Sprawdź, jakie zmiany czekają wkrótce emerytów i rencistów

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 25 czerwca 2021

W ramach porządkowania systemu ubezpieczeń społecznych zmiany mają dosięgnąć również emerytów i rencistów. Sprawdź, co będzie oznaczała bezgotówkowa wypłata emerytur i rent. Przekonaj się, jak zmieni się sposób waloryzacji składek oraz kapitału początkowego dla osób, które wystąpią o emeryturę w czerwcu.

Wypłata emerytur i rent – zrównanie form wypłat świadczeń

W obecnym stanie prawnym osoba, która składa wniosek o emeryturę lub rentę, lub rentę socjalną (o świadczenie długoterminowe) we wniosku wskazuje sposób wypłaty tego świadczenia. Preferowaną formą wypłaty według aktualnych przepisów ustawy emerytalnej jest wypłata za pośrednictwem operatora pocztowego. Jeśli wnioskodawca chce otrzymać świadczenie na rachunek bankowy, musi złożyć stosowną dyspozycję. Wynika to m.in. z art. 130 ustawy o emeryturach i rentach.

Projektowane zmiany mają zrównać obie formy wypłaty w formie gotówkowej i bezgotówkowej. Jeśli wejdą w życie, osoba we wniosku o emeryturę lub rentę będzie musiała podać rachunek bankowy, na który świadczenie będzie wypłacane. Jeśli tego nie zrobi, prawdopodobnie na którymś z etapów rozpatrywania wniosku otrzyma z ZUS stosowne pismo z prośbą o uzupełnienie braków we wniosku.

Emeryt lub rencista dalej będzie mógł otrzymywać świadczenie w formie gotówkowej jednak tylko w wyjątkowych przypadkach i po uzyskaniu zgody ZUS.

Bezgotówkowa forma wypłaty emerytur i rent – jakie jest uzasadnienie zmian

1)

bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów,

2)

przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bez kosztowy do realizacji,

3)

rozwiązania jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy, tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów, dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych,

4)

posiadanie rachunku jest rozwiązaniem powszechnym i preferowanym co podkreślają przedstawione w projekcie statystyki.

Powyższa propozycja dotyczy również świadczeń długoterminowych (emerytur i rent) wypłacanych z ubezpieczenia społecznego rolników, przyznanych począwszy od 1 stycznia 2021 r.

Propozycja zmiany dotyczy świadczeń, które będą przyznawane od 1 stycznia 2022 r. Osoby, które uzyskały świadczenia wcześniej, będą mogły korzystać z dotychczasowej formy przekazywania świadczenia – np. za pośrednictwem operatora pocztowego.

Pismo z ZUS o uzupełnienie rachunku bankowego w celu podjęcia wypłaty emerytury

Pan Ireneusz wystąpił do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury w maju 2021 r. We wniosku nie podał rachunku bankowego, ponieważ chce, aby wypłata świadczenia była kierowana za pośrednictwem operatora pocztowego. Po jakimś czasie otrzymał pismo z ZUS o uzupełnienie rachunku bankowego w celu podjęcia wypłaty emerytury. Pan Ireneusz dalej chce, aby świadczenie było mu wypłacane za pośrednictwem operatora pocztowego, dlatego wystąpił do ZUS o zgodę na kierowanie świadczenia za pośrednictwem poczty, swój wniosek stosownie uzasadnił. ZUS przychylił się do wniosku i świadczenie pana Ireneusza będzie wypłacane za pośrednictwem operatora pocztowego.

Proponuje się również, aby zarówno świadczenia długoterminowe, jak i krótkoterminowe osobom zamieszkałym za granicą wypłacać w formie bezgotówkowej:

  • na wskazany przez tę osobę jej rachunek płatniczy prowadzony w kraju lub wydany w jej kraju jej instrument płatniczy albo
  • na jej wniosek, na wskazany przez nią rachunek płatniczy prowadzony w kraju lub wydany w kraju instrument płatniczy osoby przez nią upoważnionej do odbioru świadczenia, zamieszkałej w kraju. Chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.

Zmiana sposobu waloryzacji składek oraz kapitału początkowego dla osób, które wystąpią o emeryturę w czerwcu

W stanie prawnym obowiązującym do 2020 r. przejście na emeryturę w czerwcu danego roku często okazywało się mniej korzystne dla wnioskodawców. Działo się tak z powodu waloryzacji kwartalnych. W przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu danego roku kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym. Została już bowiem zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od 1 czerwca roku, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę. Dlatego osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu mogły czuć się trochę poszkodowane.

Pierwsze zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone już w 2020 r., na mocy ustawy „covidowej”, kiedy to została zmieniona zasada obliczania tzw. emerytur czerwcowych, jednak jest to rozwiązanie czasowe. Począwszy od 2021 r. proponuje się wprowadzenie tych przepisów na stałe, tym razem zmieniając przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Na mocy nowelizacji powyższej ustawy emerytury przyznawane w czerwcu mają zostać ustalane w taki sposób jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

Waloryzacja czerwcowej emerytury

Pani Maria wystąpiła z wnioskiem o przyznanie emerytury w czerwcu 2021 r. ZUS przyznał jej emeryturę. Wysokość została obliczona na mocy projektowanych zmian, czyli waloryzacja kwartalna została przeprowadzona w taki sam sposób jak dla emerytury ustalanej w maju 2021 r. Dzięki temu zabiegowi pani Maria nie jest stratna na wysokości otrzymywanej emerytury. Gdyby pod uwagę brane były dotychczasowe zasady, wysokość emerytury byłaby niższa o ok. 200 zł.

Zmiany w wypłacie świadczeń krótkoterminowych

W przypadku świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków chorobowych, zasady wypłat mają nie ulec zmianie. ZUS będzie wypłacał takie świadczenia, tak jak dotychczas w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, w zależności, którą opcję wybierze wnioskodawca w składanym przez siebie lub płatnika składek wniosku o wypłatę świadczenia.

Autor: Jakub Pioterek
Źródło: 

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 12 maja 2021 r.

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej