PIT-2 a poświadczenie nieprawdy przez pracownika

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 16 stycznia 2024

Pracodawca, jako płatnik, powinien respektować złożone przez pracownika oświadczenie PIT-2, nawet wówczas, gdy jego zdaniem pracownik poświadcza nieprawdę. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 czerwca 2022 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.194.2022.1.RS)

Zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną przez pracodawcę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, jeżeli pracownik złoży pracodawcy oświadczenie (PIT-2), w którym stwierdzi, że:

1)    nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika albo otrzymuje emeryturę lub rentę za pośrednictwem płatnika i złożył wniosek, o którym mowa w art. 34 ust. 2a ustawy o PIT (chodzi o wniosek o niepotrącanie przez organ rentowy kwoty zmniejszającej podatek);

2)    nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;

3)    nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PIT;

4)    nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;

5)    ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia (art. 32 ust. 3 ustawy o PIT).

Oświadczenia nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Jeżeli podatnik złoży płatnikowi PIT-2 płatnik odlicza kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie (art. 32 ust. 3a i 3aa ustawy o PIT).

Organ interpretacyjny stwierdził w interpretacji, że zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku. Pracownik ma możliwość niezłożenia PIT-2 i w każdym czasie złożone oświadczenie może wycofać. Oświadczenie to jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach.

Zdaniem Dyrektora KIS, stosowanie pomniejszenia zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek przez płatników, jest możliwe zarówno na wniosek podatnika jak i z mocy przepisów ustawy o PIT. W obydwu przypadkach płatnik może zastosować 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. W świetle obecnie obowiązujących przepisów podatnik może upoważnić tylko jednego płatnika do stosowania 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, a także ma ograniczony wybór płatników mogących stosować to pomniejszenie.

Jeżeli pracownik pobierający świadczenie rentowe chce, aby to pracodawca stosował kwotę zmniejszającą podatek, może złożyć do organu rentowego wniosek o pobieranie zaliczki bez pomniejszania o kwotę zmniejszającą podatek, a następnie złożyć u pracodawcy PIT-2.

Odnosząc się do wniosku Dyrektor KIS stwierdził, że jeżeli w 2022 r. po pierwszej wypłacie, pracownik złożył PIT-2 z wykreśleniem na druku w pkt 1 wyrazu „nie” co oznacza, że pobiera świadczenie rentowe, to dla płatnika jest to równoznaczne z brakiem możliwości stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Jeżeli natomiast złożył PIT-2 z informacją o rezygnacji z „ulgi podatkowej” przy świadczeniu rentowym, to nie ma przeszkód dla zastosowania pomniejszenia podatku przez pracodawcę.

Podatnik ma bowiem możliwość rezygnacji ze stosowania kwoty zmniejszającej podatek przy świadczeniu rentowym z ZUS, jak również możliwa jest sytuacja, gdy żaden płatnik nie uwzględni kwoty wolnej przy zaliczkach miesięcznych a podatnik może kwotę wolną uwzględnić w zeznaniu rocznym. Złożone przez pracownika oświadczenie należy zastosować przy najbliższej wypłacie.

Interpretacja ta dotyczy więc obecnie obowiązujących przepisów ustawy o PIT dotyczących stosowania pomniejszania zaliczki potrącanej przez pracodawców lub organy rentowe o kwotę zmniejszającą podatek. Przypomnijmy, że Polski Ład dotyczy także oświadczeń dotyczących pomniejszania zaliczek potrącanych przez płatnika. Z nowych przepisów wynika, że:

  • oświadczenie będzie mógł złożyć, poza pracownikiem, także zleceniobiorca;
  • podatnik będzie mógł wskazać maksymalnie trzech płatników potrącających (proporcjonalnie) kwotę zmniejszającą podatek;
  • poza oficjalnym formularzem oświadczenia (PIT-2) będzie obowiązywał także wzór takiego oświadczenia obowiązujący u płatnika.

Nowelizacja wchodzi w życie zasadniczo 1 lipca 2022 r., ale przepisy dotyczące oświadczeń wejdą w życie 1 stycznia 2023 r.

Autor: Sławomir Liżewski
Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego
Słowa kluczowe:
PIT-2

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej