Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 318 ze zm.) zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).
Pracownik oddaje krew w piątek – czy w poniedziałek przysługuje mu dzień wolny
Na stałe wprowadzono zasadę, że zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym. Jak wobec tego należy rozumieć pojęcie dnia następnego, w przypadku gdy (1)pracownik oddał krew w piątek, (2) pracownik oddał krew w środę, ale czwartek jest jego dniem harmonogramowo wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy?
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Jakie uprawnienia pracownicze przysługują zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi
Przeczytaj także
Dwa dni płatnego zwolnienia dla honorowych dawców krwi – kto decyduje o wzięciu dnia wolnego
Jak liczyć wynagrodzenie za dwa dni płatnego zwolnienia dla honorowych dawców krwi
Z treści regulacji wynika wprost, że uprawnienie ma być realizowane w dniu donacji oraz „w dniu następnym”. Wobec powyższego literalna treść przepisu wskazuje, że jeżeli Honorowy Dawca Krwi oddał krew np. w piątek, to ww. uprawnienie przysługuje w dniu donacji, tj. w piątek oraz w dniu następnym tj. w sobotę.
Odpowiedź Narodowego Centrum Krwi z 26 sierpnia 2023 r. na zapytanie Aktualności kadrowych