Sprawdź wysokość wynagrodzenia minimalnego, odpraw, składek ZUS. Miej pod ręką aktualne wskaźniki podatkowe i... »
W 2021 roku płatników składek czeka wiele istotnych zmian dotyczących rozliczeń z ZUS. Kolejna grupa podmiotów... »
»
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS... »
Zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który przysługuje w czasie ciąży... »
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek... »
Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom... »
Płatnicy podatku przekazują świadczenia na rzecz współpracowników, głównie zleceniobiorców i... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek, dodatkowe... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe... »
W okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii w związku z COVID-19, nie... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 zakłada m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników... »
Od 28 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres jego wypłaty został przedłużony do... »
Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza... »
Z końcem grudnia mija termin na finalne ustalenie przez pracodawców obowiązkowo tworzących ZFŚS, jaka kwota powinna... »
Za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w... »
Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 wprowadza nowe regulacje dotyczące dodatkowego świadczenia postojowego dla osób prowadzących... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy pracownik może w związku z rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem od strony pracownika otrzymać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowania do wczasów „pod gruszą”. Pracownik rozwiązuje się na początku roku i ma zaległy... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej nowy limit wypłaty odprawy emerytalnej obowiązuje bezwzględnie wszystkich pracodawców, czy tylko tych, którzy korzystają z obniżenia wymiaru etatów czy wynagrodzeń? »
Od 24 czerwca 2020 r. na czas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, wprowadzonego w związku z koronawirusem pracodawca może ograniczyć wysokość odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych należnych w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Musi jednak... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Okazało się, że pracownikowi, któremu wypłacamy ryczałt na jazdy lokalne, 3 miesiące temu został skradziony samochód, w związku z czym ryczałt ten mu nie przysługiwał. Czy od nadpłaconej kwoty powinniśmy naliczyć składki, a jeśli tak... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik w maju i czerwcu przebywał na postojowym i miał wypłacane zmniejszone wynagrodzenie. W lipcu przechodzi na emeryturę. Jakie wynagrodzenie należy wziąć do wyliczenia odprawy emerytalnej i ekwiwalentu za urlop? Wynagrodzenie faktycznie otrzymane (niższe) czy wynagrodzenie... »
Pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę, może domagać się wypłaty odprawy pieniężnej określonej w ustawie o zwolnieniach grupowych, jeśli przyczyną wypowiedzenia było powołanie się na straty finansowe generowane przez komórkę organizacyjną... »
Kwota zadośćuczynienia za krzywdy spowodowane dyskryminacją i nierównym traktowaniem pracownika lub pracownicy z powodów związanych z płcią ma nie tylko zrekompensować szkody, ale też mieć charakter odstraszający. To powoduje, że podstawa wymiaru zadośćuczynienia... »
Możliwe jest zawarcie umowy, której przedmiotem jest nie tylko powstrzymanie się pracownika od działalności konkurencyjnej, ale także - zachowanie w tajemnicy po rozwiązaniu stosunku pracy szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na... »
Prawo pracy w wielu sytuacjach zapewnia pracownikom dodatkowe środki finansowe związane z faktem naruszenia przez pracodawcę uprawnień pracowniczych. Stanowią one rekompensatę za np. rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę. Prawo do nich wynika z przepisów dotyczących właśnie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W związku z ostatnimi informacjami z prasy i internetu o wyroku SN w sprawie możliwości zaliczenia pracy przy komputerze do warunków szkodliwych nasi byli pracownicy emeryci chcą się ubiegać w ZUS o specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem... »