Strategia Demograficzna 2040 – jak wpłynie na obowiązki pracodawców

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 30 czerwca 2021

Zaprezentowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Strategia Demograficzna 2040 w dość istotny sposób może zmienić przepisy Kodeksu pracy i tym samym wpłynąć na obowiązki pracodawców. Do jakich zmian trzeba się przygotować?

Zgodnie z rządowymi założeniami, proponowane zmiany mają objąć dwa główne obszary zagadnień: związane z elastycznością i stabilnością pracy.

Rozwiązania zwiększające elastyczność pracy – co zakłada strategia

Proponowane rozwiązania mają zwiększyć elastyczność pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany w oparciu o porozumienie pracodawcy z pracownikiem.

Ta kategoria pracowników będzie miała możliwość, o ile charakter pracy na to pozwoli, na wykonywanie pracy w sposób niestandardowy – zdalnie/hybrydowo. W rezultacie należy się spodziewać, że ta grupa osób zatrudnionych w pierwszej kolejności będzie z tych praw korzystała. Jeżeli pracodawca będzie zatrudniał rodziców (do 4 roku życia dziecka) i osoby nie będące rodzicami, to w pierwszej kolejności z pracy zdalnej korzystać będą mogli rodzice.

Ponadto nowe rozwiązania mają zapewnić możliwość pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4. Pracodawca nie będzie mógł też dyskryminować pracownika z uwagi na pracę w zmniejszonym wymiarze. Oznacza to, że młode osoby uzyskają dodatkową uprzywilejowaną pozycję do momentu, w którym dziecko osiągnie 4 rok życia. Rozwiązania przewidziane w Strategii mają zapewnić, iż pracownicy ci nie będą dyskryminowani tylko z tego względu, że są młodymi rodzicami.

Rozwiązania przewidziane Strategią Demograficzną mają również zagwarantować możliwość równoczesnego stosowania różnych elastycznych form pracy, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Pracodawca będzie miał obowiązek zawierania porozumień z młodymi pracownikami dotyczący elastycznych form, nie można wykluczać, że w ramach tego obowiązku pojawią się jakieś dodatkowe zadania po stronie pracodawcy w ramach których pojawi się nakaz raportowania zawarcia tego rodzaju porozumienia.

Strategia Demograficzna 2040: rozwiązania zwiększające stabilność pracy

Nowe rozwiązania ograniczą możliwość zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nie przekraczający 15 miesięcy.

Zapamiętaj!

Jest to największa i najbardziej istotna z planowanych zmian. Spowoduje ona, że znacznie skrócony zostanie okres, na jaki pracodawcy będą mogli zawrzeć umowy o prace na czas określony (z obecnych 33 do maksymalnie 15 miesięcy). Planowane zmiany mogą zniechęcić pracodawców do zatrudniania młodszych osób na podstawie stosunku pracy na rzecz bardziej elastycznych form zatrudnienia.

Inne planowane rozwiązania zakładają kolejne mechanizmy ochrony przed zwolnieniem dla obojga rodziców (obecnie z takiej ochrony korzysta matka). Propozycja zmian obejmują:

  • rozszerzenie przepisu i objęcie matek ochroną przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (niezależnie od wymiaru czasu pracy). Uwaga – zwiększenie ochrony matek o osoby, które świadczą pracę w każdym wymiarze czasu pracy to słuszny postulat, gwarantujący prawo do zatrudnienia. dla pracodawców taka zmiana spowoduje przede wszystkim utworzenie kolejnej chronionej kategorii pracowników.

  • wprowadzenie ochrony dla ojców 1. roku życia dziecka. W przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę. Uwaga –jest to dyskryminująca przesłanka, jaką zaproponowało ministerstwo rodziny, bowiem ojcowie (będący w związku małżeńskim) są traktowani w sposób bardziej uprzywilejowany. W Polsce nie ma obowiązku pozostawania w związku małżeńskim, co oznacza, że nie można w ten sposób dyskryminować ojców. Ochrona ojców to dobry pomysł, ale nie należy w żaden sposób uzależniać takiej ochrony od tego czy ojciec jest mężem czy partnerem kobiety w ciąży. Tego rodzaju zmiana będzie dodatkowym zabezpieczeniem stosunku pracy dla ojca dziecka, a także będzie powodowała, utworzenie kolejnej grupy pracowników którzy nie będą mogli zostać zwolnieni z pracy.

  • wprowadzenie obowiązku poinformowania pracownika o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem przy podpisaniu umowy o pracę. Uwaga – pracodawcy będą mieli nowy obowiązek do udokumentowania, nie została jeszcze określona forma tego poinformowania, ale należy się spodziewać, że ze względów dowodowych i na wypadek kontroli inspekcji pracy, warto mieć taką informacje podpisaną przez pracownika/pracownicę.

Jak wynika z informacji przekazanych przez resort, planowane zmiany mają szanse wejść w życie najwcześniej na przełomie 2021 i 2022 roku.

Autor: Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu systemu emerytalnego, PPK, PPE, zmian kadrowych, płacowych oraz zmian w prawie pracy i na rynku pracy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego oraz ubezpieczeń społecznych, publikowanych na łamach dzienników, takich jak Rzeczpospolita i Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych tvn24.pl onet.pl,businessinsider.pl, prawo.pl, money.pl i superbiz.pl. Aktywny komentator zagadnień związanych z systemem emerytalnym, wielokrotnie goszczący w programach realizowanych przez wp.pl, money.pl, radio TOK FM, radio ZET, radio RMF FM, TVN 24 oraz TVN.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej