Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. – niezbędny wniosek przedsiębiorcy

Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 29 lipca 2024

Od 1 listopada 2024 r. obowiązuje nowelizacja przepisów, która wprowadzi tzw. wakacje składkowe dla niektórych osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Kto będzie mógł skorzystać z ulgi z opłacania składek ZUS i jakie będą zasady zastosowania zwolnienia? Sprawdź, ile wyniesie podstawa wymiaru składek w miesiącu skorzystania ze zwolnienia i jakie dane będzie zawierał wniosek przedsiębiorcy.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Czy ulga obejmie też dobrowolną składkę chorobową
  • Ile wyniesie podstawa w miesiącu zwolnienia ze składek ZUS

Obejrzyj także szkolenie:

Wakacje składkowe przedsiębiorców – rozliczenia z ZUS, procedura składania wniosku

Przeczytaj także:

Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie raporty do ZUS przekazać

Przepisy wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2024 roku, natomiast od grudnia 2024 r. przedsiębiorcy po raz pierwszy będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

Wakacje składkowe za jeden miesiąc w roku

Zwolnienie z opłacania składek będzie przysługiwało za jeden, wskazany we wniosku, miesiąc kalendarzowy w danym roku.

Warunkiem uzyskania przez przedsiębiorcę zwolnienia z opłacania składek będzie to, aby:

1.

w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych

2.

w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro

3.

jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

4.

w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy ulga obejmie też dobrowolną składkę chorobową

Przepisy dotyczące zwolnienia z opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe będą miały odpowiednie zastosowanie także do składki na ubezpieczenie chorobowe, jeżeli ubezpieczony dobrowolnie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek, oraz w miesiącu go poprzedzającym.

Ile wyniesie podstawa w miesiącu zwolnienia ze składek ZUS

Ustawa ogranicza podstawę wymiaru składek za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem, do najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Niewpłacone, w wyniku skorzystania z ww. zwolnienia, składki będą finansowane z budżetu państwa. Zwolnienie z opłacania składek będzie stanowiło pomoc publiczną de minimis.

Niezbędny wniosek przedsiębiorcy

Zgodnie z ustawą przedsiębiorca będzie składał wniosek o zwolnienie z opłacania składek wyłącznie za pomocą dokumentu elektronicznego utworzonego na profilu informacyjnym ZUS.

Wniosek ten powinien zawierać:

1.

dane płatnika składek:

  • imię i nazwisko,
  • numer NIP i numer PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich ‒ serię i numer dowodu osobistego albo paszportu

2.

wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek

3.

oświadczenie, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek spełnia ustawowe warunki korzystania ze zwolnienia

4.

zaświadczenie o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie

5.

informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 702)

Podstawa prawna: 

Ustawa z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 863).

Autor: Leszek Skupski
Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.
Słowa kluczowe:
wakacje składkowe

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.

Numer 282 Październik, Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej