Przedsiębiorca zawarł porozumienia w zakresie rozwiązania stosunków pracy z dwoma pracownikami. Jego zamierzeniem było dobrowolne zobowiązanie się w porozumieniach do wypłacenia pracownikom odpraw z tytułu rozwiązania stosunków pracy. Tworzący porozumienia nazwali je jednak:
Jak rozliczać z ZUS ekwiwalent z tytułu zakończenia współpracy i świadczenie pieniężne wypłacane w związku z rozwiązaniem stosunku pracy
Ekwiwalent pieniężny z tytułu zakończenia współpracy oraz świadczenie pieniężne, które przedsiębiorca zamierza wypłacić pracownikom, na podstawie zawartych porozumień, z tytułu rozwiązania stosunków pracy, podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku (decyzja Nr 93/2022 z 24 lutego 2022 r., w sprawie DI/100000/43/154/2022)
Jak rozliczać z ZUS ekwiwalent - stan faktyczny
- ekwiwalentem z tytułu zakończenia współpracy – 6-miesięczne wynagrodzenie;
- świadczeniem pieniężnym – w wysokości 8-miesięcznego wynagrodzenia.
Strony zawierając porozumienia zgodnie ustaliły, że przyczyny rozwiązania stosunków pracy nie leżą po stronie pracodawcy, a wyłączną i samodzielną podstawą rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Wypłata przedmiotowych składników nie wynika z przepisów prawa, w tym z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1474).
Jak rozliczać z ZUS ekwiwalent - stanowisko przedsiębiorcy
Zdaniem przedsiębiorcy, zarówno ekwiwalent z tytułu zakończenia współpracy, jak i świadczenie pieniężne, które zamierza wypłacić pracownikom z tytułu rozwiązania stosunku pracy, będą korzystać z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz.1949).
Jak rozliczać z ZUS ekwiwalent - stanowisko ZUS
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
Katalog świadczeń wyłączonych z podstawy wymiaru składek ma charakter otwarty, a wyłączenie nie dotyczy tylko odpraw czy odszkodowań przysługujących na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, ale również wynikających z porozumień negocjowanych ze związkami zawodowymi na poziomie zakładu pracy lub indywidualnych porozumień zawieranych ze zwalnianymi pracownikami. W analizowanej sprawie, ekwiwalent z tytułu zakończenia współpracy oraz świadczenie pieniężne w wysokości ośmiomiesięcznego wynagrodzenia wypłacone zostaną w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.
Mając powyższe na względzie, ZUS uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe – wspomniany ekwiwalent z tytułu zakończenia współpracy oraz świadczenie pieniężne korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a także na ubezpieczenia zdrowotne, gdyż z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, iż do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób.
Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy Ekwiwalent pieniężny z tytułu zakończenia współpracy oraz świadczenie pieniężne, które przedsiębiorca zamierza wypłacić pracownikom, na podstawie zawartych porozumień,z tytułu rozwiązania stosunków pracy, podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.