Przyznane przez sąd zadośćuczynienie za doznaną krzywdę jest roszczeniem cywilnoprawnym, a nie roszczeniem wynikającym ze stosunku pracy i nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy. Dlatego też od wypłaconych pieniędzy nie trzeba odprowadzać składek. Interpretacja indywidualna ZUS z 21... »
Wprowadzono korzystną dla pracowników zmianę. Zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym są wypłaty odszkodowań lub zadośćuczynień dokonane na podstawie postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub... »
Jeżeli pracodawca pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od zadośćuczynień lub odszkodowań wypłaconych pracownikowi na podstawie układu zbiorowego, porozumienia zbiorowego, regulaminu lub statutu, nie musi korygować swoich rozliczeń z fiskusem. Pomimo tego że te przychody pracownika... »
Kwota zadośćuczynienia za krzywdy spowodowane dyskryminacją i nierównym traktowaniem pracownika lub pracownicy z powodów związanych z płcią ma nie tylko zrekompensować szkody, ale też mieć charakter odstraszający. To powoduje, że podstawa wymiaru zadośćuczynienia... »
Nawet bezprawne rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, dokonane m.in. z naruszeniem przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, nie jest automatycznie zachowaniem równoznacznym z naruszeniem przez pracodawcę dóbr osobistych pracownika. Wyrok Sądu Najwyższego z 12 lutego... »