnie chcę zatrudnić tę osobę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W którym momencie będę... »
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Wykorzystają w tym celu zmienione formularze deklaracji i informacji podatkowych. Sprawdź... »