Będzie można określić zakładową procedurę badań trzeźwości – przykładowe wzory zapisów

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Dodano: 23 listopada 2022
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada, że badania trzeźwości pracowników będą mogły być przeprowadzane jako badania prewencyjne przez pracodawcę w zakładzie pracy. Jednak, aby było to możliwe pracodawca powinien ustalić procedurę działań w przepisach wewnątrzzakładowych. Sprawdź, jak ustalić grupy pracowników, które mogą być objęte zakładową kontrolą. Przekonaj się także, jak będą przetwarzane dane o wynikach badania trzeźwości pracowników.

Nietrzeźwy pracownik jest przede wszystkim źródłem zagrożenia, ale także wpływa negatywnie na wizerunek zatrudniającego w oczach klientów czy partnerów biznesowych. Zwiększa się ryzyko pomyłek, błędów (skutkujących utratą klientów, reklamacjami, karami umownymi, itp. ) i wypadków przy pracy. Nie ma przy tym znaczenia czy pracownik świeżo spożywał alkohol w pracy, przyszedł do pracy po spożyciu alkoholu czy też jest „wczorajszy”. Dlatego też pracodawcy powszechnie podejmowali i podejmują różne działania zapobiegające dopuszczeniu do pracy pracownika, który nie jest trzeźwy.

Prowadzenie badań trzeźwości – obecnie problematyczne

Jeszcze do niedawna wielu pracodawców samodzielnie badało trzeźwość pracowników. Stosowano badania stałe przed każdorazowym podjęciem pracy (np. kierowcy kierujący autobusami), badania wyrywkowe (np. badany był co 10-tych wchodzący do zakładu pracy pracownik) czy badania incydentalne w sytuacjach uzasadnionego podejrzenia (np. podczas pracy na budowie kierownik wyczuł od pracownika zapach alkoholu).

Jednak po wejściu w życie RODO, dopuszczalność samodzielnego badania trzeźwości pracowników przez pracodawcę stanęła pod znakiem zapytania. Początkowo uzasadnienia takiego działania upatrywano m.in. w przepisach bhp. Jednak twarde stanowisko resortu pracy i UODO spowodowało dyskusję o konieczności wprowadzenia jasnej i konkretnej regulacji ustawowej umożliwiającej pracodawcom samodzielne trzeźwości pracowników badania pod pewnymi warunkami. W tym celu powołano interdyscyplinarny zespół złożony m.in. z przedstawicieli resortu pracy, zdrowia oraz Rzecznika MŚP.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Jak ustalić sposób przeprowadzania badań trzeźwości pracowników
  • Jak postąpić z wynikiem badania trzeźwości
  • Kiedy wynik badania trzeźwości może być weryfikowany przez policję

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj portal Placewfirmie.pl i papierowy magazyn Płace w firmie przez 14 dni BEZPŁATNIE.

To kompleksowy serwis ekspercki dla specjalistów zajmujących się płacami w firmach w którym znajdziesz:

  • Informacje o zmianach prawnych,
  • Konsekwencje wyroków sądowych i interpretacji podatkowych dla pracodawców
  • Każde zagadnienie wyjaśnione od strony składek ZUS, podatku PIT i obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
  • Kalkulatory, wzory dokumentów, wskaźniki płacowe, akty prawne, raporty
  • Indywidualne konsultacje e-mailowe z ekspertami,
  • 3 razy w tygodniu newsletter Przegląd płac i ZUS.
Sprawdź ofertę »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej