Praca zdalna w praktyce – najnowsze stanowisko GIP
Możliwość wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej przewiduje art. 6733 kp. Zgodnie z tym przepisem praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Do okazjonalnej pracy zdalnej nie stosuje się przepisów art. 6719-6724 oraz art. 6731 § 3 kp. Wniosek o okazjonalną pracę zdalną nie jest dla pracodawcy wiążący.
Zgodnie z art. 9 § 2 kp postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Tym samym za sprzeczne z przepisami należałoby uznać wprowadzenie w wewnętrznych regulacjach obowiązujących u danego pracodawcy postanowień wyłączających możliwość wnioskowania o okazjonalną pracę zdalną przez wszystkich pracowników lub wybrane grupy zawodowe, czy ograniczających liczbę dni pracy zdalnej poniżej ustawowego wymiaru 24 dni w roku kalendarzowym.
W razie stwierdzenia w trakcie kontroli naruszenia przepisów prawa pracy dotyczących okazjonalnej pracy zdalnej inspektor pracy może skierować do pracodawcy środek prawny w postaci wystąpienia zawierającego wnioski o usunięcie stwierdzonych naruszeń.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy mimo obowiązywania Regulaminu pracy zdalnej z uprawnionym pracownikiem (np. rodzice dziecka w wieku do 4 lat) można zawrzeć indywidualne porozumienie i inaczej ustalić zasady wykonywania pracy zdalnej
- Czy trzeba obniżać pracującym zdalnie ryczałt np. za 5 dni urlopu opiekuńczego, za 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, za urlop ojcowski, za wolne z art. 188 KP albo w przypadku innych nieobecności np. choroby czy urlopu wypoczynkowego? Czy trzeba podwyższać ryczałt, jeżeli pracownik pracował w godzinach nadliczbowych albo w dniu wolnym i nie otrzymał dnia wolnego ani czasu wolnego jako rekompensaty
- Jaki wpływ na treść stosunku pracy ma złożenie wiążącego wniosku o powrót do pracy stacjonarnej oraz wycofanie zgody na pracę zdalną w wyniku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli? Czy konieczne jest porozumienie zmieniające (aneks) do umowy o pracę wprowadzający ponownie tylko jedno, stacjonarne miejsce pracy? Czy trzeba wtedy aktualizować informację o warunkach zatrudnienia w części dotyczącej przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy? Czy należy napisać: „Nie dotyczy już Pani/Pana problematyka przemieszczania się między miejscami pracy”
Więcej praktycznych informacji na temat pracy zdalnej znajdziesz tutaj:
Jak chronić dane osobowe przy pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r. – przykłady
Polecamy następujące wideoporady:
Praca zdalna i badanie trzeźwości – będą zmiany w aktach osobowych
Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – dokumentacja i koszty pracodawcy
Sprawdź aktualne wzory dokumentów dotyczące pracy zdalnej:
Regulamin pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.
Wiążący wniosek o pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.
Wniosek o okazjonalną pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.
Wniosek o pracę zdalną nieobligatoryjną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.
Zapis w umowie o pracę – praca zdalna
Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej
Procedura ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej
Testuj portal Placewfirmie.pl i papierowy magazyn Płace w firmie przez 14 dni BEZPŁATNIE.
To kompleksowy serwis ekspercki dla specjalistów zajmujących się płacami w firmach w którym znajdziesz:
- Informacje o zmianach prawnych,
- Konsekwencje wyroków sądowych i interpretacji podatkowych dla pracodawców
- Każde zagadnienie wyjaśnione od strony składek ZUS, podatku PIT i obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
- Kalkulatory, wzory dokumentów, wskaźniki płacowe, akty prawne, raporty
- Indywidualne konsultacje e-mailowe z ekspertami,
- 3 razy w tygodniu newsletter Przegląd płac i ZUS.