NSA: zapewnienie pracownikom transportu i noclegu poza podróżą służbową – co z przychodem

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 25 maja 2022

Jeżeli pracodawca zapewnia pracownikom, którzy nie odbywają podróży służbowej, transport i nocleg, to pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 lutego 2022 r. (sygn. akt II FSK 1435/19).

Z komentarza eksperta do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dowiesz się:

  • Dlaczego udostępnionego miejsca noclegowego nie można uznać za „narzędzie pracy”
  • Czy dobrowolne przyjęcie od pracodawcy nieodpłatnego transportu i zakwaterowania leży w interesie pracownika

W rozpatrywanej sprawie pracodawca zapewnił pracownikom transport i nocleg w miejscu wykonywania pracy. Co istotne, pracownicy nie odbywali wtedy podróży służbowej, a zatem świadczenia te nie miały związku z podróżą służbową.

NSA stwierdził, że z samego faktu zamieszkiwania poza stałym miejscem pobytu (w miejscu wykonywania pracy) nie wynika, że pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy i że używa lokalu, w którym został zakwaterowany, w celach służbowych. Zakwaterowanie pracowników w miejscu wykonywania obowiązków pracowniczych, jak również dojazd do miejsca wykonywania pracy, nie są związane z samym procesem pracy, jak ma to miejsce np. w przypadku przygotowania stanowiska pracy wraz z urządzeniami, narzędziami i materiałami.

Udostępnionego miejsca noclegowego nie można uznać za „narzędzie pracy”, którego koszty obciążałyby pracodawcę, lecz służy ono realizacji pozapracowniczych potrzeb życiowych. Samej podróży pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy również nie można uznana za świadczenie pracy.

O ile pracodawca jest organizatorem pracy i ma zapewnić warunki techniczno-organizacyjne wykonywania pracy, o tyle obowiązek ten nie rozciąga się na zapewnienie pracownikowi transportu oraz noclegu.

Oczywiście, w przypadku znacznych odległości między miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania obowiązków transport pracownika oraz jego zakwaterowanie są niezbędne, aby pracownik mógł realizować swoje zobowiązanie pracownicze. Jednak zdaniem sądu nie jest to warunek prawny, lecz faktyczny, na który pracownicy, nawiązując stosunek pracy na takich warunkach (z miejscem pracy określonym jako pewien obszar geograficzny), godzą się dobrowolnie. Nie jest to zresztą cecha charakteryzująca wyłącznie stosunek pracy pracownika mobilnego, ale także każdego pracownika podejmującego pracę „niemobilną” w dużej odległości od swojego miejsca zamieszkania.

Za przychody ze stosunku pracy, poza wynagrodzeniami i innymi wypłatami pieniężnymi, uważa się także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). NSA zwrócił uwagę, że zasadą powinno być zatem, że pracownik za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie (świadczenie pieniężne), a nieodpłatne świadczenia stanowią wyjątek od tej zasady, uzasadniony m.in. względami praktycznymi (np. ze względu na ulgi przy grupowym ubezpieczeniu, zakwaterowaniu, czy przy zbiorczych pakietach medycznych itd.).

NSA podkreślił, że dobrowolne przyjęcie od pracodawcy nieodpłatnego transportu i zakwaterowania leży w interesie pracownika. Uzyskuje on w ten sposób wymierną korzyść (przysporzenie majątkowe) w postaci uniknięcia kosztów, które musiałby ponieść, skoro zdecydował się na wynikające z umowy o pracę miejsce pracy poza miejscem zamieszkania.

Takie stanowisko NSA wyraził też w innych wyrokach:

  • z 23 lipca 2019 r. (sygn. akt II FSK 2721/17),
  • z 13 sierpnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 2904/17),
  • z 18 października 2019 r. (sygn. akt II FSK 3659/17),
  • z 26 listopada 2019 r. (sygn. akt II FSK 3953/17).

W omawianym wyroku NSA uznając, że świadczenie w postaci zapewnienia transportu i noclegu pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, nie odniósł się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego. Przypominam więc, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, przedmiotowym zwolnieniem od podatku objęto wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. Zwolnienie to ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (art. 21 ust. 14 ustawy o PIT).

Podstawa prawna: 

Art. 11 ust. 1, art. 21 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 19 i ust. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Autor: Sławomir Liżewski
Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej