Przyznawanie pracownikom punktów w programie motywacyjnym – kiedy powstaje przychód zdaniem fiskusa

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 23 lutego 2022

Pracodawca ma prawo przyznać pracownikom biorącym udział w programie motywacyjnym punkty do wymiany na towaru lub usługi. Sprawdź, czy przychód ze stosunku pracy powstaje w momencie wymiany tych punktów, czy zasilenia konta przyznanymi punktami. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1032.2021.1.MS).

Dyrektor KIS rozpatrywał sprawę dotyczącą udziału pracowników w zorganizowanym przez pracodawcę programie motywacyjnym, w którym pracownicy, na zasadach określonych w tym programie, otrzymywali punkty, które następnie mogli wymienić na określone towary i usługi.

Organ zgodził się z wnioskującym pracodawcą, że nie ma możliwości powstania przychodu w momencie zasilenia indywidualnego konta pracownika punktami, ponieważ:

  • pracownik nie otrzymuje w momencie zasilenia konta żadnego obiektywnego przysporzenia, a jedynie potencjalne uprawnienie do otrzymania określonych świadczeń;
  • w momencie otrzymania punktów pracownik nie uzyskuje możliwości pełnego dysponowania świadczeniem o określonej wartości, bo przysługuje mu jedynie prawo uzyskania takiego świadczenia w zamian za przyznane punkty (użytkownicy programu nie mogą wymieniać się punktami, jak również nie mogą ich zbyć na rzecz innych osób);
  • pracodawca nie ponosi w momencie zasilenia konta punktami konkretnych kosztów; rozliczenie kosztów ma miejsce dopiero po zakończeniu miesiąca, w którym pracownik skorzystał z określonego świadczenia, tzn. wymienił przyznane punkty na towar lub usługę o określonej wartości.

Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy. Pracodawca powinien zwiększyć przychód pracowników ze stosunku pracy o wartość pieniężną punktów wymienionych na określone świadczenie w miesiącu, w którym pracownik wykorzystał (wymienił) przyznane mu punkty.

Podstawa prawna: 

Art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Autor: Sławomir Liżewski
Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej