Do 30 września 2021 r. obowiązuje tymczasowy wzór tytułu wykonawczego w egzekucji administracyjnej

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 17 maja 2021

Pracodawcy, którzy dokonują potrąceń należności pieniężnych z wynagrodzeń pracowników, muszą wiedzieć, że do 30 września 2021 r. będzie funkcjonować, zamiast wzoru tytułu wykonawczego TW-1, różniący się od niego tymczasowy wzór TW-1. Warto o tym pamiętać przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzeń pracowników. Tytuły wykonawcze są bowiem podstawowymi dokumentami, na podstawie których dokonywanie potrąceń jest dopuszczalne. Pobierz wzór tytułu wykonawczego TW-1.

Z punktu widzenia realizacji przez pracodawców obowiązku dokonywania potrąceń należności z wynagrodzeń pracowników, warto odnotować, że w dniu 5 maja 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 838).

Obowiązek pracodawcy dokonywania potrąceń na mocy tytułów wykonawczych

Zgodnie z art. 87  § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do potrącania z wynagrodzenia pracownika m. in. sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych:

  • na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Egzekucja wspomnianych świadczeń może być prowadzona w trybach cywilnym albo administracyjnym.

Tytuły wykonawcze w egzekucji administracyjnej

Egzekucja administracyjna dotyczy obowiązków wynikających z decyzji lub postanowień właściwych organów, albo – w zakresie administracji publicznej – bezpośrednio z przepisu prawa, chyba że przepis szczególny zastrzega dla tych obowiązków tryb egzekucji sądowej. Wszczyna się ją na wniosek wierzyciela, na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego, sporządzonego według ustalonego wzoru (art. 3§ 1 i art. 26 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm.).

Rozporządzenie w sprawie wzorów tytułów wykonawczych

Wzory:

  • tytułu wykonawczego stosowanego w egzekucji należności pieniężnych (TW-1),
  • tytułu wykonawczego stosowanego w egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym (TW-2),
  • kolejnego tytułu wykonawczego (TW-3)

ustalono w rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 12 stycznia 2021 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 176).

Tymczasowy wzór tytułu wykonawczego TW-1

Na mocy wspomnianego rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 29 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej wprowadzono tymczasowy wzór tytułu wykonawczego TW-1, dotyczącego egzekucji należności pieniężnych.

Tymczasowy wzór tytułu wykonawczego TW-1 może być stosowany do 30 września 2021 r.

Dlaczego zmieniono rozporządzenie

Zmiana rozporządzenia z 12 stycznia 2021 r. i wprowadzenie tymczasowego wzoru TW-1 są związane z pracami nad uruchomieniem systemu teleinformatycznego, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, przy wykorzystaniu którego wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze lub informacje potrzebne do prowadzenia egzekucji są przekazywane przez wierzycieli do organu egzekucyjnego, którym jest naczelnik urzędu skarbowego.

Pobierz:

TW-1 – Tytuł wykonawczy stosowany w egzekucji należności pieniężnych – może być stosowany do 30 września 2021 r.

Od 20 lutego 2021 r. obowiązuje wzór tytułu wykonawczego stosowanego w egzekucji należności pieniężnych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 12 stycznia 2021 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej, oznaczony symbolem TW-1. W systemie teleinformatycznym nie zdążono jednak wprowadzić rozwiązań umożliwiających stosowanie tytułu wykonawczego TW-1.

Według przewidywań, do 30 września 2021 r. zostanie opracowany i zaimplementowany do dziedzinowych systemów informatycznych wierzycieli oraz systemu informatycznego obsługującego postępowania egzekucyjne prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych schemat elektronicznego tytułu wykonawczego TW-1. 

W związku z powyższym, na czas do 30 września 2021 r. wprowadzono tymczasowy wzór TW-1, który dzięki jego podobieństwu do stosowanego w przeszłości wzoru, ustalonego rozporządzeniem Ministra Finansów z 8 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 850), mógł zostać łatwiej zaadaptowany do systemów informatycznych. W konsekwencji zapewniona będzie możliwość nieprzerwanego przesyłania elektronicznie tytułów wykonawczych do naczelników urzędów skarbowych.

Podstawa prawna: 
  • rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 838).
Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej