Brak badań kontrolnych. Czy będzie dyscyplinarka?

Autor: Dominik Wajda

Dodano: 10 lutego 2022

Załóżmy, że pracownik po zakończeniu długotrwałego zwolnienia lekarskiego nie stawia się na badania kontrolne, na które pracodawca go skierował. Jednocześnie nie usprawiedliwia swojej nieobecności. W takim przypadku można go zwolnić dyscyplinarnie. I to nawet, jeśli w międzyczasie stara się o rentę. Tak wynika z wyroku SN z 4 marca 2021 r., II PSKP 13/21. Sprawdź szczegóły.

Marek G. był zatrudniony w spółce K. W 2015 r. pracownik był niezdolny do pracy. Po zakończeniu 182-dniowego okresu zasiłkowego, 11 stycznia 2016 r. otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy. Gdy zbliżał się koniec jego pobierania, spółka wystawiła pracownikowi skierowanie na badanie okresowe i kontrolne.

Jednak wcześniej, 9 listopada 2016 r. pracownik zainicjował postepowanie w ZUS o przyznanie mu renty z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik 6 grudnia 2016 r. uznał Marka G. za częściowo niezdolnego do pracy do 30 czerwca 2017 r. (pracownik dostarczył tą decyzję pracodawcy). Wobec tego, ZUS decyzją wstępną z 27 grudnia 2016 r. przyznał pracownikowi rentę na okres z mocą wsteczną od 8 grudnia 2016 r. do 30 czerwca 2017 r.

Dyscyplinarka za niewykonanie badań

Pracownik po 6 grudnia 2016 r. nie poddał się badaniu okresowemu i kontrolnemu. Ostateczną decyzją z dnia 6 lutego 2017 r. ZUS przyznał Markowi G. rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 30 czerwca 2017 r. W dniu 9 lutego 2017 r. pracownik stawił się w zakładzie pracy i okazał ww. decyzję ZUS. Wtedy powiadomiono go, że okres jego absencji w pracy przypadający od 6 grudnia 2016 r. do 9 lutego 2017 r. jest traktowany przez pracodawcę jako nieobecność nieusprawiedliwiona. I z tego powodu pracodawca zwolnił pracownika w trybie dyscyplinarnym (na podstawie art. 52 kp). Pracownik odwołał się od dyscyplinarki. Sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego.

Co wynika z wyroku SN?

Sąd Najwyższy nie przyznał pracownikowi racji. Uznał, że niewykonanie przez pracownika badań kontrolnych (bez usprawiedliwienia) można ocenić jako uchybienie podstawowemu obowiązkowi pracowniczemu – uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne (z art. 52 § 1 pkt 1 kp). Pracownik miał pełną świadomość, że pracodawca zobowiązał go do poddania się badaniom, a to oznacza, że działał umyślnie.

SN zauważył, że pracodawca w rozpatrywanym przypadku mógłby również zaryzykować i złożyć oświadczenie na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit b kp (bez wypowiedzenia bez winy pracownika, z powodu długotrwałej choroby po wyczerpaniu okresów ochronnych). A następnie mógłby liczyć – w razie sporu sądowego – że pracownik był niezdolny do pracy. Jednak w tym przypadku nie było to konieczne wobec uzasadnionej przyczyny zastosowania dyscyplinarki z art. 52 kp.

Kiedy dyscyplinarka z art. 52, a kiedy zwolnienie bez winy z art. 53?

Zwolnienie dyscyplinarne (z art. 52 kp) wchodzi więc w grę wtedy, gdy pracownik po długotrwałej niezdolności do pracy:

- nie stawia się do zakładu pracy albo

- wprawdzie stawia się, jednak nie poddaje się wymaganym badaniom kontrolnym, czym uniemożliwia pracodawcy dopuszczenie go do pracy (art. 229 § 1 i 4 k.p.),

A zatem w opisywanym przypadku pracodawca zasadnie zastosował zwolnienie dyscyplinarne.

Natomiast zwolnienie z art. 53 kp można zastosować, gdy pracownik wykona badanie kontrolne i poświadczy ono, że jest on nadal niezdolny do pracy (mimo stawienia się do pracy i wyrażenia gotowości jej świadczenia z art. 53 § 3 k.p.).

Czy renta z automatu oznacza, że można zastosować art. 53 kp?

Samo uzyskanie przez pracownika prawa do renty przeważnie również oznacza, że nie odzyskał on zdolności do pracy i można go zwolnić z art. 53 kp. Lepiej jednak, jeśli potwierdzą to badania kontrolne. Można więc skierować na nie pracownika, a ten – jeśli nie ma usprawiedliwionej nieobecności (np. zwolnienia lekarskiego), powinien je wykonać – chyba, że np. zgodzi się rozwiązać umowę za porozumieniem stron (przez co badania nie będą już konieczne).

Podstawa prawna: 

art. 52 § 1, art. 53 § 1, art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320).

Autor: Dominik Wajda
Słowa kluczowe:
kara dyscyplinarna

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej