Pracodawca zdecydował się przekazać pracownikom rzeczowe prezenty z okazji np. Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ślubu, narodzin dziecka, przejścia na emeryturę, jubileuszu Spółki, Mikołajek, jubileuszu pracy pracownika (stażowe), Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny. W regulaminie wynagradzania nie przewidziano pieniężnych nagród jubileuszowych dlatego pracodawca chciał przekazywać pracownikom takie prezenty. Otrzymanie prezentów nie wiązało się z żadnym działaniem przez pracownika na rzecz pracodawcy. Prezenty nie były też elementem wynagrodzenia, do zapłaty którego pracodawcy był zobowiązany na podstawie zawartej umowy o pracę. Było to więc dobrowolne świadczenie ze strony pracodawcy.
Przekazanie pracownikom okolicznościowych upominków – co z PIT
Obdarowywanie pracowników prezentami jako formą uhonorowania ważnych okazji w ich życiu nie stanowi wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy. Dlatego też pracodawca nie jest płatnikiem. Świadczenia takie co do zasady podlegają bowiem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 kwietnia 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1170.2021.3.AMN)
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne (wynagrodzenia, ekwiwalenty, nagrody itd.) oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Jednak przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).
Dyrektor KIS odwołał się w swojej interpretacji do wyroku TK z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), z którego wynika m.in., że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jest też oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko postać pieniężną, lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które – nawet nieujęte w umowie o pracę – w praktyce są postrzegane jako element wynagrodzenia. Jeżeli zdarzy się, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy Obdarowywanie pracowników przez pracodawcę prezentami stanowiącymi formę gratulacji, uhonorowania ważnych okazji w ich życiu i itp., które nie są elementem wynagrodzenia, a jest to dobrowolne świadczenie ze strony pracodawcy (do którego pracodawca nie jest zobowiązany na podstawie zapisów umownych ani innych porozumień), co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W takiej sytuacji na pracodawcy nie ciążą obowiązki płatnika wiążące się z wypłatą wynagrodzenia lub przekazaniem innych świadczeń ze stosunku pracy.