PYTANIE CZYTELNIKA: Czy pracodawca prowadzący przedsiębiorstwo handlowo-usługowe, zatrudniający 5 pracowników, jest obowiązany do ustalenia warunków pracy i stworzenia regulaminu wynagradzania? Czy art. 77² kp dotyczy tylko zakładów budżetowych? »
PYTANIE CZYTELNIKA: W naszej firmie zatrudnionych jest 4 pracowników, więc zgodnie z Kodeksem pracy nie musimy wprowadzać regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. W jaki sposób w takiej sytuacji prawidłowo unormować pewne kwestie np. co do obowiązujących systemów czasu pracy? Czy informacje... »
Od 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zmieniające m.in. składniki minimalnego wynagrodzenia. Definicję minimalnego wynagrodzenia pracodawcy zamieszczają niekiedy w regulaminach wynagradzania. Musimy zatem sprawdzić, czy regulamin taki nie... »
Od 1 marca 2013 r. zmienia się wysokość wielu świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowej, m.in. wysokość diety dobowej, ryczałtu na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz ryczałtu za nocleg. Dlatego też należy jak najszybciej sprawdzić obowiązujące zapisy układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania albo... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Zamierzam napisać nowy regulamin wynagradzania, tzn. dostosować treść do obowiązujących przepisów, ponieważ ostatni regulamin jest z 2003 r. Czy muszę wypowiedzieć stary regulamin, czy wystarczy na koniec regulaminu napisać, że stary traci moc z dniem?, a nowy obowiązuje z dniem...? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy młodą firmą – działamy od września 2012 r. Zatrudniamy 15 osób, wobec czego nie mamy regulaminu wynagradzania. W styczniu powiadomiliśmy pracowników w obwieszczeniu o rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego. W lutym mieliśmy kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy, wskutek której inspektor wydał nakaz utworzenia... »
Nowe przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowych nałożyły na specjalistów ds. płac i kadr wiele dodatkowych obowiązków. Przede wszystkim trzeba sprawdzić odpowiednie zapisy w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania oraz umowy o pracę. Co prawda pracodawcy prywatni mogą bowiem swobodnie ustalać wysokość należności z tytułu... »
Regulacje zawarte w nowym rozporządzeniu są ważne nie tylko dla sfery budżetowej, lecz również dla pracodawców prywatnych. Co prawda mogą oni swobodnie ustalać wysokość należności z tytułu podróży, jednak ustalona dieta za dobę nie może być niższa niż dieta przysługująca pracownikowi budżetówki. Oznacza to, że trzeba sprawdzić układy zbiorowe... »
Każdy pracodawca podejmujący decyzję o rezygnacji z tworzenia funduszu na ogłoszenie tej wiadomości pracownikom ma czas tylko do końca stycznia roku kalendarzowego, w którym fundusz miał być tworzony. »
Tworząc regulamin wynagradzania należy z ostrożnością pochodzić do określania należności, które nie są w danej chwili wypłacane. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy przepisy określają, co ma się znaleźć w regulaminie pracy, a co w regulaminie wynagradzania? Czym regulaminy różnią się między sobą? »
Przemyślane zapisy w regulaminie chronią firmę nie tylko przed roszczeniami ze strony pracowników. Pozwalają uniknąć nieporozumień w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy bądź ZUS. Przykładem są chociażby niedawne zmiany dotyczące rozliczania podróży... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Ze względu na konieczność ograniczania wydatków zmieniamy regulamin wynagradzania obowiązujący w firmie. Czy w tym dokumencie może funkcjonować zapis, że do wynagrodzenia urlopowego nie jest brana pod uwagę premia uznaniowa? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracodawca od 3 miesięcy wypłaca pracownikom dodatkowe pieniądze w formie premii. Nie może pozwolić sobie na podwyżkę wynagrodzenia, ponieważ nie ma pewności, że będzie go na nią stać w przyszłości. W jaki sposób można uregulować takie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracodawca zamierza napisać nowy regulamin, który będzie obowiązywał od 1 sierpnia 2013 r. Zmiany będą dotyczyły m.in. dodania informacji o dodatku funkcyjnym, gdyż pracownicy mają je ustalone wyłącznie w umowie o pracę. Nagrody nie będą wliczane do... »
Bez znaczenia jest, czy wypłata nagrody jubileuszowej wynika z obowiązującego u pracodawcy regulaminu wynagradzania, czy też jest ona przyznawana na mocy zarządzenia właściwego organu (np. dyrektora) spółki. Jeżeli prawo do tej nagrody przysługuje pracownikowi nie częściej... »
Chociaż pracodawca ma prawo dowolnie ustalić zasady zwrotu kosztów podróży służbowej, bardziej opłaca się stosować zasady wynikające z obowiązujących przepisów. Jeśli jednak zdecyduje się na ustalanie własnych zasad zwrotu kosztów... »
Jeśli celem polityki płacowej w myśl postanowień regulaminu płacowego jest zapewnienie przejrzystych i konkurencyjnych zasad wynagradzania, to takie zasady nie mogą być dowolnie i wybiórczo stosowane przez pracodawcę. Wyrok SN z 9 lipca 2013 r. (sygn. akt III PK 74/12) »
PYTANIE CZYTELNIKA: W naszej firmie funkcjonuje regulamin wynagradzania. Są w nim następujące zapisy:Składniki i systemy wynagrodzenia § 11 W zakładzie pracy obowiązują następujące składniki wynagrodzenia:a) wynagrodzenie zasadnicze,b) dodatek za pracę w porze nocnej,c) dodatek... »
Regulamin wynagradzania jest aktem zakładowego prawa pracy, a więc nie wolno pomijać jego postanowień, nawet wtedy, gdy wydają się one niejasne lub wewnętrznie sprzeczne. Regulamin – jeżeli jest prawidłowo ogłoszony – stanowi obowiązujące prawo i jest stosowany przed... »
Warunkiem uniknięcia oskładkowania świadczeń polegających na zapewnieniu pracownikom przejazdów środkami lokomocji są odpowiednie zapisy w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie wynagradzania. Aby pracownik mógł skorzystać ze zwolnienia, nie wolno mu ponadto przekazać... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W naszym zakładzie na podstawie regulaminu wynagradzania pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe. Chcemy zrezygnować z przyznawania nagród jubileuszowych za 45 lat pracy. Pracownicy będą mogli otrzymywać nagrody po zmianie przepisów maksymalnie za 40 lat pracy. Czy w... »
W wyniku zmian wprowadzonych do regulaminu wynagradzania dokonaliśmy zamiany premii miesięcznej na premię roczną. Zarówno poprzednia premia miesięczna, jak i obecna roczną są pomniejszane za okresy absencji chorobowej w sposób nieproporcjonalny. Ostatnia premia miesięczna została... »
Zatrudniony u nas pracownik działu sprzedaży stał się niezdolny do pracy wskutek konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w marcu br., nabywając prawo do zasiłku opiekuńczego za okres od 17 do 21 marca (5 dni). Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik ma prawo do premii... »
Jeśli pracodawca reprezentuje sferę pozabudżetową, może wprowadzić własne regulacje dotyczące rozliczania podróży służbowych, np. w regulaminie wynagradzania. Dzięki temu nie tylko ograniczy koszty delegacji, ale też doprecyzuje niektóre kwestie związane z ich... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracodawca zatrudnia trzech pracowników, w związku z czym w zakładzie pracy nie obowiązuje regulamin wynagradzania. W zawartych z pracownikami umowach o pracę zostało przewidziane wynagrodzenie zasadnicze oraz premia uznaniowa. Szczegółowe zasady wypłaty premii nie zostały... »
Chociaż prawo pozostawia bardzo dużą swobodę w budowaniu modelu premiowania, to jednak błędy proceduralne mogą bardzo skomplikować sytuację pracodawcy. Wdrażając lub modyfikując wybrany model nagradzania pracowników, nie wolno naruszyć ponadto przepisów... »
Jeżeli celem polityki płacowej w myśl postanowień regulaminu płacowego jest „zapewnienie przejrzystych i konkurencyjnych zasad wynagradzania”, to takie zasady nie mogą być dowolnie i wybiórczo stosowane przez pracodawcę. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2013 r. (sygn. akt III PK... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jak wygląda kwestia tworzenia regulaminów wynagradzania i pracy u pracodawcy, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników? Czy wprowadzenie takich aktów wewnętrznych jest możliwe i akty te będą obowiązujące? Czy mały pracodawca, który wprowadzi... »
Podstawowym dokumentem określającym zasady premiowania u danego pracodawcy powinien być regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy. Przy tym, jako że w umowie o pracę powinny zostać wymienione przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia, o premii należy wspomnieć także... »
Wadliwa reprezentacja pracodawcy przy zawieraniu umowy o pracę nie może powodować utraty prawa do wynagrodzenia przez pracownika faktycznie wykonującego pracę na rzecz pracodawcy i za jego zgodą. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 marca 2009 r. (sygn. akt I PK 183/08) »
Każdy pracodawca podejmujący decyzję o rezygnacji z funduszu ma na ogłoszenie tej wiadomości pracownikom czas tylko do końca stycznia roku kalendarzowego, w którym ZFŚS miał być tworzony. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w naszym domu kultury dodatek stażowy nie jest pomniejszany za okresy absencji w pracy spowodowanej opieką nad członkiem rodziny lub niedyspozycją zdrowotną. W lutym jedna z pracownic, która uprawniona jest do wspomnianego dodatku w... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W myśl regulaminu wynagradzania pracownikom naszej firmy przysługują premie roczne, które wypłacane są na początku pierwszego kwartału następującego po danym roku. W regulaminie jest zapis, iż aby podwładny otrzymał wspomniany składnik płacy musi... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Szef chce wprowadzić w regulaminie wynagradzania zapis, że pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje odprawa w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Czy możemy to zrobić, a jeśli tak, to co w tej sytuacji z odprawą przysługującą na podstawie Kodeksu... »
Dodatek za rozłąkę może przysługiwać na podstawie przepisów konkretnych ustaw, przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie albo układów zbiorowych. Pracodawca może też przewidzieć prawo do takiego dodatku w innym akcie, tj. obowiązującym u niego regulaminie... »
Jeśli pracownik otrzyma na podstawie wewnętrznych uregulowań płacowych świadczenie w postaci dowozu do pracy, to jego wartość będzie wolna od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź też 6 innych interpretacji ZUS z maja 2015 roku. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Znacznie zmniejszyliśmy zatrudnienie (dwa lata temu zatrudnialiśmy 24 osoby, obecnie – tylko 7). Ponieważ stan zatrudnienia przekraczał 20 pracowników, w zakładzie obowiązywały regulaminy pracy i wynagradzania. Teraz chcielibyśmy z nich zrezygnować. Jak prawidłowo to... »
Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą przepisów, które uniemożliwiają pracodawcy, bez zgody związków zawodowych, samodzielne ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania. Wniosek w tej sprawie złożyła w TK Konfederacja... »
Powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowych nie wiążą bezpośrednio wszystkich pracodawców. Jeśli więc pracodawca nie należy do sfery budżetowej, może wprowadzić w tym zakresie własne regulacje, np. w regulaminie... »
W regulaminie wynagradzania lub premiowania nie trzeba określać jednoznacznie wysokości premii, lecz jedynie wskazywać jej widełki. Można więc wskazać, że „premia przysługuje w wysokości od 10 do 40% wynagrodzenia zasadniczego brutto”. Wówczas, po spełnieniu... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jakie są skutki, jeżeli w regulaminie zostanie umieszczona informacja, że pracodawca finansuje składkę na ubezpieczenie na życie, na która składa się: Pakiet podstawowy: 18,47 zł + Pakiet dodatkowy Renta 11,50 zł. Zapis w regulaminie brzmiałby następująco... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy można w regulaminie wynagradzania pracowników GOK-u zwiększyć odprawę emerytalno-rentową np. z 3 do 6 miesięcy. Czy można zwiększyć dodatek i wiek w nagrodach jubileuszowych np. po lat 45 latach 400% wynagrodzenia miesięcznego? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy samorządową instytucją kultury, otrzymujemy dotację podmiotową z gminy na bieżącą działalność oraz wypracowujemy dochody własne. W naszym regulaminie wynagradzania mamy zapis:1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia osobowe może... »
Pracodawcy wprowadzając konkretne zapisy do regulaminu wynagradzania powinni zadbać o to, by ich treść była zrozumiała i dogłębnie przemyślana. W przeciwnym razie mogą one być źródłem sporów i nieść za sobą skutki odmienne od zamierzonych. Sprawdź... »
Do niedawna pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników byli zobowiązani do ustalenia warunków płacowych w regulaminie wynagradzania. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek ten dotyczy już tylko pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników oraz zakładów... »
W wyniku przejęcia pracowników (w trybie art. 231 kp), od 1 maja 2018 r. objęliśmy ich postanowieniami obowiązującego u nas regulaminem wynagradzania, zmieniając dotychczasowy system wynagradzania, jakim przejęci pracownicy byli objęci. Dotychczasowy system przewidywał wynagrodzenie zasadnicze... »
Regulaminu wynagradzania nie musi wprowadzać jedynie ten pracodawca, u którego warunki wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą (w zakresie i w sposób umożliwiający określanie na jego podstawie indywidualnych warunków umów o pracę) ustalono w... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W spółce obowiązuje regulamin wynagradzania, w którym widnieje zapis: „Do gwarantowanych elementów wynagrodzenia w spółce należą m.in. nagrody pieniężne i inne dodatki według uznania pracodawcy”. Pracodawca chce przyznać pewnym pracownikom... »
Jeśli regulamin wynagradzania został ustalony jednostronnie przez pracodawcę, to spółka była uprawniona do tego, aby go samodzielnie uchylić 3. Takie uprawnienie jest uzasadnione zwłaszcza w sytuacji, gdy strona związkowa nie godzi się na wprowadzenie nowych postanowień regulaminowych, mimo... »
Obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania ze stroną związkową oznacza, że pracodawca – w sytuacji jednolitego i ustalonego negatywnego stanowiska związków zawodowych wobec propozycji płacowych pracodawcy – nie ma prawa jednostronnego wprowadzania przepisów płacowych. A zarazem... »
Definicję minimalnego wynagrodzenia pracodawcy zamieszczają niekiedy w regulaminach wynagradzania. Musimy zatem sprawdzić, czy regulamin taki nie będzie wymagał modyfikacji. »
Regulaminy wynagradzania i premiowania oraz układy zbiorowe pracy określają rodzaje przysługujących pracownikom składników wynagrodzenia, okres, za który te składniki przysługują, zasady ich przyznawania, naliczania i wypłaty. Decydują więc o tym, czy składnik... »
Pracodawcy wprowadzając konkretne zapisy do regulaminu wynagradzania powinni zadbać o to, by ich treść była zrozumiała i dogłębnie przemyślana. W przeciwnym razie mogą one być źródłem sporów i nieść za sobą skutki finansowe. Przejrzyj swój regulamin... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Wójt gminy zmienia regulamin wynagradzania pracowników samorządowych, poprzez likwidację premii na rzecz nagród. Podejmując zmianę regulaminu jak określić wejście w życie zarządzenia zmieniającego regulamin wynagradzania? Zarządzenie zostało... »