Sprawdź 2 ważne zmiany w emeryturach pomostowych od 20 kwietnia 2022 r.

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 7 kwietnia 2022

Zmiany umożliwiają ustalenie pracownikom przez organ rentowy prawa do emerytury pomostowej bez wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Ponadto pracownik będzie mógł złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli nie zgadza się z decyzją pracodawcy co do wykazu wykonywania prac w szczególnych warunkach. Dowiedz się, jak powinien postąpić pracodawca, gdy ma wątpliwości, czy dany rodzaj pracy może być uznany za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Sprawdź, co powinien zrobić pracownik, jeśli nie jest pewien, czy spełnia wszystkie przesłanki do przyznania emerytury pomostowej.

Nowelizująca ustawa z 9 marca 2022 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, którą Prezydent podpisał w dniu 5 kwietnia 2022 roku, wchodzi w życie 20 kwietnia 2022 r.

Ustalenie prawa do emerytury pomostowej bez rozwiązania stosunku pracy

Dotychczasowe przepisy stanowią, że na wniosek pracownika ZUS nie wydaje decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do emerytury pomostowej, dopóki nie rozwiąże on stosunku pracy.

Zdarzały się więc, sytuacje, że pracownik rozwiązywał umowę o pracę w przekonaniu, że będzie mu przysługiwało prawo do emerytury pomostowej, a otrzymywał z ZUS decyzję odmowną (np. pracownikowi nie potwierdzono okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) i tracił wszelkie źródła dochodu.

Dzięki wprowadzonym zmianom ZUS wyda pracownikowi decyzję przyznającą lub odmawiającą prawa do emerytury pomostowej, jeśli ten złoży wniosek nawet w trakcie zatrudnienia. Gdy organ rentowy przyzna prawo do emerytury, nie będzie jej wypłacał. Prawo do emerytury pomostowej przysługujące takiej osobie bowiem ulegnie zawieszeniu i dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy pracownik będzie mógł „uruchomić” jej wypłatę.

Jeśli pracownik ma wątpliwości, czy spełni wszystkie przesłanki do przyznania emerytury pomostowej, powinien po prostu złożyć wniosek o jej przyznanie, nie rozwiązując stosunku pracy. W odpowiedzi otrzyma decyzję o odmowie przyznania prawa lub o prawie do emerytury oraz jej wysokość. Wówczas będzie mógł zadecydować, czy rozwiąże umowę o pracę czy dalej będzie pracował.

Pan Jan zatrudniony na podstawie umowy o pracę w odlewni żeliwa, wykonuje pracę w szczególnych warunkach. W dniu 10 kwietnia 2022 r. według jego wyliczeń spełnił wszystkie warunki uprawniające go do przyznania prawa do emerytury pomostowej. Nie rozwiązując stosunku pracy pan Jan może złożyć wniosek o emeryturę pomostowa. ZUS ustali mu bowiem prawo do tej emerytury i wyliczy jej wysokość. Jednak wypłata emerytury będzie „zawieszona” do momentu dostarczenia świadectwa pracy przez pana Jana. W stanie prawnym przed nowelizacją do momentu rozwiązania stosunku pracy ZUS nie ustaliłby mu prawa i wysokości emerytury pomostowej. Pan Jan do końca nie wiedziałby, czy ta emerytura mu będzie przysługiwała czy też nie.

Emerytury pomostowe – pracownik może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy

Ustawa o emeryturach pomostowych nakłada na pracodawcę zatrudniającego osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze obowiązek prowadzenia wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane takie prace. Pracodawca obowiązany jest również do prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za pracowników, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP.

W dotychczasowych przepisach ustawy pracownik mógł złożyć skargę do PIP w przypadku niewpisania go przez pracodawcę do ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W wyniku nowelizacji ustawy pracownik będzie mógł złożyć również skargę w przypadku nieumieszczenia stanowiska pracy, na którym pracownik wykonuje pracę u płatnika składek w wykazie stanowisk pracy. Pracodawca został również obowiązany powiadomić zatrudnionych pracowników o treści wykazu.

Pani Marta zatrudniona na podstawie umowy o pracę wykonuje pracę jako opiekunka w domu pomocy społecznej, gdzie są również przyjmowane osoby chore psychicznie. Pracodawca jednak nie wpisał jej stanowiska jako osoby wykonującą pracę o szczególnym charakterze, ponieważ uznał, że ta osoba nie pracuje z takimi osobami. Pani Marta zdecydowała więc złożyć skargę do PIP.

O wszczęciu oraz wynikach przeprowadzenia kontroli PIP zawiadamia ZUS. Jeśli pracownik złożył wniosek o emeryturę pomostową, a trwa postępowanie, które dotyczy tego pracownika, to organ rentowy zawiesza postępowanie w sprawie przyznania prawa do emerytury pomostowej. Jeżeli postępowanie wszczęte przez PIP zostanie zakończone (zostanie wydana decyzja prawomocna lub orzeczenie kończące postępowanie), organ rentowy wznawia lub podejmuje postępowanie w sprawie przyznania emerytury pomostowej.

Aby uniknąć komplikacji, pracodawca w przypadku wątpliwości, czy dany rodzaj pracy może być uznany za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o rozstrzygnięcie może zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy. Od decyzji inspektora pracy przysługuje odwołanie do okręgowego inspektora pracy. Jego decyzja może być skontrolowana na drodze sądowego postępowania administracyjnego.

Emerytury pomostowe –  decyzja Państwowej Inspekcji Pracy

W myśl znowelizowanych przepisów organ Państwowej Inspekcji Pracy może nakazać pracodawcy:

  • umieszczenie stanowiska pracy, na którym są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w wykazie stanowisk pracy,
  • wykreślenia tego stanowiska pracy z wykazu oraz sporządzenia korekty wpisu dokonanego w tym wykazie lub umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • wykreślenia tego stanowiska pracy z ewidencji oraz sporządzenia korekty wpisu dokonanego w tej ewidencji.

Pan Jan złożył skargę do PIP. Pracodawca nie wpisał bowiem wykonywanego przez niego stanowiska do wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach. PIP przeprowadziła postępowanie, w wyniku którego nakazała wpisać stanowisko pana Jana do wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach oraz do ewidencji pracowników wykonujących taką pracę. W konsekwencji pracodawca będzie obowiązany za tego pracownika opłacać składki na FEP oraz do 31 marca wypełnić i złożyć w ZUS formularz ZUS ZSWA.

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 9 marca 2022 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 755).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej