Szczepienia na grypę sfinansowane przez pracodawcę a składki ZUS – interpretacja ZUS z 1 grudnia 2021 r.

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 13 grudnia 2021

Sprawdź, jak rozliczyć z ZUS wartość sfinansowanego przez pracodawcę pracownikom szczepienia przeciw grypie sezonowej, która nie stanowi przychodu pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku (decyzja Nr 464/2021 z 1 grudnia 2021 r., w sprawie DI/100000/43/763/2021).

Szczepienia na grypę a składki ZUS - stan faktyczny

Przedsiębiorca (spółka) wskazał, że zamierza sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie sezonowej. Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej z 2 grudnia 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie, zarządzono zaniechanie poboru tego podatku od wartości wspomnianych świadczeń, stanowiących u podatników przychód. Wejście w życie rozporządzenia powoduje, że od otrzymanego świadczenia nie będzie pobierany podatek dochodowy. Wnioskodawca wskazał, że wartość sfinansowanego przez spółkę pracownikom szczepienia przeciw grypie sezonowej nie będzie stanowić przychodu pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT.

Szczepienia na grypę a składki ZUS - stanowisko przedsiębiorcy

W ocenie przedsiębiorcy, w przedstawionym stanie faktycznym, wartość szczepień nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Szczepienia na grypę a składki ZUS - stanowisko ZUS

Stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, ZUS nie wydaje interpretacji w sprawach dotyczących rozstrzygnięcia czy dany składnik wynagrodzenia stanowi przychód ze stosunku pracy. Dlatego też ZUS, wydając interpretację w omawianej sprawie, zastrzegł, że poprzestaje w tym zakresie na oświadczeniu przedsiębiorcy.

Mając powyższe na względzie, ZUS uznał za prawidłowe stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę w przedmiocie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości świadczenia sfinansowanego przez pracodawcę pracownikom w postaci szczepień przeciwko grypie.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy systemowej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód ze stosunku pracy. Przedsiębiorca wskazał, że wartość sfinansowanego przez niego szczepienia przeciw grypie sezonowej nie będzie stanowić takiego przychodu. W związku z tym nie stanowi również podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji także – zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy. Wartość sfinansowanego przez pracodawcę pracownikom szczepienia przeciw grypie sezonowej nie stanowiąca przychodu pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy nie jest uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej