Od 26 stycznia 2021 r. w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, honorowemu dawcy krwi, który... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jak właściwie ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownicy będącej w... »
Czy praca w niedzielę albo święto, za którą pracownik nie otrzymał innego dnia wolnego do końca okresu... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Od 5 grudnia 2020 r. obowiązuje nowo dodany art. 4ha ustawy z 2 marca 2020 r., zgodnie z którym pracownicy poddani... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Zleceniobiorcy (opiekunki) naszej firmy, przed wyjazdem na dane zlecenie poddają się testowi na COVID-19. 1... »
Wielu pracodawców w 2021 r. zamierza wysłać pracownikom i zleceniobiorcom PIT-11 drogą elektroniczną, np. poprzez e-mail... »
Od 1 kwietnia 2021 roku dla 24 grup działalności zaczną obowiązywać nowe stopy procentowe składek na... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Cudzoziemiec, student studiów dziennych otrzymał zniżkę czesnego jako nagrodę za... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Dziecko w wieku przedszkolnym jest na kwarantannie w związku z COVID-19. Rodzice dziecka pracują. Czy na to dziecko... »
Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Wniosek o subwencję z PFR nasza firma złożyła w maju 2020 roku. Firma zatrudnia ok. 100 pracowników... »
Domaganie się od pracodawcy zapłaty odszkodowania za tzw. utracone korzyści, jakie pracownik mógłby... »
Obowiązku zgłaszania umów o dzieło nie mają od 1 stycznia 2021 r. tylko jednostki organizacyjne (np. stowarzyszenia... »
Na początku trzeba sprawdzić, czy dany rodzaj pracy w ogóle da się wykonywać zdalnie. Przy czym przepisy nie... »
Rzeczywiste skutki wywołanego wybuchem pandemii kryzysu są dalej idące niż wcześniej sądzono. Dlatego też... »
Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek o udzielenie subwencji finansowej w ramach tarczy 2.0. Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w szpitalu (pobierał wynagrodzenie chorobowe płatne przez... »
Zmniejszenie wymiaru czasu pracy przez pracownika opiekującego się dzieckiem, nieraz rodzi wątpliwości, czy skorzystanie przez... »
»
Od 26 stycznia 2021 r. płatnicy składek z określonych branż mogą złożyć wniosek o zwolnienie z... »
PYTANIE CZYTELNIKA: Pracodawca przejął w trybie art. 23(1) kp pracowników objętych układem zbiorowym pracy, w którym zapisane były bardzo wysokie odprawy emerytalne i pośmiertne (wielokrotnie wyższe niż wymagane przepisami). Czy po upływie roku pracodawca, który chce... »
Pracodawca typując pracownika do złożenia wypowiedzenia zmieniającego, w ramach którego zaproponowano mu dalszą pracę w miejscu odleglejszym niż dotychczasowe, musi się liczyć z tym, że nowe warunki zatrudnienia staną się dla pracownika nieakceptowalne. Oznacza to, że... »
Procedura cywilna po gruntownej zmianie zawiera mnóstwo nowych instytucji lub rozwiązań wcześniej całkowicie nieznanych. Dotyczą one nie tylko składania pozwów, doręczeń i organizacji postępowania. Przyjrzyjmy się rewolucji w komunikacji sędziego ze stronami oraz postępowaniu... »
Wypowiedzenie jest zwyczajnym sposobem rozstania się stron stosunku pracy. Pozornie pracodawca nie powinien zatem obawiać się żadnych problemów związanych z wręczeniem podwładnemu tego dokumentu. W praktyce w związku z wymogami formalnymi, jakie na firmy nakłada Kodeks pracy łatwo... »
Od 2019 roku mamy wyraźny obowiązek wydania pracownikowi kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej. Jak go zrealizować? Jakie są terminy? Jak oznaczamy kopię? Sprawdź i uniknij błędów. »
PYTANIE CZYTELNIKA: Odbywałem staż podyplomowy w gabinecie lekarskim. Czy można uniknąć płacenia pełnych składek ZUS na własnej działalności w przypadku pozostania w pracy u dotychczasowego pracodawcy? »
PYTANIE CZYTELNIKA: Jak długo trzeba być bezrobotnym, aby otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy na założenie działalności gospodarczej i czy będąc na działalności, można być na dodatkowej umowie zlecenia i rozliczać się na tej umowie, korzystając ze... »
Wprowadzone z początkiem 2019 r. zmiany dotyczące prowadzenia akt osobowych nadal wywołują sporo wątpliwości wśród osób zajmujących się prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych. Jedna z nich dotyczy zasad załączania do akt osobowych świadectwa pracy, które... »
Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych jest najbardziej znaną przyczyną rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nie wszyscy pracownicy i pracodawcy mają świadomość tego, że ten sam art. 52 Kodeksu pracy daje podstawę do zastosowania tej samej sankcji, w przypadku... »