Sprawdź wysokość wynagrodzenia minimalnego, odpraw, składek ZUS. Miej pod ręką aktualne wskaźniki podatkowe i... »
W 2021 roku płatników składek czeka wiele istotnych zmian dotyczących rozliczeń z ZUS. Kolejna grupa podmiotów... »
»
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS... »
Zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który przysługuje w czasie ciąży... »
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek... »
Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom... »
Płatnicy podatku przekazują świadczenia na rzecz współpracowników, głównie zleceniobiorców i... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek, dodatkowe... »
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe... »
W okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii w związku z COVID-19, nie... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 zakłada m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników... »
Od 28 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres jego wypłaty został przedłużony do... »
Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza... »
Z końcem grudnia mija termin na finalne ustalenie przez pracodawców obowiązkowo tworzących ZFŚS, jaka kwota powinna... »
Za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w... »
Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały... »
Tarcza antykryzysowa 6.0 wprowadza nowe regulacje dotyczące dodatkowego świadczenia postojowego dla osób prowadzących... »
Wysokość świadczenia przysługującego pracownikowi na podstawie zakładowych przepisów płacowych nie powinna pozostawać w oderwaniu od aktualnych realiów społeczno-gospodarczych. Skoro odprawa jako świadczenie związane z utratą zatrudnienia pełni w swoim... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Z końcem roku z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę za porozumieniem stron. W czasie 3-miesięcznego wypowiedzenia pracownik nie świadczył pracy. Ostatniego dnia roku otrzymał przysługujący pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czy za dni wolne 15 sierpnia... »
Nawet bezprawne rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, dokonane m.in. z naruszeniem przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, nie jest automatycznie zachowaniem równoznacznym z naruszeniem przez pracodawcę dóbr osobistych pracownika. Wyrok Sądu Najwyższego z 12 lutego... »
W sytuacji, gdy zwolniony niezgodnie z prawem pracownik nie spełnia ustawowych wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania danego stanowiska, na które chce być przywrócony, sąd nie powinien zasądzać przywrócenia do pracy, a tylko stosowne odszkodowanie. Wyrok Sądu Najwyższego z 7... »
Jeśli pracodawca nie spełnił wynikającego z art. 53 § 5 kp obowiązku nawiązania stosunku pracy z byłym pracownikiem (m.in. przez podpisanie umowy o pracę), to wyrok sądu wydany w sprawie z powództwa pracownika o wykonanie tego obowiązku zastępuje sporządzenie umowy o pracę... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik pracuje od 11 czerwca 2016 r. do 10 października 2020 r. W tym okresie miał podpisane 3 umowy na czas określony. Czy po przerwie w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy umowy się zerują? Czy np. po miesiącu mogę zatrudnić tego samego pracownika i liczyć od nowa umowy? »
Niezawiadomienie przez sąd o rozprawie pracownika lub pracodawcy będących stronami sporu powoduje nieważność postępowania przed sądem, który spowodował to istotne uchybienie. Wyrok Sądu Najwyższego z 20 lutego 2020 r. (sygn. akt I PK 249/18). »
Brak pisemności oświadczenia o rozwiązaniu umowy, to zbyt mało, aby wygrać proces. Najważniejsze jest ustalenie, czy faktycznie doszło do mobbingu. Należy zatem już na wstępie procesu przedstawić wszystkie możliwe dowody, które temu będą przeczyć. Wyrok Sądu... »
PYTANIE CZYTELNIKA: W związku z tym, że pracownik zatrudniony został z dniem 3 lutego 2020 r. pominęliśmy ten miesiąc przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres od 15 do 26 czerwca. Na szkoleniu z zakresu świadczeń chorobowych dowiedzieliśmy się... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Dnia 31 lipca nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę. Wynagrodzenie zostało wypłacone wraz z ekwiwalentem 28 lipca. Tego samego dnia pracownik wziął 1 dzień urlopu wypoczynkowego i 30 lipca wpłynęło na PUE zwolnienie chorobowe za okres 28– 30 lipca (3 dni). Czy... »