Sprawdź wysokość wynagrodzenia minimalnego, odpraw, składek ZUS. Miej pod ręką aktualne wskaźniki podatkowe i... »
W 2021 roku płatników składek czeka wiele istotnych zmian dotyczących rozliczeń z ZUS. Kolejna grupa podmiotów... »
»
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS... »
Zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który przysługuje w czasie ciąży... »
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek... »
Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom... »
Płatnicy podatku przekazują świadczenia na rzecz współpracowników, głównie zleceniobiorców i... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek, dodatkowe... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe... »
W okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii w związku z COVID-19, nie... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 zakłada m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników... »
Od 28 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres jego wypłaty został przedłużony do... »
Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza... »
Z końcem grudnia mija termin na finalne ustalenie przez pracodawców obowiązkowo tworzących ZFŚS, jaka kwota powinna... »
Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały... »
Za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 wprowadza nowe regulacje dotyczące dodatkowego świadczenia postojowego dla osób prowadzących... »
Każdy z pracowników zatrudnionych na pełen etat w 2021 r. powinien przepracować 2.016 godzin, co daje 252 dni pracy w roku. Ponieważ większość z pracodawców zobowiązana jest sporządzać indywidualne rozkłady czasu pracy pracowników warto wiedzieć, jak poprawnie je... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W zakładzie pracy na czas pracy zdalnej pracownicy są zobowiązani do mailowego informowania przełożonego o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy. Czy kierownicy, którzy pracują w zadaniowym czasie pracy również powinni w ten sposób postępować? Mailowe... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik gospodarczy Domu Pomocy Społecznej nie świadczył pracy od poniedziałku do wtorku z powodu zaleceń z sanepidu i oczekiwaniem na wyniku testu na koronawirusa SARS CoV-2. Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy w ewidencji? Czy takiemu pracownikowi można wypłacić w... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Od 11 maja 2020 r. na okres 3 miesięcy w naszej firmie wprowadziliśmy obniżony wymiar czasu pracy dla pracowników o -20%. Zostało to wprowadzone porozumieniem podpisanym z przedstawicielem pracowników(dot. tarczy antykryzysowej w związku z COVID-19, nie podpisywaliśmy indywidualnych... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy okres, w którym pracownik korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy (art. 186 7 kp), konsumuje okres, w którym pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego. Innymi słowy czy wymiar urlopu wychowawczego skraca się o okres korzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy na... »
Pracodawca, który zanotował określony w tarczy antykryzysowej spadek obrotów ma prawo skrócić pracownikom odpoczynek dobowy do 8 godzin i tygodniowy do 32 godzin. Co ważne nie musi w tym celu uzyskiwać zgody związków, czy delegatów załogi. Warunkiem jest jednak oddanie... »
Szczególny czas może wymagać szczególnych rozwiązań dotyczących czasu pracy. Jednym z możliwych rozwiązań jest wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego, który może być połączony ze stosowaniem systemu równoważnego. Jak korzystnie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik został zatrudniony na 1/4 etatu w dniu 6 marca 2020 r. Jak należy obliczyć, ile godzin powinien przepracować w marcu? Ile godzin powinien przepracować w ciągu 2 miesięcy, tj. w marcu i kwietniu? »
Jeżeli pracownik, niezajmujący kierowniczego stanowiska, przed godzinami i po godzinach regulaminowej pracy wykonuje jeszcze inne obowiązki służbowe, takie jak uczestnictwo w naradach czy raportowanie o wykonanych zadaniach i warunkach pracy na zakończonej zmianie, czynności te nie mogą... »
Od 7 września 2019 r. wprowadzono odszkodowanie z tytułu mobbingu oraz całkowicie otwiera katalog przesłanek dyskryminacyjnych, usuwając tym samym dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne. Sprawdź szczegóły. »