Przy częstych opadach śniegu, zmiennej pogodzie łatwo jest o wypadek. W grudniu 2011 r. oraz w styczniu i lutym 2012 r. było już kilka fal odwilży, po której szybko wracały mrozy powodujące oblodzenie dróg i chodników. Pracownicy, nawet niewykonujący zadań na wolnym powietrzu, mogli nieoczekiwanie stać się ofiarą wypadku przy pracy. Sprawdźmy... »
Od 7 grudnia 2010 r. obowiązują przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy. Przede wszystkim zmianie uległ wzór tej karty. Znacznie ograniczona została możliwość przekazywania karty w formie papierowej. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownikowi został wypłacony zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Po zakończeniu postępowania powypadkowego okazało się jednak, że zasiłek ten powinien być wypłacony z ubezpieczenia wypadkowego, ponieważ przyczyną niezdolności do pracy był wypadek przy pracy. Czy w tej sytuacji musimy ponownie ustalić podstawę wymiaru... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik uległ wypadkowi przy pracy 10 grudnia 2010 r. Za okres od 10 grudnia ub.r. do 14 stycznia br. wypłaciliśmy mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Od 15 stycznia do 1 lutego osoba ta przebywała na kolejnym zwolnieniu lekarskim, przy czym ta niezdolność do pracy nie miała żadnego związku z wspomnianym... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracodawca podczas upałów nie zapewnił pracownikom wody do picia. Jeden z pracowników wyszedł do pobliskiego sklepu w celu zakupu napoju, nie powiadamiając o tym pracodawcy. W trakcie tego wyjścia złamał nogę. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy? »
Wypadki przy pracy to nagłe zdarzenia związane z pracą, do których dochodzi w czasie pracy lub w czasie wykonywania innych obowiązków na rzecz pracodawcy. Zawsze powodują u pracownika - ofiary uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia, a ich konsekwencją może być niezdolność do pracy, często długotrwała. »
W okresie od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynoszą: »
Jest to kolejny dokument, który zmieniono w wyniku tego, że w danych identyfikacyjnych, dotyczących osoby ubezpieczonej od 1 września 2011 r. obowiązującym identyfikatorem jest jedynie numer PESEL. »
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz.U. z 7 maja 2012 r., poz... »
Zmiany są niewielkie, niemniej trzeba o nich wiedzieć. Oto 6 nowych rozwiązań. »
Ich wysokość znajdziesz tutaj. »
Pracodawca pobrał zaliczkę na podatek od wypłaconej pracownikowi dodatkowej gratyfikacji z tytułu wypadku przy pracy bez winy pracownika. Wypłata tego świadczenia wynikała z zakładowego układu zbiorowego pracy, gdzie określono także jego wysokość. Świadczenie takie należy opodatkować. »
Często zdarza się, że przed wypadkiem pracownik przepracował sporą część dniówki roboczej. Na przykład wypadek zdarzył się o 14.00, a pracownik pracuje do 16.00. W takiej sytuacji za godziny wykonanej pracy w dniu, w którym zdarzył się wypadek, pracownikowi powinno się wypłacić wynagrodzenie za pracę. Za ten sam dzień pracownik otrzyma również... »
W okresie od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, o których mowa w art. 12 i art. 14 ust. 1–4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej... »
Gdy wypadki przy pracy powodują sami pracownicy, PIP nie powinien występować do ZUS o karne podwyższenie składki wypadkowej. Gdy już takie wystąpienie ma miejsce, ZUS nie jest nim związany i w wątpliwych wypadkach powinien sam przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik w drodze do pracy złamał rękę z powodu oblodzenia chodnika. Był na zwolnieniu od 20 grudnia 2013 r. do 26 stycznia 2014 r. W 2013 roku wypłacono mu świadczenia za 36 dni niezdolności do pracy z powodu choroby. Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia... »
Świadczenia odszkodowawcze od pracodawcy dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, mogą być zasądzone tylko wówczas, gdy zostanie bez żadnych wątpliwości ustalona odpowiedzialność pracodawcy za okoliczności które doprowadziły do tego wypadku. Wyrok Sądu... »
Nie można uznać za zewnętrzną przyczynę wypadku brak przeprowadzenia badań wstępnych u pracownika przenoszonego na stanowisko, w którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, jeżeli wypadek powodujący chorobę i nawet śmierć pracownika był efektem... »
Poza grupą płatników, którym stopę tę przypisze ZUS istnieje duża grupa, która będzie musiała samodzielnie ustalić obowiązującą ich wysokość składek wypadkowych. Powinni oni pamiętać o tym, że w nowym roku składkowym nastąpiła... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Proszę o informację, w jaki sposób należy dokonać korekt w przypadku wypłaty w czerwcu 2017 r. wynagrodzenia chorobowego za 33 dni, następnie zasiłku chorobowego w wysokości 80% do grudnia 2017 r. Decyzją ZUS z marca 2018 r. okres ten został uznany jako wypadek przy... »
Przy ustalaniu uszczerbku na zdrowiu w celu określenia kwoty jednorazowego odszkodowania od ZUS podstawą do jego określenia powinna być całość dokumentacji medycznej tworzonej od chwili wypadku także w innych sprawach dotyczących tego zdarzenia. Nie może to być tylko bieżące badania... »
Wypadek komunikacyjny, któremu uległ pracownik zatrudniony w systemie zadaniowego czasu pracy, w czasie jazdy samochodem służbowym po otrzymaniu i zaaprobowaniu polecenia służbowego nakazującego mu obowiązkowe przybycie do siedziby pracodawcy, w czasie wykonywania tego polecenia... »
Pracownik może uzyskać od ZUS i z ubezpieczenia prywatnego OC pracodawcy odszkodowanie. Nie wyklucza to zasadności dodatkowych roszczeń o uzupełniające odszkodowanie i zadośćuczynienie kierowanych bezpośrednio do pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy, który spowodował u... »
Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza siedzibą pracodawcy. Dotyczą m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy zdalnej. Obowiązujące tymczasowo przepisy o pracy zdalnej nie regulują kwestii wypadku przy... »