Praca zdalna – co z PIT od ekwiwalentu za korzystanie ze sprzętu pracownika

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 17 listopada 2021

Sprawdź, czy ekwiwalent związany z pracą zdalną korzysta z przedmiotowego zwolnienia od podatku. Przekonaj się, czy jest to przychód pracownika. Poznaj interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 września 2021 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.547.2021.1.GG).

Pracodawca może polecić pracownikowi przez czas oznaczony pracę zdalną. Może tak zrobić w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Mówi o tym art. 3 ust. 1 ustawy o COVID-19.

Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę. Musi jednak umożliwiać to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 3 ust. 5 ustawy o COVID-19).

Praca zdalna – ekwiwalent w formie rzeczowej czy pieniężnej

Pracodawca może samodzielnie zdecydować, w jaki sposób zapewni pracownikowi pracującemu zdalnie narzędzia i materiały potrzebne mu do wykonywania tej pracy. Może mieć zatem charakter rzeczowy, poprzez wyposażenie stanowiska pracy w narzędzia i materiały. Może to też być wypłata świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika.

Praca zdalna – ekwiwalent a przychód

A zatem świadczenie pieniężne wypłacane pracownikom przez pracodawcę w formie ryczałtu za zwiększone koszty ponoszone na Internet oraz energię elektryczną i pozostałe media, podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych w czasie pracy zdalnej nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Analogicznie jak ekwiwalent wypłacany za zwiększone zużycie energii elektrycznej czy wody, co jest naturalną konsekwencją pracy w domu.

Dyrektor KIS rozstrzygnął tym samym istniejący dotąd dylemat, czy ekwiwalent związany z pracą zdalną korzysta z przedmiotowego zwolnienia od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT, czyli ekwiwalentu za używanie przez pracownika własnych narządzi i sprzętu do wykonywania zadań służbowych. Skoro w ogóle nie ma przychodu, to nie można mówić o przedmiotowym zwolnieniu od podatku. W  takiej sytuacji nie ma bowiem czego zwalniać.

Autor: Sławomir Liżewski
prawnik, specjalista w zakresie prawa gospodarczego
Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego
Słowa kluczowe:
praca zdalna

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej