Sprawdź wysokość wynagrodzenia minimalnego, odpraw, składek ZUS. Miej pod ręką aktualne wskaźniki podatkowe i... »
»
Od 26 stycznia 2021 r. obowiązuje 8 zmian w tarczy antykryzysowej. Dotyczą one m.in. pracy w trakcie kwarantanny, czasu pracy... »
Każdy z pracowników zatrudnionych na pełen etat w 2021 r. powinien przepracować 2.016 godzin, co daje 252 dni pracy w roku... »
Czy pracownikowi, który w okresie objęcia kwarantanną wykonuje pracę zdalną można – na jego wniosek &ndash... »
Zakres przychodów uprawniających do korzystania z zerowego PIT został poszerzony. Zerowy PIT objął również... »
Czy badania okresowe, które zostały wykonane w okresie trwającej epidemii, powinny zostać ponowione po jej zakończeniu... »
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje pracownikom sfery budżetowej po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Mam pytanie dotyczące kart przedpłaconych finansowanych z ZFŚS dla pracowników z okazji Bożego... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Mam pytanie o zgłaszanie umów o dzieło na formularzu RUD – czy robimy to z datą zawarcia umowy, czy... »
Nawet bezprawne rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, dokonane m.in. z naruszeniem przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu... »
Osoby, które wykonują umowy zlecenia (umowy agencyjne lub inne umowy o świadczenie usług), mogą złożyć... »
Wysokość świadczenia przysługującego pracownikowi na podstawie zakładowych przepisów płacowych nie powinna... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Z końcem roku z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę za porozumieniem stron. W czasie... »
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe wzory wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej – wniosku pojedynczego... »
Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zawarciu umowy o dzieło... »
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która korzystała w 2020 r. z ulgi mały ZUS plus i nadal w 2021... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik samorządowy w 2020 r. nie przepracował ani jednego dnia: od 1 do 31 stycznia przebywał na zwolnieniu... »
Praca wykonywana przez kilka tygodni nie może pozostać bez ochrony prawnej i wykonawcy trzeba opłacić składkę na ubezpieczenia społeczne. Jest to bowiem umowa zlecenia, a nie umowa o dzieło. Tak orzekł SN, oceniając prace budowlane polegające na stabilizacji pod kostkę brukową... »
Sama prezentacja czyichś osiągnięć lub dzieł nie może być kwalifikowana jako przedmiot umowy o dzieło, gdyż jej sednem jest staranne działanie polegające na przedstawieniu już istniejących dzieł, zaprezentowanie osiągnięć autora. Wyrok Sądu Najwyższego... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Od 1 sierpnia zatrudniliśmy na umowę zlecenia absolwenta szkoły średniej, którą ukończył w czerwcu. Od października podejmuje naukę w szkole wyższej. Czy absolwent będzie płacił składki ZUS , czy obowiązuje go jeszcze okres karencji? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownica przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Czy w czasie trwania urlopu możemy zatrudnić ją na umowę zlecenia do innych zadań niż te, które ma w swoim zakresie obowiązków? Jeśli tak, to jak wykazać taką pracę w deklaracjach rozliczeniowych do... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Uczeń I klasy zatrudniony u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego od 1 do 31 sierpnia 2020 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym wyznaczonym przez pracodawcę, u którego wykonuje praktyczną naukę zawodu. Czy możemy takiego ucznia w... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Spółka zatrudnia w ramach umowy zlecenia pana Jana K. Pan Jan K. dostał do wynajęcia mieszkanie za które ustalona była płatność w wysokości 500 zł miesięcznie. W umowie zlecenia nie było żadnych zapisów mówiących o wynajmie mieszkania... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pytanie: W maju 2019 r. zawarliśmy umowę zlecenia, w której zostały wyszczególnione czynności do wykonania z podanym sztywno terminem oraz maksymalną liczbą godzin przeznaczonych na wykonanie prac. Wynagrodzenie zostało podane w złotych za godzinę. Podany... »
W 2019 roku, podobnie jak w latach minionych, wynagrodzenie w umowie zlecenia nadal może być wyrażone stawką kwotową, miesięczną, godzinową, akordową lub prowizyjną. Musi ono być jednak tak ustalone, aby kwota otrzymana po podzieleniu przysługującego wynagrodzenia przez liczbę... »
Od 1 października 2018 r. zatrudniamy zleceniobiorcę, którego dotychczas traktowaliśmy jako studenta, nie naliczając w efekcie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Tymczasem na początku grudnia okazało się, że w okresie objętym umową osoba ta nie... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W umowie o dzieło wykonawca zawarł zapis o wynagrodzeniu w kwocie brutto za pokaz oraz dodatkową kwotę jako koszty dojazdu. W umowie nie wskazuje, czy jest to autorskie widowisko laserowe. Przy wypłacie zaliczki zostały naliczone 20% kup. Czy przy wypłacie pozostałej części... »