Od 26 stycznia 2021 r. w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, honorowemu dawcy krwi, który... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jak właściwie ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownicy będącej w... »
Czy praca w niedzielę albo święto, za którą pracownik nie otrzymał innego dnia wolnego do końca okresu... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Od 5 grudnia 2020 r. obowiązuje nowo dodany art. 4ha ustawy z 2 marca 2020 r., zgodnie z którym pracownicy poddani... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Zleceniobiorcy (opiekunki) naszej firmy, przed wyjazdem na dane zlecenie poddają się testowi na COVID-19. 1... »
Wielu pracodawców w 2021 r. zamierza wysłać pracownikom i zleceniobiorcom PIT-11 drogą elektroniczną, np. poprzez e-mail... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Cudzoziemiec, student studiów dziennych otrzymał zniżkę czesnego jako nagrodę za... »
Od 1 kwietnia 2021 roku dla 24 grup działalności zaczną obowiązywać nowe stopy procentowe składek na... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Dziecko w wieku przedszkolnym jest na kwarantannie w związku z COVID-19. Rodzice dziecka pracują. Czy na to dziecko... »
Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Wniosek o subwencję z PFR nasza firma złożyła w maju 2020 roku. Firma zatrudnia ok. 100 pracowników... »
Domaganie się od pracodawcy zapłaty odszkodowania za tzw. utracone korzyści, jakie pracownik mógłby... »
Obowiązku zgłaszania umów o dzieło nie mają od 1 stycznia 2021 r. tylko jednostki organizacyjne (np. stowarzyszenia... »
Na początku trzeba sprawdzić, czy dany rodzaj pracy w ogóle da się wykonywać zdalnie. Przy czym przepisy nie... »
Rzeczywiste skutki wywołanego wybuchem pandemii kryzysu są dalej idące niż wcześniej sądzono. Dlatego też... »
Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek o udzielenie subwencji finansowej w ramach tarczy 2.0. Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w szpitalu (pobierał wynagrodzenie chorobowe płatne przez... »
Zmniejszenie wymiaru czasu pracy przez pracownika opiekującego się dzieckiem, nieraz rodzi wątpliwości, czy skorzystanie przez... »
»
Od 26 stycznia 2021 r. płatnicy składek z określonych branż mogą złożyć wniosek o zwolnienie z... »
Wysokość świadczenia przysługującego pracownikowi na podstawie zakładowych przepisów prawa pracy z tytułu utraty zatrudnienia nie może pozostawać w oderwaniu od realiów społeczno-gospodarczych. Skoro takie świadczenie pełni funkcję kompensacyjną, to jego... »
Pracownik, któremu brakuje nie więcej, niż 4 lata do osiągnięcia wieku uprawniającego go do ubiegania się o emeryturę pomostową jest objęty szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, o której mowa w art. 39 kp. Wyrok Sądu najwyższego z 6 listopada 2019... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Podstawowym rodzajem działalności pracodawcy jest szwalnia. Dodatkowo prowadzi on sklep firmowy z ubraniami w jednej z lokalnych galerii handlowych. W związku z utratą płynności finansowej związanej z epidemią pracodawca zlikwidował sklep. Zwolnił 31 marca 5 zatrudnionych tam... »
Jeśli pracownik nie dokonał w sposób dorozumiany rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, nie może zasadnie domagać się od pracodawcy zapłaty odszkodowania z tego tytułu. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 22 października 2019 r. (sygn. akt I BP 2/18). »
Kryzys zmusza wielu pracodawców do podejmowania szybkich decyzji o zakończeniu współpracy z pracownikami. Popełnienie nawet drobnych błędów przy wypowiadaniu umowy skończyć się może niepotrzebnym procesem przed sądem, a finalnie wypłatą odszkodowania lub... »
W dobie koronawirusa wielu pracodawców jest zmuszonych ciąć etaty. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników musi wówczas stosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych (choć stosuje się ją także do rozwiązywania umów o pracę w trybie indywidualnym). Czy... »
Niestety kryzys gospodarczy związany z pandemią COVID-19 zmusza pracodawców do zwolnień. Wypowiedzenie stosunku pracy to czynność, która wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych, w tym ich przekazywaniem do organizacji związkowej. Obowiązkiem pracodawcy jest więc ochrona danych... »
Sprawdź, co oznacza dla pracownika umowne zastrzeżenie, z korzyścią dla niego, okresu wypowiedzenia umowy o pracę dłuższego, niż przewidziany w Kodeksie pracy. Czy pracownikowi automatycznie należy się z mocy art. 58 kp odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy w... »
Złożenie pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem z uwagi na „utratę zaufania” wymaga od pracodawcy zakomunikowania pracownikowi, najpóźniej w chwili doręczenia pisma wypowiadającego stosunek pracy, skonkretyzowanych okoliczności, które... »
Pracownik nie jest zobligowany do wykonywania jakichkolwiek prac na rzecz byłego pracodawcy po zakończeniu stosunku pracy. A jeżeli z powodu niedokończenia ustalonych zadań przed rozwiązaniem umowy o pracę pracodawca poniósł szkodę, były pracownik będzie z tego tytułu... »