Pakiet medyczny a składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne – interpretacja ZUS z 26 marca 2021 r.
Przedsiębiorca planuje zapewnić swoim pracownikom odpłatnie pakiety medyczne, za cenę niższą od cen, za które przedsiębiorca będzie nabywał te pakiety od firmy medycznej. Odpłatność będzie dotyczyła pakietów obejmujących uprawnienie do korzystania z opieki medycznej w zakresie innym niż medycyna pracy. Opłata ponoszona przez pracownika będzie ustalona na poziomie kilku złotych. Wszyscy pracownicy będą ponosili opłatę za pakiety medyczne tej samej lub podobnej wysokości. Jak oskładkować pakiety medyczne w tej sytuacji? Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja Nr 258/2021 z 26 marca 2021 r., w sprawie DI/200000/43/258/2021).
Kwota płacona przez pracownika przedsiębiorcy za pakiet medyczny będzie niższa niż wynagrodzenie, jakie przedsiębiorca będzie płacić podmiotowi świadczącemu usługi medyczne. W tym celu przedsiębiorca planuje wprowadzenie do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy zapisów, które będą przewidywały uprawnienie pracowników do nabywania od przedsiębiorcy usług medycznych objętych pakietami za kwotę niższą niż kwota, za którą przedsiębiorca nabędzie te usługi.
Pytanie Przedsiębiorcy
Przedsiębiorca zapytał ZUS, czy jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne, będzie obowiązany do potrącania składek na te ubezpieczenia od przychodu pracownika stanowiącego różnicę pomiędzy wartością wynagrodzenia za pakiet medyczny, płaconą przez przedsiębiorcę centrum medycznemu, a kwotą, którą pracownik płaci przedsiębiorcy z tytułu korzystania z tych pakietów.
Stanowisko Przedsiębiorcy
Przedsiębiorca wyraził własne stanowisko, w którym stwierdził, że:
- w sytuacji, gdy przedsiębiorca ureguluje w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy Pracowników uprawnienie pracowników do nabywania pakietów medycznych oraz wprowadzi dla pracowników co najmniej nieznaczną odpłatność z tytułu korzystania ze świadczeń medycznych objętych pakietami – to z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączona będzie różnica pomiędzy kwotą wynagrodzenia płaconą przez przedsiębiorcę centrum medycznemu, a kwotą płaconą przedsiębiorcy przez pracowników z tytułu korzystania z tych pakietów, oraz
- biorąc pod uwagę fakt, iż podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, pomniejszona o kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe w części finansowanej ze środków pracownika – to z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne również wyłączona będzie wyżej wskazana różnica pomiędzy kwotą płaconą za pakiet medyczny przez przedsiębiorcę a kwotą płaconą przez pracownika.
Stanowisko ZUS
ZUS, w wydanej interpretacji wskazał, że katalog przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1949), zawiera, w § 2 ust. 1 pkt 26, zapis, iż podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
W okolicznościach, których dotyczy pytanie, wartość świadczenia w postaci częściowego finansowania przez przedsiębiorcę pakietów medycznych, na mocy § 2 ust. 1 pkt 26 wskazanego wyżej rozporządzenia, będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy. Wyłączenie będzie dotyczyć również składek ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 ze zm.), do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.
W konkluzji ZUS uznał stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę za prawidłowe.
Konsekwencje interpretacji ZUS dla pracodawcy. W przypadku ustalenia w zakładowym układzie zbiorowym pracy uprawnienia pracowników do nabywania pakietów medycznych oraz wprowadzenia dla pracowników co najmniej nieznacznej odpłatności z tytułu korzystania ze świadczeń objętych tymi pakietami, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączona jest różnica pomiędzy kwotą wynagrodzenia płaconą przez pracodawcę podmiotowi świadczącemu usługi medyczne objęte pakietem, a kwotą płaconą pracodawcy przez pracowników z tytułu korzystania ze wspomnianych pakietów.