Pracownik zobowiązał się do przepracowania u pracodawcy 36 miesięcy, licząc od momentu zakończenia nauki. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.
Koszty dokształcania pracownika: kiedy przychód będzie zwolniony z PIT
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę regulującą zasady odbywania nauki. Pracodawca zobowiązał się w umowie do udzielenia pracownikowi, w czasie odbywania przez niego nauki w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, następujących świadczeń: płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania; dofinansowania opłaty brutto za kształcenie w wysokości 100%; zwrotu kosztów dojazdu komunikacja publiczną; zwrotu kosztów noclegu. Sprawdź interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 stycznia 2024 r. (0113-KDIPT2-3.4011.874.2023.2.GG)
Z komentarza eksperta do interpretacji podatkowej dowiesz się:
Kiedy przychód z tytułu sfinansowania przez pracodawcę kosztów dokształcania pracownika będzie zwolniony z PIT
Obejrzyj także wideoszkolenie:
Dokształcanie pracowników – jak sporządzić umowę szkoleniową i rozliczyć się z ZUS i fiskusem
Oznacza to, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest, aby świadczenie zostało przyznane pracownikowi, zgodnie z odrębnymi przepisami. Do takich przepisów należy zaliczyć m.in. art. 1021–1036 Kodeksu pracy, które regulują kwestie dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.
Konsekwencje interpretacji dla pracownika: Jeżeli zatem przyznane pracownikowi świadczenia, o których mowa w opisie analizowanego stanu faktycznego, pozostają w związku z procesem podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to stanowią one dla pracownika przychód zwolniony z opodatkowania.