Prawo pracy 2022 - najważniejsze zmiany dla pracowników

Artykuł partnera

Dodano: 17 stycznia 2022

Nowy Ład, zmiany w Kodeksie Pracy, zmiana wymiaru urlopu – to tylko niektóre nowości, które zainteresują pracowników w 2022 roku.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia

Wysokość minimalnego wynagrodzenia po raz kolejny zostanie podniesiona, w tym roku do 3010 zł brutto, czyli 2210 netto. Zmiana tej kwoty pociągnie za sobą podwyżki innych świadczeń, między innymi:

– wynagrodzenia za przestój,

– wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych,

– maksymalnej wysokości odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodów niezależnych od pracownika,

– kwot wolnych od potrąceń, np. komorniczych,

– wynagrodzenia za okres zaplanowanych przestojów.

Więcej dni urlopu dla osób z najkrótszym stażem pracy

Według dotychczas obowiązujących zasad liczba przysługujących dni urlopu wypoczynkowego zwiększała się wraz ze stażem pracy. Po zmianach wszyscy, niezależnie od długości zatrudnienia, będą odpoczywać tyle samo. Urlop wypoczynkowy będzie trwał 26 dni roboczych.

Pojawi się też dodatkowy urlop opiekuńczy. 5 dni urlopu będzie można wykorzystać na opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny zamieszkującym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Regulacje dotyczące pracy zdalnej

W Kodeksie Pracy pojawią się długo oczekiwane regulacje związane z pracą zdalną. Chociaż to rozwiązanie jest praktykowane od wielu lat, a pandemia nasiliła zjawisko, do tej pory funkcjonowało ono jedynie jako telepraca, co nie do końca oddaje istotę sprawy.

Po zmianach praca zdalna będzie podlegała tym samym regulacjom, co praca stacjonarna. Pracodawca będzie ponosił jej częściowe koszty, będzie też musiał liczyć się z opinią związków zawodowych.

Świadczenie pracy w sposób zdalny będzie mogło być ustalane już na etapie zawierania umowy o pracę lub w trakcie jej trwania. W szczególnych sytuacjach pracodawca będzie mógł odgórnie zlecić wykonywanie pracy zdalnie, pod warunkiem, że pracownik będzie miał odpowiednie ku temu warunki (lokal, dostęp do internetu, komputer itp.).

Reforma podatkowa i zmiany w wynagrodzeniach

Długo oczekiwana reforma podatkowa wprowadzi istotne zmiany w wysokości wynagrodzeń. Wpłynie na to zarówno wzrost kwoty wolnej od podatku, jak i podniesienie drugiego progu podatkowego. Nieoczekiwaną i przyjętą z niezadowoleniem zmianą będzie brak możliwości odpisania części składki zdrowotnej od podatku.

Na zmianach podatkowych skorzystają najmniej zarabiający, nie przekraczający średniej krajowej. Ich wynagrodzenia netto wzrosną. Stracą natomiast osoby zarabiające dwukrotność tej średniej. Oni będą płacili wyższe podatki.

Dyrektywa work-life balance

Dyrektywa work-life balance to rozporządzenie unijne, będzie musiało wejść w życie najpóźniej w sierpniu bieżącego roku. Ma ono na celu uelastycznienie czasu pracy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi do lat ośmiu, możliwość godzenia pracy i opieki z innym członkiem rodziny, wprowadzenie urlopów rodzicielskich i ojcowskich. Regulacje te mają przede wszystkim zaktywizować kobiety i ułatwić im pozostanie na rynku pracy.

Wzrost zapotrzebowania na fachowców

Analitycy rynku pracy przewidują, że tzw. rynek pracownika będzie obowiązywał na przestrzeni kilku najbliższych dekad. To efekt kilku czynników:

– starzenia się społeczeństwa i dużej liczby seniorów,

– niskiego przyrostu naturalnego,

– emigracji zarobkowej.

Efektem powyższego będzie deficyt rąk do pracy na rynkach lokalnych. Już teraz widać wyraźny wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych techników. Brakuje zwłaszcza budowlańców (pandemia ograniczyła imigrację zarobkową zza wschodniej granicy), elektryków i elektromonterów oraz kolejarzy. W tych zawodach można szybko znaleźć zatrudnienie, a pracodawcy są skłonni do negocjowania wynagrodzeń.

Osobną kwestią są braki kadrowe w branżach teleinformatycznych, komunikacyjnych i naukowo-technologicznych. Oferty pracy dla specjalistów na portalu Gowork pojawiają się regularnie i nie znikają tak szybko, jakby sobie tego życzyli pracodawcy. Widać tu wyraźnie nadwyżkę wakatów w stosunku do chętnych do podjęcia pracy.

Spada natomiast zapotrzebowanie na filozofów, archiwistów, a w niektórych regionach także ekonomistów. Warto mieć to na uwadze przy poszukiwaniu pracy.

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
prawo pracy zmiany 2022

Numer 274 Kwiecień 2024 r.

Numer 274 Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej