Zakup biletów dla pracowników na zwiedzanie z rabatem – co z przychodem

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 17 listopada 2021

Dyrektor KIS rozpatrywał sprawę pracodawcy, który w ramach akcji promocyjnej umożliwił pracownikom i współpracownikom zakup biletów na zwiedzanie trasy wycieczkowej po niższej cenie. Cena uwzględniała rabat. Sprawdź, czy powoduje to powstanie przychodu po stronie pracowników i współpracujących. Poznaj interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2021 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.632.2021.1.MKA).

Przychodem podatkowym są nie tylko otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, ale także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).

Ustawa o PIT nie definiuje pojęcia „rabat”. Zgodnie z jego słownikowym znaczeniem oznacza zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towarów jednorazowo lub w określonym czasie. Rabat to także upust.

Zdaniem dyrektora KIS, skoro cena towarów ulega zmniejszeniu, nabywca za tę samą kwotę nabywa większą ilość towaru. W rezultacie zapłacona kwota dla nabywcy stanowi rzeczywistą cenę zakupu wszystkich towarów (w tym także z uwzględnieniem rabatu), a udzielony rabat nie stanowi dla kupującego przychodu. W tym przypadku akcja promocyjna nie ogranicza kręgu uprawnionych do zakupu biletów na zwiedzanie po zniżkowych cenach jedynie do pracowników. Z rabatów mogą skorzystać bowiem również osoby niebędące pracownikami, tj.:

  • osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, a także
  • przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz pracodawcy.

Krąg uprawnionych do zakupu biletów po obniżonej cenie jest potencjalnie nieograniczony. Jeśli więc grono beneficjentów nie jest ograniczone, czyli dotyczy szerokiego grona uczestników, to po stronie uczestników akcji nie powstaje przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Dotyczy to także pracowników.

Autor: Sławomir Liżewski
prawnik, specjalista w zakresie prawa gospodarczego
Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej