Korekty do ZUS po zmianach od 1 stycznia 2022 r. – 5 przykładów z życia z nowymi terminami korekt

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 23 lutego 2022

Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady korygowania dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS. Skrócono termin korekt dokumentów rozliczeniowych. Ograniczono również możliwość złożenia korekt podstaw wymiaru składki zdrowotnej. Sprawdź, jak dokonywać korekt do ZUS zgodnie z nowymi zasadami.

Od 1 stycznia 2022 r. płatnik składek ma 5 lat na korektę dokumentów rozliczeniowych w ZUS, licząc od dnia wymagalności składek. Po upływie 5 lat ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych.

Przedsiębiorcy mogą dokonać korekty składki zdrowotnej w najpóźniej do końca 2. miesiąca, licząc od upływu terminu do złożenia zeznania.

Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator składek ZUS za pracowników

Korekty do ZUS – nowe ograniczenie w dokumentach rozliczeniowych

Przepisy ustawy systemowej narzucają terminy złożenia korekt dokumentów składanych do ZUS, w zależności od tego, kto i w jakich okolicznościach stwierdził błąd. W tym kontekście nic się nie zmieniło od 1 stycznia 2022 r.

Terminy na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych w ZUS

Stwierdzenie nieprawidłowości przez

Termin złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących

 

płatnika składek

7 dni od daty stwierdzenia błędu przez płatnika

ZUS (zawiadomienie o stwierdzeniu nieprawidłowości)

7 dni od otrzymania zawiadomienia z ZUS o stwierdzeniu nieprawidłowości

ZUS (decyzja)

7 dni od uprawomocnienia się decyzji

ZUS (kontrola)

30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli albo otrzymania aneksu do protokołu kontroli lub informacji o sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń

Do 31 grudnia 2021 r. płatnik mógł składać korekty dokumentów rozliczeniowych za dowolny okres – przy zachowaniu powyższych zasad. Od 1 stycznia 2022 r. przepisy ustawy systemowej ograniczają do 5 lat od dnia wymagalności składki, możliwości składania przez płatnika korekty deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów rozliczeniowych. Termin ten jest liczony od dnia, w którym upłynął termin opłacenia składek rozliczeniowych w tej deklaracji i w tych raportach.

Możliwość składania korekt deklaracji za poszczególne miesiące wedlug okresu

Za okres rozliczeniowy

Termin na złożenie korekty do ZUS

do grudnia 2021 r.

do 1 stycznia 2024 r.

od stycznia 2022 r.

 do 5 lat od daty opłacenia składek.

1. Pan Jan prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i zatrudnia kilku pracowników. Od 1 stycznia 2022 r. termin przesyłania dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek za dany miesiąc mija 20. dnia następnego miesiąca. W związku z tym termin na przesłanie deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów za styczeń 2022 r. minie 20 lutego 2022 r. Dlatego termin na sporządzenie korekt dokumentów rozliczeniowych (w razie wystąpienia w nich błędów):

  • za styczeń 2022 r. ostatecznie upłynie w dniu 20 lutego 2027 r.,
  • za luty 2022 r. ostatecznie upłynie w dniu 20 marca 2027 r. itd.

Nawet jeśli pomimo upływu 5 lat od daty wymagalności składek za dany miesiąc płatnik składek złoży deklarację rozliczeniową korygujące lub imienne raporty korygujące, ZUS nie przyjmie tych dokumentów.

2. Spółka z o.o. zatrudnia kilku zleceniobiorców. Termin na przesłanie deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów za styczeń 2022 r. minął 15 lutego 2022 r. Jeśli spółka zauważy błędy w deklaracjach rozliczeniowych lub imiennych raportach za styczeń 2022 r., pomimo złożenia korekt dokumentów rozliczeniowych po dniu 15 lutego 2027 r. ZUS ich nie przyjmie.

Należy również zaznaczyć, że na bieg 5-letniego terminu, o którym mowa powyżej, nie mają wpływu przepisy ustawy systemowej dotyczące zaistnienia okoliczności zawieszających i przedawniających bieg terminu przedawnienia należności z tytułu składek.

Terminy na złożenie korekt składek za styczeń 2022 r. w zależności od formy płatnika składek

Płatnik składek

Termin złożenia dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek

Termin złożenia dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek za styczeń 2022 r.

 

Termin, do którego możliwa jest korekta dokumentów rozliczeniowych za styczeń 2022 r.

jednostek budżetowych i samorządowych

zakładów budżetowych

do 5. dnia następnego miesiąca

Do 5 lutego 2022 r.

Do 5 lutego 2027 r.

płatników składek posiadających

osobowość prawną

do 15. dnia następnego miesiąca

Do 15 lutego 2022 r.

Do 15 lutego 2027 r.

pozostałych płatników składek

do 20. dnia następnego miesiąca

Do 20 lutego 2022 r.

Do 20 lutego 2027 r.

Korekty do ZUS – zmiana zapisów na kontach po upływie 5-letniego terminu         

Po upływie 5-letniego terminu na złożenie dokumentów rozliczeniowych ZUS, Zakład może z urzędu wprowadzać i korygować dane bezpośrednio na kontach ubezpieczonych lub kontach płatników składek, informując o tym ubezpieczonych i płatników składek.

Oznacza to, że w uzasadnionych przypadkach, w razie stwierdzenia błędów ZUS nie będzie korygował z urzędu dokumentów rozliczeniowych po upływie 5-letniego terminu, a jedynie może zmienić zapisy na indywidualnych kontach ubezpieczonych.

3.  W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych w 2022 r. u płatnika składek, stwierdzono, że w okresie zatrudnienia pana Marka w 2016 r. płatnik nie zadeklarował składek na ubezpieczenia społeczne w grudniu i listopadzie 2016 r.  W związku z tym ZUS na indywidualnym koncie w ZUS pana Marka przypisze mu składki na indywidualnym koncie ZUS. Jednak w związku z upływem 5 lat od dnia wymagalności składek nie może od płatnika składek dochodzić zapłaty należności z tytułu dopisanych składek do konta pana Marka. 

Powstałe w wyniku powyższego działania nadpłaty na koncie ubezpieczonego nie będą podlegały zwrotowi, lecz będzie zaliczane na przychody FUS. Analogicznie, jeśli powstanie niedopłata, to ZUS nie będzie mógł dochodzić nieopłaconych należności z tytułu składek.

Korygowanie błędów przez ZUS

W wyniku nowelizacji przepisów ustawy systemowej od 1 stycznia 2022 r. ZUS uzyskał możliwość:

  • korygowania z urzędu błędów stwierdzonych w dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi oraz
  • wprowadzania i korygowania danych bezpośrednio na kontach ubezpieczonych lub kontach płatników składek, informując o tym ubezpieczonych i płatników składek.

Może się zdarzyć, że dane nie wynikają z prawomocnej decyzji lub prawomocnego wyroku sądu. W przypadku gdy płatnik nie będzie się zgadzał z danymi zawartymi w dokumentach ubezpieczeniowych skorygowanych z urzędu albo z danymi skorygowanymi bezpośrednio na koncie ubezpieczonego lub koncie płatnika składek, może w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o korekcie przeprowadzonej przez organ rentowy przekazać do ZUS dokumenty korygujące te dane.

Może się zdarzyć, że korektą ZUS nie zgadza się ubezpieczony. Wtedy w ciągu 30 dni powinien złożyć w ZUS wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego (chyba że dane wynikają z prawomocnej decyzji lub z prawomocnego wyroku sądu).

4.W związku z brakiem możliwości kontaktu z płatnikiem składek ZUS przeprowadził postępowanie wyjaśniające i skorygował imienne raporty miesięczne za okres od stycznia do mają 2021 r. składane przez płatnika składek za panią Jolantę (płatnik składek omyłkowo złożył deklaracje za te miesiące z zerową podstawą wymiaru składek). O dokonanych korektach poinformował ubezpieczonego oraz płatnika składek za pośrednictwem operatora pocztowego. Płatnik składek nie zgodził się z korektami wprowadzonymi przez ZUS z urzędu. Datego w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o korekcie przeprowadzonej przez organ rentowy przekazał do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe korygujące te dane. Na poparcie swojego stanowiska przesłał do ZUS dokumenty, na podstawie których wprowadził prawidłowe korekty.

Korekta składki zdrowotnej przedsiębiorców

W związku z nowelizacją ustawy zdrowotnej przedsiębiorcom została ograniczona możliwość składania korekt podstaw wymiaru oraz należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Według obowiązujących przepisów płatnikowi składek dokonującemu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, w przypadku gdy suma wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalonej od rocznej podstawy, przysługuje zwrot kwoty stanowiącej różnicę między sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne a roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy.

Korekty składki zdrowotnej przedsiębiorcy będą mogli dokonać do końca 2. miesiąca, licząc od upływu terminu złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu. Termin ten upływa 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W związku z tym takiej korekty przedsiębiorcy będą mogli dokonać wyłącznie do 30 czerwca następnego roku.

Powyższe rozliczenie rocznej podstawy wymiaru i należnych składek uznaje się za ostateczne

5.Pani Marta prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczająca się na zasadach ogólnych, po rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej za 2022 r. stwierdziła jej nadpłatę. Korektę dokumentów rozliczeniowych złożyła 25 czerwca następnego roku. Następnie pani Marta złożyła wniosek o zwrot nadpłaconych składek, który został rozpatrzony przez ZUS pozytywnie. Następnie w 2024 r. pani Marta złożyła korektę rocznego zeznania PIT za 2022 r. W związku z tym stwierdziła kolejną nadpłatę składki zdrowotnej za ten rok. W związku z tym, że poprzednia korekta została uznana za ostateczną, pani Marta nie złoży korekty. Dlatego też nie otrzyma zwrotu nadpłaconych składek. 

Podstawa prawna: 
  • Art. 24 ust. 2, 5 i 6, art. 48b, art. 48d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 423).
  • Art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1285).
  • Art. 45 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Słowa kluczowe:
korekty do ZUS

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej