Odroczenie składek ZUS lub rozłożenie zaległości na raty - jak złożyć wniosek elektronicznie

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 1 kwietnia 2021

Przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc z ZUS w formie zwolnienia z obowiązku opłacenia składek za poszczególne miesiące. Jednak taka pomoc dedykowana jest najbardziej poszkodowanym grupom przedsiębiorców. Pozostałym przedsiębiorcom ZUS oferuje wsparcie w postaci odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności z tytułu składek na raty, w trybie uproszczonym oraz bez opłaty prolongacyjnej. Złóż wniosek, korzystając z prostej instrukcji.

Pamiętaj, że skorzystanie z takiej pomocy, nie wyklucza możliwości ubiegania się o inne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Na czym polega odroczenie terminu płatności składek ZUS lub rozłożenie zadłużenia na raty

Odroczenie terminu płatności składek jest formą wsparcia z ZUS dla płatników, którzy mają chwilowe problemy z terminowym uregulowaniem należności z tytułu składek, w następstwie COVID-19. Dzięki tej formie ulgi należności płatnik będzie mógł uregulować w terminie późniejszym, uzgodnionym z ZUS. Organ rentowy od dnia złożenia wniosku wstrzyma naliczanie odsetek oraz po podpisaniu umowy, nie będzie prowadził egzekucji. Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej, przedsiębiorca ubiegający się o tą ulgę nie będzie musiał uiścić opłaty prolongacyjnej. Jest to opłata w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy o udzielenie ulgi.

Przykład
Pan Roman prowadzi sklep odzieżowy. Przez pandemię jego obroty znacznie spadły i wiedział, że w październiku 2020 r. nie będzie w stanie opłacić składek ZUS za siebie i dwóch pracowników w ustawowym terminie. W nadziei na poprawę sytuacji finansowej, złożył elektronicznie wniosek o odroczenie terminu płatności składek za październik 2020 r. a także za listopad i grudzień 2020 r. We wniosku zaproponował odroczenie terminu płatności o 3 miesiące. ZUS pozytywnie rozpatrzył wniosek i jednocześnie została zniesiona opłata prolongacyjna. Pan Roman wniosek złożył przed upływem terminu płatności składek za październik (10 listopada 2020 r.), dlatego odsetki za zwłokę nie zostaną naliczone. W związku z powyższym Pan Roman spłatę składek za październik 2020 r. rozpocznie w lutym 2021 r. W razie dalszych problemów będzie mógł zwrócił się z wnioskiem o dodatkową zmianę warunków odroczenia terminu płatności, wydłużając spłatę składek np. o dodatkowy miesiąc.

Układ ratalny to pomoc oferowana przez ZUS przedsiębiorcom, którzy w następstwie COVID-19 popadli w zadłużenie z tytułu składek. Ulga ta umożliwia spłatę zaległych składek w miesięcznych ratach, w terminach uzgodnionych z ZUS. Dzięki temu ZUS nie będzie prowadził egzekucji tych należności, a jeśli postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte, zawiesi je oraz od dnia, po dniu złożenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty nie będzie naliczać odsetek za zwłokę. Podobnie jak z odroczeniem terminu płatności składek, przedsiębiorca ubiegający się o tą ulgę nie będzie musiał uiścić opłaty prolongacyjnej.

Przykład
Pani Wiesława prowadzi zakład fryzjerski, w związku z pandemią znacznie spadła jej liczba klientów. Pani Wiesława popadła w problemy finansowe, przez co od września 2020 r. nie jest w stanie za siebie i za zatrudnionego pracownika opłacać składek ZUS. Pani Wiesława w grudniu 2020 r. była zmuszona zawiesić działalność gospodarczą oraz złożyła elektronicznie wniosek o rozłożenie na raty należności z tytułu składek. We wniosku wskazała, że spłatę należności może rozpocząć od stycznia 2021 r. i spłacić zadłużenie w 12 ratach. Wniosek odpowiednio uzasadniła. Pani Wiesława uzyskała zgodę na układ ratalny obejmujący składkę za wrzesień – listopad 2020 r., do których naliczone zostaną odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku (7 grudnia 2020 r.) oraz grudzień (wniosek złożony przed terminem płatności, więc nie są należne odsetki za zwłokę). Do układu ratalnego nie będzie naliczana opłata prolongacyjna.

Co ważne złożenie wniosku o ulgę nie powoduje zawieszenia prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Dopiero podpisanie umowy o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek skutkuje niewszczynaniem lub zawieszeniem trwającego postępowania egzekucyjnego.

Jakie należności ZUS mogą zostać objęte ulgą

Ulgami mogą zostać objęte należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz inne należności, tj. koszty upomnienia, opłata dodatkowa. Dotyczy to składek za okres od stycznia 2020 r.

Jaki jest termin na złożenie wniosku

Wniosek może zostać złożony w dowolnym momencie, jeśli zostanie złożony przed terminem płatności składek nie ma żadnych kosztów związanych z ulgą, jeśli wniosek zostanie złoży po terminie opłacania składek naliczone zostaną odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Jak starać się o odroczenie terminu płatności ZUS lub rozłożenie na raty

Aby ułatwić przedsiębiorcom ubieganie się o ulgi w związku z problemami finansowymi w następstwie COVID-19, ZUS skrócił do niezbędnego minimum formalności oraz dokumenty, jakie należy złożyć. W tym celu został udostępniony formularz RDU o udzielenie ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek.

Od 24 czerwca 2020 r. formularz ten można składać jedynie w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Do tego formularza nie trzeba dołączać żadnych innych dokumentów, wniosek należy tylko wyczerpująco uzasadnić. Wnioski złożone w inny sposób (papierowo, mailowo lub przez ePUAP) nie będą rozpatrywane. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku ZUS sporządza i wysyła do przedsiębiorcy umowę, którą należy podpisać i podpisany egzemplarz zwrócić do ZUS.

Jak złożyć wniosek elektronicznie – sposób pierwszy

1.

Zaloguj się do Platformy Usług Elektronicznych.

2.

Przejdź do zakładki /Płatnik/.

3.

Z bocznego menu wybierz zakładkę/dokumenty i wiadomości/, a następnie/dokumenty robocze/.

4.

Kliknij /utwórz nowy/ i z listy dokumentów wybierz wniosek RDU.

5.

Zaznacz wniosek i kliknąć /utwórz dokument/.

Jak złożyć wniosek elektronicznie – sposób drugi

1.

Zaloguj się do Platformy Usług Elektronicznych.

2.

Przejdź do zakładki /Płatnik/.

3.

Z bocznego menu wybierz zakładkę /usługi/ -/katalog usług/.

4.

Pojawi się filtr, w który wpisz RDU i kliknąć /filtruj/.

5.

W liście dokumentów pojawi się wniosek RDU.

6.

Zaznacz wniosek i kliknij /przejdź do usługi/.

Pierwsza część formularza RDU, dane ewidencyjnie uzupełnią się automatycznie. W drugiej części, w treści wniosku należy zaznaczyć właściwe dla siebie opcje. W uzasadnieniu należy wskazać, w jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową i brak możliwości opłacenia w terminie należności. Następnie należy wybrać przycisk „Sprawdź” - system podpowie, czy wszystkie wymagane pola zostały uzupełnione. Jeśli tak, wniosek należy zapisać, a następnie zamknąć formularz. Ostatnim krokiem jest wysłanie formularza poprzez opcję wyślij i podpisanie za pomocą:

  • profilu PUE,
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • podpisu zaufanego (PZ ePUAP) lub
  • podpisu osobistego (e-dowodu).

Jak uniknąć płacenia odsetek

Każdy przedsiębiorca, który nie opłacił składek w terminie i któremu zostały z tego tytułu naliczone ustawowe odsetki, może również wystąpić do ZUS o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę od składek za okres od stycznia 2020 r. W tym celu należy opłacić należność główną i złożyć udostępniony przez ZUS wniosek RDO - odstąpienie od odsetek.

Pan Marek prowadzi sklep z wyrobami tytoniowymi. Za grudzień 2020 r. opłacił składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w dniu 29 stycznia 2021 r. i jednocześnie wystąpił do ZUS z elektronicznym wnioskiem o odstąpienie od odsetek. ZUS przychylił się do prośby Pana Marka.

Wniosek poprzez platformę PUE ZUS można złożyć podobnie jak w przypadku odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty. Z tą różnicą, że w treści wniosku należy wypełnić miesiąc i rok, za które przedsiębiorca chciałby odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę oraz podać datę, kiedy opłacił składkę. W uzasadnieniu wniosku należy zaznaczyć czy opłacenie należności po terminie nastąpiło w związku z epidemią COVID-19. Jeśli zostało zaznaczone pole nie to należy uzupełnić w polu tekstowym, dlaczego przedsiębiorca zwraca się z prośbą o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. 

Informację o rozstrzygnięciu wniosku płatnik otrzyma na PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty.

Podstawa prawna: 
  • art. 15zb, art. 31zy10 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.),
  • ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 695).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 287 Marzec 2025 r.

Numer 287 Marzec 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej