Sprawdź wysokość wynagrodzenia minimalnego, odpraw, składek ZUS. Miej pod ręką aktualne wskaźniki podatkowe i... »
W 2021 roku płatników składek czeka wiele istotnych zmian dotyczących rozliczeń z ZUS. Kolejna grupa podmiotów... »
»
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS... »
Zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który przysługuje w czasie ciąży... »
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek... »
Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom... »
Płatnicy podatku przekazują świadczenia na rzecz współpracowników, głównie zleceniobiorców i... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek, dodatkowe... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe... »
W okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii w związku z COVID-19, nie... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 zakłada m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników... »
Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza... »
Od 28 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres jego wypłaty został przedłużony do... »
Z końcem grudnia mija termin na finalne ustalenie przez pracodawców obowiązkowo tworzących ZFŚS, jaka kwota powinna... »
Za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w... »
Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 wprowadza nowe regulacje dotyczące dodatkowego świadczenia postojowego dla osób prowadzących... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Proszę o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy muszę oddać środki dla organizatora, które otrzymałam ze zwrotu składek ZUS za okres marzec-maj 2020 r. Umowa, którą podpisuję z organizatorem, to umowa podmiotowa. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Dyrektor samorządowej instytucji kultury jest wynagradzany na podstawie ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Z uwagi na ogromne zaangażowanie oraz uzyskane efekty pracy pracodawca zamierza nagrodzić dyrektora przyznając mu jednorazową nagrodę... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy można odbierać oświadczenia od uczestników wydarzeń w instytucji kultury, że nie są zarażeni COVID-19? »
Stan epidemii wymusił na wielu instytucjach kultury przeniesienie działalności do Internetu. Zaowocowało to upowszechnieniem się ciekawej oferty związanej z organizowaniem wydarzeń kulturalnych przy mniejszym lub większym udziale publiczności. Musimy jednak pamiętać, że takie wydarzenia... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy Domem Kultury i chcemy zatrudnić obywatela Litwy na podstawie umowy zlecenia jako członka jury. Umowa byłaby zawarta na 1 dzień. Czy w związku z podpisaniem takiej umowy musimy zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego? Jak... »
Jedną z możliwości, jakie przynosi tarcza antykryzysowa 3.0, jest dofinansowanie do wynagrodzeń dla podmiotów mających zabytki.Wynagrodzenie, jest dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości do 80% wynagrodzenia brutto pracowników, nie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy samorządową instytucja kultury i w dniu 31.12.2019 r. zawarliśmy umowę zlecenia z obywatelką Ukrainy posiadającą kartę pobytu, wydaną przez wojewodę z pozwoleniem na pracę i posiadająca również PESEL. Umowa została zawarta na okres 1... »
Pozarządowe organizacje prowadzące działalność w zakresie kultury, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego, powinny się liczyć z tym, że ich działalność będzie podlegać weryfikacji. Czynności kontrolne może zwłaszcza prowadzić... »
Przypadki pokrewieństwa pomiędzy przełożonym a pracownikiem w instytucjach publicznych zwykle budzą duże emocje. Na tyle duże, że przepisy prawa w niektórych sytuacjach zabraniają bezpośredniej podległości służbowej między członkami rodzinami lub powinowatymi... »
Kiedy zbliża się koniec kadencji dyrektora instytucji kultury, często powraca pytanie, czy można niejako automatycznie prolongować jego kadencję, np., gdy dyrektor planuje ubiegać się o ponowne zatrudnienie. Nie można… Należy przeprowadzić całą procedurę przyjęcia... »