Przedsiębiorcy mogą liczyć na:
Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy nie opłacą składek ZUS z powodu stanu wyjątkowego
Płatnicy składek, którzy mają trudności z terminowym opłaceniem składek z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego, mogą skorzystać z 3 rodzajów pomocy w spłacie należności. Aby uzyskać taką pomoc, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.
- odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie zadłużenia na raty bez opłaty prolongacyjnej,
- umorzenie należności,
- odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę.
O wsparcie przy wyborze formy pomocy można zwrócić się do doradcy do spraw ulg i umorzeń w swoim oddziale ZUS. Doradca pomoże też skompletować i wypełnić dokumenty, które trzeba złożyć do ZUS. Z doradcą można porozmawiać telefonicznie, umówić się na spotkanie w placówce ZUS lub na e-wizytę.
1. Odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie zadłużenia na raty bez opłaty prolongacyjnej
Można wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek. Ulgi dotyczą składek na ubezpieczenia przedsiębiorcy i zatrudnionych osób. Nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Dotyczy to składek za okres od stycznia 2020 r. Pomoc może otrzymać płatnik składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Aby skorzystać z ulgi, trzeba być płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma znaczenia, od kiedy prowadzona jest działalność. Nie ma też znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.
- Dzięki uldze masz możliwość opłacenia składek do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie ponosi żadnych kosztów związanych z ulgą.
- Jeśli wniosek zostanie złożony po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.
- Nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości składek, których dotyczy ulga. Trzeba jednak pamiętać, że ulga dotyczy składek za okres od stycznia 2020 r.
- Skorzystanie z ulgi nie wyklucza możliwość skorzystania z innych form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.
Aby odroczyć termin płatności lub rozłożyć na raty należności z tytułu składek ZUS, należy złożyć do ZUS wniosek o ulgę:
- wniosek RSR – rozłożenie na raty lub
- wniosek RSO – odroczenie terminu płatności.
Do układu ratalnego ZUS nie naliczy opłaty prolongacyjnej.
Na placewfirmie.pl pobierzesz wzory dokumentów:
- RSR – Wniosek o rozłożenie należności z tytułu składek na raty
- RSO – wniosek o odroczenie terminu płatności składek
2. Umorzenie należności
Przedsiębiorca może starać się o umorzenie, jeżeli jest zadłużony z tytułu składek i nie ma żadnych możliwości, aby spłacić dług. Wniosek może złożyć m.in.:
- płatnik składek oraz były płatnik składek (np. przedsiębiorca),
- osoba, na którą przeniesiono odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek (np. spadkobierca, wspólnik lub następca prawny),
- małżonek, który odpowiada z majątku wspólnego za zadłużenie współmałżonka,
- pełnomocnik dłużnika.
Dług może być umorzony, jeżeli ZUS:
- stwierdzi całkowitą nieściągalność należności lub
- uzna, że przedsiębiorca jest w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.
O trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej możemy mówić, gdy przedsiębiorca udowodni, że:
- po opłaceniu należności składkowych nie mógłby zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych swoich i swojej rodziny,
- poniósł straty materialne w wyniku klęski żywiołowej (lub innego nadzwyczajnego zdarzenia), które spowodowały, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić możliwości dalszego prowadzenia działalności,
- przewlekle choruje albo opiekuje się przewlekle chorym członkiem rodziny i dlatego nie może zarobić tyle, żeby opłacić należności.
3. Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę
Aby skorzystać z ulgi, trzeba być płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Nie ma znaczenia, od kiedy prowadzona jest działalność. Nie ma też znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.
Odstąpienie od pobierania odsetek jest możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności i w związku z tym powstały odsetki.
Dzięki uldze przedsiębiorca nie będzie musiał płacić odsetek za zwłokę od opłaconych składek. Nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości odsetek, których dotyczy ulga. Trzeba jednak pamiętać, że ulga dotyczy odsetek za zwłokę w opłacaniu składek za okres od stycznia 2020 r.
Skorzystanie z ulgi nie wyklucza możliwości skorzystania z innych form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.
Aby uzyskać odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r., trzeba opłacić należność główną i złożyć wniosek o odstąpienie od odsetek (wniosek RDO).
www.zus.pl