Sprawdź nowe terminy i zasady rozliczeń płatników składek ZUS od 2022 r.

Dodano: 28 lutego 2022

Zmiana terminów deklarowania i opłacania składek, nowe informacje w formularzach rozliczeniowych, likwidacja imiennego raportu o składce zdrowotnej, obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, to zmiany w rozliczaniu się z ZUS, które wprowadzono w 2022 r. roku w ramach Polskiego Ładu. Zmieniły się również zasady występowania o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Sprawdź szczegóły.

W przepisach obowiązujących do końca 2021 r. zasadą było, że płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, w terminach:

  • do 10. dnia następnego miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie;
  • do 5. dnia następnego miesiąca dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych;
  • do 15. dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników.

Nowe terminy opłacania składek od 2022 roku

W wyniku nowelizacji ustawy systemowej termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych uległ modyfikacji.

Zmiana ma na celu wydłużenie czasu potrzebnego płatnikom do obliczenia prawidłowego dochodu a co za tym idzie wysokości składki zdrowotnej wg znowelizowanych zasad. Nowe zasady nie obowiązują płatników składek posiadających osobowość prawną oraz jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, które będą deklarować i opłacać składki w dotychczasowym terminie.

Od 2022 r. obowiązują następujące terminy do przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek za poprzedni miesiąc:

  • do 5. dnia następnego miesiąca dla jednostek i zakładów budżetowych;
  • do 15. dnia następnego miesiąca dla płatników składek posiadających osobowość prawną, czyli dla spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji, jednostek samorządu terytorialnego (urzędów gmin i miasta), uczelni wyższych, kościołów, Zakładów Opieki Zdrowotnej itp.;
  • do 20. dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników, czyli dla płatników opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, przedsiębiorców i innych podmiotów nie posiadających osobowości prawnej. Które zatrudniają innych ubezpieczonych, w tym spółek osobowych (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej).

Płatnik opłacający składki wyłącznie za siebie
Pan Antoni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Od 2022 r. w związku ze zmianą przepisów musi ustalać składkę zdrowotną wg nowych zasad i ma na to czas do 20 dnia każdego miesiąca, a nie jak dotychczas do 10. dnia każdego miesiąca.

Płatnik – spółka kapitałowa
Spółka z o.o.”, która zatrudnia 3 osoby na podstawie umowy o pracę deklaruje i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do 15. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Od 1 stycznia 2022 r. mimo zmiany przepisów w ustawie systemowej termin opłacania składek dla spółki nie uległ zmianie i będzie do 15. dnia następnego miesiąca.

Zmiany w zakresie formularzy rozliczeniowych

Nowe przepisy dotyczą również dokumentów rozliczeniowych przekazywanych co miesiąc do ZUS za osoby prowadzące działalność gospodarczą, za osoby współpracujące oraz za inne zatrudnione osoby.

Likwidacji uległ imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne ZUS RZA. Służył on do przekazywania informacji o wysokości składki za osoby, które zgłoszone były wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Os 2022 r. rozliczenie składki zdrowotnej osób, które podlegają wyłącznie temu ubezpieczeniu następuje w raporcie ZUS RCA.

W razie konieczności korygowania dokumentów za okresy przypadające w latach 1999–2021 należy stosować dotychczasowe wzory ZUS RZA. Będą one obowiązywały jeszcze do 31 stycznia 2024 roku.

Zmiany w treści dokumentów dotyczą imiennego raportu miesięcznego o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach – ZUS RCA oraz deklaracji rozliczeniowej – ZUS DRA.

Nowe wzory deklaracji ZUS DRA i RCA wynikają z nowego sposobu ustalania wysokości składek zdrowotnych i skierowane są głównie dla płatników, którzy są zobowiązani wyliczać składkę zdrowotną, podmioty, których nie dotyczą zasady obliczania składki zdrowotnej nie wypełniają nowych pól. Deklaracja ZUS DRA jest zatem dłuższa i bardziej skomplikowana do wypełnienia, albowiem trzeba w niej dodatkowo wykazywać formę opodatkowania, obliczony przychód lub dochód oraz odpowiedni obliczoną wysokość składki zdrowotnej.

Wykazywanie dodatkowych informacji w dokumentach

Pani Magdalena prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i opodatkowana jest na zasadach ogólnych – podatek wg skali. Od 1 stycznia 2022 r. zobowiązana jest co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA i ZUS RCA do ZUS dodatkowo wykazując w nich formę opodatkowania, kwotę dochodu uzyskanego w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym miesiąc, za który dokonywane jest rozliczenie, podstawę składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwotę należnej składki.

Przedsiębiorcy bez zwolnienia z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS

W myśl przepisów obowiązujących do końca 2021 r. z obowiązku comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych zwolnione były osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarcza, które opłacały składki wyłącznie za siebie lub za siebie i za osobę współpracującą, dodatkowo za poprzedni miesiąc kalendarzowy złożyły dokumenty rozliczeniowe, w których wykazały składki za cały miesiąc, a wykazana w nich podstawa wymiaru składek była co najmniej równa obowiązującej minimalnej podstawie ich wymiaru.

Od 2022 r. osoby spełniające powyższe przesłanki utraciły przywilej zwolnienia z obowiązku comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych, co ma również związek z nowymi zasadami obliczania składki zdrowotnej, która będzie różniła się w każdym z miesięcy.

Utrata zwolnienia z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, nie zatrudniająca żadnych osób, w lutym 2021 r. złożyła za siebie deklarację ZUS DRA, w której wykazała należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za cały poprzedni miesiąc. Od tej chwili przez cały rok zwolniona była z obowiązku składania deklaracji, ponieważ ZUS przepisywał dane do następnych deklaracji z deklaracji lutowej. Począwszy od deklaracji za styczeń 2022 r. osoba ta zobowiązana jest co miesiąc przekazywać do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz imienny raport ZUS RCA z wykazanymi nowymi danymi.

Zwolnienie ze składania dokumentów rozliczeniowych nadal dotyczy:

  • duchownych,
  • osób, które składają dokumenty za nianie oraz
  • osób, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Nie ulegają też zmianie zasady składania dokumentów, tj. płatnicy, którzy rozliczają składki za nie więcej niż 5 osób nadal mogą składać dokumenty w formie papierowej. Pozostali płatnicy zobowiązani są do przekazywania dokumentów w formie elektronicznej.

Nowe terminy opłacania składek, nowe zasady składania deklaracji oraz obowiązek przekazywania dokumentów do ZUS dotyczą dokumentów składanych za styczeń 2022 r. i za następne miesiące.

W związku z tym płatnik rozlicza i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz pozostałe składki (FP, FS, FGŚP oraz FEP) za grudzień 2021 r. w styczniu 2022 r. wg starych terminów.

Nowe zasady zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej

Kolejną zmianą wprowadzoną od 2022 r. jest zmiana zasad ubiegania się o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

W przypadku, gdy suma wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne przez ubezpieczonego jest wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalonej od rocznej podstawy, to ubezpieczonemu przysługuje zwrot kwoty stanowiącej różnicę między sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne a roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne płatnik może złożyć w terminie jednego miesiąca od upływu terminu na złożenia zeznania rocznego PIT – czyli najczęściej w terminie do 31 maja. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane, a więc nadpłata składki zdrowotnej może przepaść i bez znaczenia jest to z jakich przyczyn wystąpiło opóźnienie w złożeniu wniosku. Dodatkowym utrudnieniem będzie to, że wnioski będą mogły być składane jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Na rozstrzygnięcie złożonego wniosku płatnik poczeka do 3 miesięcy licząc od ostatniego dnia do złożenia zeznania (nie od dnia złożenia wniosku). Nadpłata będzie przekazywana na poczet przyszłych należności, pod warunkiem braku występowania zaległości w składkach ZUS na koncie płatnika.

Podstawa prawna: 
  • Art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.).
  • Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105).
Autor: Jakub Pioterek
specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej