Przedsiębiorca planuje wprowadzić do regulaminu wynagradzania postanowienia określające zasady korzystania i finansowania częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracowników w postaci programu opieki medycznej i grupowego ubezpieczenia na życie. Każdy z tych elementów, zgodnie z regulaminem wynagradzania, będzie finansowany częściowo przez przedsiębiorcę (pracodawcę), a częściowo przez pracownika uczestniczącego w danym programie.
Program opieki medycznej i grupowe ubezpieczenie na życie – co ze składkami ZUS (interpretacja ZUS)
Sprawdź, jak rozliczać z ZUS pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Chodzi o korzyść, która polega na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług jedynie za częściową odpłatnością. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja Nr 159/2022 z 2 marca 2022 r., w sprawie WPI/200000/43/159/2022).
Opieka medyczna a składki ZUS – stan faktyczny
Opieka medyczna a składki ZUS – stanowisko przedsiębiorcy
Zdaniem przedsiębiorcy wartość dofinansowania przez przedsiębiorcę świadczeń na rzecz pracowników nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego.
Opieka medyczna a składki ZUS – stanowisko ZUS
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 ww. rozporządzenia, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
W świetle przytoczonego przepisu, składki na ubezpieczenia społeczne nie powinny być naliczane od przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegającą na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług jedynie za częściową odpłatnością. Częściowa ich odpłatność polega w tym przypadku na partycypowaniu pracownika (choćby symbolicznym) w pokryciu kosztów zakupu artykułów, przedmiotów lub usług.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że wartość świadczenia w postaci częściowego finansowania przez pracodawcę świadczenia w postaci programu opieki medycznej i grupowego ubezpieczenia na życie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne). W konsekwencji ZUS uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.
Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy Składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie nalicza się od przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Chodzi o korzyść, która polega na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług (np. w ramach programu opieki medycznej i grupowego ubezpieczenia na życie) jedynie za częściową odpłatnością.