Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Bony dla pracowników nie zawsze z PIT – stanowisko fiskusa
Sprawdź, jak opodatkować bony podarunkowe, które nie są elementem wynagrodzenia i nie są dla pracowników dodatkową gratyfikacją za wykonywaną pracę. Chodzi o sytuację, gdy jest to dobrowolne świadczenie ze strony pracodawcy. Zapoznaj się z interpretacją indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 września 2021 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.647.2021.1.MKA).
W tym przypadku pracodawca zamierzał „obdarować” swoich pracowników z okazji firmowego wydarzenia bonami podarunkowymi. Przekazanie takich bonów nie zależało od osiąganych wyników w pracy, ocen rocznych, wskaźników absencji itp. Nie wiązało się to również z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika. Przekazanie mu wymienialnych na towary bonów wynikało jedynie z dobrej woli pracodawcy, a nie z ciążących na nim obowiązków wynikających z regulaminów.
Dyrektor KIS stwierdził więc, że wartość wymienionych wyżej bonów podarunkowych nie jest elementem wynagrodzenia, do zapłaty którego zobowiązany jest pracodawca na podstawie zawartej umowy o pracę. Świadczenia te nie stanowią dla pracowników dodatkowej gratyfikacji (wynagrodzenia) za wykonywaną pracę. Jest to dobrowolne świadczenie ze strony pracodawcy, do którego nie jest zobowiązany na podstawie umowy o pracę.
W konsekwencji, z uwagi na wyłączenie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wartość darowanych przez pracodawcę pracownikom bonów podarunkowych nie stanowi nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.