ZUS ZAM i wniosek o zasiłek macierzyński składany pracodawcy – 2 instrukcje, odpowiedzi na pytania, wzory

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 7 marca 2024

Każda osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od tego czy jest pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, może ubiegać się u płatnika składek lub w ZUS o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu/ przyjęciu na wychowanie dziecka. Aby ubiegać się o to świadczenie, należy prawidłowo wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek. ZUS i udostępnił wzór takiego wniosku o nazwie ZUS ZAM. Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić wniosek ZUS ZAM po zmianach. Dowiedz się także, w jaki sposób złożyć wniosek u płatnika zasiłków.

Z komentarza eksperta portalu Płace w firmie dowiesz się:

  • Kto i w jakiej formie wypełnia wniosek ZUS ZAM
  • Jak krok po kroku wypełniać wniosek ZUS ZAM
  • W jaki sposób złożyć wniosek u płatnika zasiłków
  • Jak złożyć wniosek za pośrednictwem PUE ZUS
  • Wniosek składam do pracodawcy, ale to ZUS będzie wypłacał zasiłek macierzyński. Czy musi to być dokument ZUS ZAM
  • W przypadku kiedy to ZUS jest płatnikiem zasiłku, to czy należy wniosek złożyć w ZUS czy u płatnika składek
  • Co w przypadku błędnie wypełnionego formularza ZUS ZAM? Czy można go korygować
  • Czy we wniosku podawać adres zamieszkania czy adres do korespondencji
  • Czy we wniosku można podać rachunek bankowy, którego nie jest się właścicielem
  • W jaki sposób wniosek o zasiłek macierzyński złożyć do pracodawcy
  • Jakie informacje są niezbędne w przypadku ogólnego wniosku o zasiłek macierzyński

Zapraszamy na bezpłatne wydarzenie online dla specjalistów ds. kadr, wynagrodzeń, rozliczeń z ZUS i dla księgowych: Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński. Zmiany w Kodeksie pracy i ustawie zasiłkowej 2023 Zapisz się teraz i bądź z nami na żywo już 13 czerwca od godz. 12.00.
Obejrzyj e-szkolenie:
Kodeks pracy 2023. Zmiany w zasiłkach macierzyńskich i urlopach rodzicielskich

Pobierz wzory dokumentów:

Więcej praktycznych informacji na temat zasiłku macierzyńskiego znajdziesz tutaj:
Zasiłek macierzyński po zmianach od 26 kwietnia 2023 r.
Zmiany w Kodeksie pracy 2023: jak wypełniać nowy wniosek o urlop rodzicielski

Zwróć uwagę, że ZUS ZAM znajduje zastosowanie w przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS. Wzór ten w związku z nowelizacją ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, w tym ustawy zasiłkowej, obowiązującej od 26 kwietnia 2023 r. został zmodyfikowany. Jeżeli płatnikiem zasiłku jest pracodawca, pracownik powinien złożyć odręcznie napisany wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okresy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pobierz wzór wniosku z opisem.

Kto i w jakiej formie wypełnia wniosek ZUS ZAM

Wniosek ZUS ZAM wypełnia osoba ubezpieczona, która ubiega się o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Wypełnia go również osoba, która ubiega się o zasiłek macierzyński łącznie:

  • za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego w pełnym lub częściowym wymiarze albo

  • za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu rodzicielskiego w pełnym lub częściowym wymiarze.

W związku z tym, że wniosek ZUS ZAM został udostępniony przez ZUS, wniosek ten wypełnia się w przypadku ubiegania się o zasiłek w ZUS. W przypadku pracowników lub osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, kiedy płatnikiem zasiłku jest zatrudniający, wnioskodawca również może skorzystać z wzoru formularza przygotowanego przez ZUS. W praktyce jednak częściej wykorzystuje się skrócone wzory wniosków, które zawierają wyłącznie niezbędne informacje.

Ponadto wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS można złożyć w formie elektronicznej poprzez platformę PUE ZUS, a do pracodawcy wniosek co do zasady powinien być złożony w formie pisemnej (chyba, że osoba ubezpieczona posiada bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu).

Przykład

Pani Mariola, zatrudniona w małej firmie (10 osób) na podstawie umowy o pracę, w dniu 29 maja 2023 r. urodziła dziecko. Złożyła więc do płatnika składek odręcznie napisany wniosek o zasiłek macierzyński, w którym zwarła wszystkie niezbędne dane do jego wypłaty tj. swoje dane, dane płatnika, dane dziecka, oraz okresy ubiegania się o zasiłek, deklarację o korzystaniu z urlopu rodzicielskiego po urlopie macierzyńskim. Wcześniej złożyła również wniosek o urlop macierzyński. Płatnik przyjął wniosek i wraz z pozostałą dokumentacją przekazał do ZUS celem ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Instrukcja wypełniania formularza ZUS ZAM

Formularz, o którym mowa, dostępny jest w formie elektronicznej na PUE ZUS oraz w formie do wydruku. Oba formularze zawierają te same dane, a różnią się jedynie szatą graficzną. Dlatego do celów szkoleniowych posłużę się formularzem w formie pisemnej.

Formularz ZUS ZAM został podzielony na kilka części.

ZUS ZAM: część pierwsza – instrukcja wypełniania

W pierwszej części wniosku osoba zainteresowana nic nie wypełnia. Ma ona charakter informacyjny. Informuje o tym, że wniosek należy wypełnić w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wniosek ten należy również wypełnić, jeśli ubezpieczona ubiega się o zasiłek macierzyński łącznie za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu rodzicielskiego.

Dodatkowo w przypadku papierowo wypełnianego wniosku pouczenie stanowi, że wniosek należy wypełnić wielkimi literami, pola wyboru zaznaczać X, oraz używać koloru czarnego lub niebieskiego (nie ołówka).

ZUS ZAM: część druga – Twoje dane

W drugiej części wnioskodawca podaje swoje dane osobowe. Obowiązkowe jest podanie nr PESEL, imienia, nazwiska, adresu do korespondencji. Dodatkowo, jeśli wnioskodawca nie ma nadanego nr PESEL należy podać datę urodzenia oraz serię i nr odwodu osobistego. Jeśli adres jest inny niż polski należy podać również nazwę państwa.

Co do zasady należy podać adres do korespondencji, czyli adres, pod którym przebywa osoba składająca wniosek. Fakultatywnie zainteresowany podaje nr telefonu. Dzięki temu ZUS może się telefonicznie skontaktować w sprawie wniosku, gdy pozostaje coś do wyjaśnienia. Może więc to znacznie przyśpieszyć rozpatrywanie przez ZUS wniosku.

ZUS ZAM: część trzecia – dane płatnika składek

W tej części wnioskodawca podaje dane płatnika składek, czyli dane zatrudniającego lub w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą dane firmy, czyli de facto powtarza swoje dane dodając nr NIP.

Obligatoryjnie należy podać NIP płatnika składek oraz nazwę (w przypadku osoby prawnej) lub imię i nazwisko (w przypadku osoby fizycznej).

Pola, takie jak nr REGON, PESEL, rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, podaje się w przypadku braku poprzednich danych identyfikacyjnych.

ZUS ZAM: część czwarta – rachunek bankowy

W papierowej wersji formularza ZUS ZAM rachunek bankowy podaje się na drugiej stronie, w części czwartej. W elektronicznej formie rachunek bankowy podaje się na końcu wypełniania wniosku (strona 4).

ZUS nadal finalizuje wypłaty w formie przekazu pocztowego. Dlatego jeśli wnioskodawca chce otrzymać świadczenie w tej formie powinien to pole pozostawić puste. W przypadku papierowej formy wypełniania formularza pole to najlepiej przekreślić.

Przykład

Pani Marta zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, w związku z urodzeniem dziecka złożyła za pośrednictwem PUE ZUS wniosek o zasiłek macierzyński. Pani Marta chce, aby wypłata zasiłku była przez ZUS dokonywana za pośrednictwem operatora pocztowego. W związku z tym nie wypełniła części formularza dotyczącej rachunku bankowego.

ZUS ZAM: część piąta – zakres wniosku

Wypełniając tą część osoba ubezpieczona musi podjąć decyzję, o jaki rodzaj zasiłku macierzyńskiego wnioskuje. Czy o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, czy za okres urlopu rodzicielskiego, a może o oba te urlopy.

W przypadku kiedy dana osoba przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, lub przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka należy zaznaczyć, że wniosek dotyczy urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo należy podać okresy od do.

Osoba chcąca złożyć tzw. długi wniosek o urlop macierzyński zaznacza również ostatnie pole w tej części i niejako „deklaruje” że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego. Dzięki temu płatnik zasiłku przyzna ubezpieczonej zasiłek w wysokości 81,5% jego podstawy wymiaru, o ile wniosek zostanie złożony w terminie 21 dni od dnia urodzenia/przyjęcia na wychowanie dziecka.

Przykład

Pani Ilona zatrudniona na podstawie umowy o pracę urodziła dziecko i złożyła u swojego pracodawcy wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Chce wykorzystać tylko urlop macierzyński. Dlatego złożyła wniosek również o wypłatę zasiłku za ten okres, zaznaczając wyłącznie pole 1 dotyczące urlopu macierzyńskiego. Gdyby pani Ilona chciała złożyć długi wniosek o zasiłek macierzyński, dodatkowo zaznaczyłaby ostatnią rubrykę.

ZUS ZAM: część szósta wniosku – wnioskuję o zasiłek macierzyński w związku z...

Wypełniając szóstą część wniosku należy dochować szczególnej staranności. Informacje w niej zawarte rzutują bowiem na prawo do zasiłku macierzyńskiego i jego długość.

W pierwszym kroku wnioskodawca podaje, czy ubiega się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka czy przyjęciem na wychowanie (z ewentualnym podaniem daty przyjęcia na wychowanie). Dodatkowo należy podać dane dziecka, tj. imię i nazwisko oraz miejsce urodzenia.

Należy również zaznaczyć odpowiednie pole, jeśli dziecko posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Posiadając takie zaświadczenie ubezpieczonej przysługuje dłuższy urlop rodzicielski, a co za tym idzie zasiłek za ten okres. W konsekwencji do wniosku będzie trzeba dołączyć potwierdzone za zgodność z oryginałem zaświadczenie.

Przykład

Pani Beata urodziła dziecko i ze względu na problemy przy porodzie, otrzymało ono oświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Pani Beata może więc złożyć pracodawcy wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego i zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego – podwyższonej długości.

Drugi pkt tej części wnioskodawca zaznacza w przypadku, w którym ubiega się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu wraz z podaniem tej daty. Ubezpieczona ma możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, w wymiarze nie wyższym niż 6 tygodni. Wówczas do wniosku należy załączyć stosowne zaświadczenie na zwykłym druku od lekarza.

Pkt 3 szóstej części wypełnia ubezpieczona ubiegająca się o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego w sytuacji urodzenia dziecka/dzieci po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego – należy wówczas zaznaczyć odpowiednie pole. Dodatkowo należy podać dane dziecka oraz informację czy dziecko posiada zaświadczenie „za życiem” o którym byłą już mowa.

Ustawodawca wyróżnia kilka sytuacji niezależnych od wnioskodawczyni, w których przysługuje jej zasiłek macierzyński pomimo urodzenia dziecka nie będąc w ubezpieczeniu chorobowym w trakcie porodu tj. w przypadku ogłoszenia upadłości pracodawcy, likwidacji, rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa oraz śmierci pracodawcy.

W tej sytuacji do wniosku należy również dołączyć stosowny dokument potwierdzający zaistnienie jednej z tych sytuacji (np. świadectwo pracy z odpowiednią adnotacją lub wyrok sądu).

Przykład

Pani Alina pracuje w firmie pana Jana na podstawie umowy o pracę i pobiera zasiłek chorobowy z ZUS w związku z ciążą. W dniu 19 maja 2023 r. pracodawca – pan Jan zmarł. W związku z tym ze wszystkimi pracownikami wygasły stosunki pracy i wystawione zostały świadectwa pracy z adnotacją, że rozwiązanie umowy nastąpiło z powodu śmierci pracodawcy. Pani Alina urodziła dziecko w dniu 20 czerwca 2023 r. i złożyła w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego z zaznaczeniem pola o śmierci pracodawcy. Pomimo tego że w momencie urodzenia dziecka pani Alina nie pozostawała w ubezpieczeniu chorobowym, nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jednak pod warunkiem że do ZUS dostarczy świadectwo pracy, w którym zapisane jest, że stosunek pracy ustał w związku ze śmiercią pracodawcy lub inny dokument potwierdzający wygaśnięcie stosunku pracy z powodu śmierci pracodawcy.

Kolejny pkt w części szóstej odnosi się do sytuacji, w której ojciec dziecka występuje o zasiłek macierzyński. Powodem może być kilka sytuacji i jeśli taka wystąpiła należy zaznaczyć odpowiednie pole. Dodatkowo należy podać dane matki dziecka (imię, nazwisko i nr PESEL).

Piąty punkt odnosi się do sytuacji, w której urlop macierzyński lub rodzicielski był przerwany z powodu przebywania matki dziecka, lub samego dziecka w szpitalu i po powrocie ze szpitala matka dziecka wznawia korzystanie z jednego z urlopów związanych z macierzyństwem.

ZUS ZAM: część siódma wniosku – oświadczenie

Część tę wypełnia wnioskodawczyni, która ma zamiar korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Korzystając z tego urlopu należy oświadczyć czy drugi rodzic dziecka również będzie z tego uprawnienia korzystał. Do wniosku ZUS ZAM zostało więc od razu dołączone stosowne oświadczenie, aby nie robić tego oddzielnie.

Jeśli drugi rodzic dziecka również będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, wówczas należy dodatkowo podać, w jakim okresie oraz dane drugiego rodzica, czyli nr PESEL, imię i nazwisko. Oraz dodatkowe dane, jeśli rodzic dziecka nie posiada nr PESEL.

Oświadczenie jest o tyle istotne, aby nie nadpłacić zasiłku macierzyńskiego. Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez drugiego rodzica pomniejsza bowiem okres korzystania z tego urlopu przez pierwszego z nich. Nie dotyczy to 9 tygodni urlopu rodzicielskiego należnego na wyłączność drugiemu z rodziców dziecka.

ZUS ZAM: część ósma wniosku – oświadczenie i podpis

W ostatniej już części wniosku wnioskodawca oświadcza, że dane we wniosku są zgodne z prawdą, oraz jeżeli ulegną zmianie zobowiązuje się powiadomić o tym płatnika zasiłku.

Następnie należy wypełnić datę i złożyć podpis.

W jaki sposób złożyć wniosek ZUS ZAM u płatnika zasiłków

Wniosek o zasiłek macierzyński należy złożyć u płatnika zasiłków, czyli odpowiednio u pracodawcy lub ZUS. W przypadku pracowników i zleceniobiorców, którym zasiłek będzie wypłacał ZUS, wniosek można przekazać za pośrednictwem zatrudniającego wraz z pozostałą dokumentacją. Wniosek do ZUS można złożyć:

  • osobiście na Sali Obsługi Klienta ZUS,

  • za pośrednictwem operatora pocztowego,

  • za pośrednictwem osoby upoważnionej,

  • elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS.

Jak złożyć wniosek ZUS ZAM za pośrednictwem PUE ZUS

Podobnie jak większość dokumentów ZUS umożliwia dostarczenie wniosku ZUS ZAM również w formie dokumentu elektronicznego. Do elektronicznego przesyłania dokumentów do ZUS służy Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS (PUE ZUS).

Aby wysłać dokument w formie elektronicznej, należy posiadać potwierdzony profil na PUE ZUS lub zalogować się do tego portalu za pośrednictwem bankowości elektronicznej (tylko dla wybranych banków), poprzez profil zaufany lub przez kwalifikowany podpis elektroniczny.

Po zalogowaniu się do platformy, należy przejść do panelu świadczeniobiorca i w pierwszej kolejności wyszukać formularza ZUS ZAM. Można zrobić to na dwa sposoby:

1.

w lewym bocznym menu [Usługi] – [katalog usług], pojawi się lista usług, gdzie w miejscu przeznaczonym do wyszukiwania należy wpisać „ZAM” i kliknąć [filtruj], lub wybrać z listy dostępnych dokumentów, po wyszukaniu i wybraniu formularza kliknąć [przejdź do usługi] oraz [ok],

2.

w lewym bocznym menu [Dokumenty i wiadomości] – [Dokumenty robocze] – [Utwórz nowy], następnie należy kliknąć w filtr i w polu wartość wpisać „ZAM” i kliknąć [filtruj], lub wybrać z listy dostępnych dokumentów, po wyszukaniu i wybraniu formularza kliknąć [Utwórz dokument].

Po wyszukaniu i wypełnieniu formularza należy kliknąć [Sprawdź], aby system sprawdził, czy dokument został wypełniony prawidłowo. Jeśli tak, to należy kliknąć [Zapisz] – [zamknij], a następnie [Wyślij].

Przed wysyłką wniosek elektroniczny należy jednak podpisać. Można to zrobić na trzy poniżej prezentowane sposoby:

1.

za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. Profil jest bezpłatny. Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek na stronie pz.gov.pl i potwierdzić swoją tożsamość, np. w placówce ZUS, w urzędzie miasta lub gminy, przez bankowość elektroniczną

2.

za pośrednictwem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który wydają uprawnione centra certyfikacji i jest to usługa płatna

3.

za pomocą profilu PUE. Wniosek ZUS ZAM zalicza się do dokumentów, które można podpisać w ten sposób. Jednak nie dotyczy to wszystkich formularzy

Po złożeniu wniosku w formie elektronicznej należy pamiętać o tym, aby do ZUS dostarczyć osobiście lub pocztą pozostałe dokumenty, tj. odpis skrócony aktu urodzenia czy też zaświadczenie z przewidywaną datą porodu.

Przykład

Pani Wioletta prowadząca działalność gospodarczą ze względu na stan swojego zdrowia po porodzie, nie jest w stanie osobiście złożyć wniosku o zasiłek macierzyński w ZUS. Aby dochować terminu 21 dni na złożenie wniosku, pani Wioletta wysłała wniosek za pośrednictwem PUE ZUS. Pozostała dokumentację (odpis skrócony aktu urodzenia dziecka) dośle ZUS za pośrednictwem operatora pocztowego.

ZUS ZAM – najczęściej zadawane pytania

Pytanie

Odpowiedź

Wniosek składam do pracodawcy, ale to ZUS będzie wypłacał zasiłek macierzyński. Czy musi to być dokument ZUS ZAM

Nie. Każda wersja wniosku czy oficjalny wniosek, który wydał ZUS, czy odręcznie napisany może posłużyć jako wniosek o zasiłek macierzyński. Ważne, żeby posiadał wszystkie niezbędne dane oraz oświadczenia.

W przypadku kiedy to ZUS jest płatnikiem zasiłku, to czy należy wniosek złożyć w ZUS czy u płatnika składek

Wniosek można przekazać płatnikowi składek (nie musi być to oficjalny wniosek ZUS ZAM). Następnie płatnik składek z pozostała dokumentacją przekaże wniosek do ZUS. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wniosek złożyć również bezpośrednio w ZUS. Jednak w takim przypadku pozostałą dokumentację będzie musiał dostarczyć pracodawca lub/oraz ubezpieczony.

Co w przypadku błędnie wypełnionego formularza ZUS ZAM? Czy można go korygować

W przypadku, kiedy formularz został już złożony w ZUS, a następnie wnioskodawca dopatrzył się błędu, należy złożyć ponownie wypełniony wniosek w ZUS, dołączając do niego stosowne wyjaśnienie. Można również za pośrednictwem PUE ZUS na formularzu ZUS POG złożyć samo wyjaśnienie w sprawie. W razie konieczności dodatkowych wyjaśnień ZUS nawiąże kontakt z wnioskodawcą.

Przykład. Pani Helena prowadząca działalność gospodarczą złożyła wniosek o zasiłek macierzyński w ZUS. Niestety we wniosku omyłkowo podała błędny nr rachunku bankowego. W związku z zaistniałą sytuacją pani Helena poprzez PUE ZUS, na formularzu ZUS POG złożyła wyjaśnienia, podając prawidłowy nr rachunku bankowego z prośbą o wypłatę świadczenia na ten rachunek.

Czy we wniosku podawać adres zamieszkania czy adres do korespondencji

We wniosku należy podawać adres do korespondencji, wnioskodawca powinien bowiem przebywać pod takim adresem. W razie wyjaśnienia niektórych spraw ZUS kieruje na ten adres pismo, a jeśli nie podano rachunku bankowego, wówczas środki pieniężne są wysyłane na adres podany we wniosku.

Czy we wniosku można podać rachunek bankowy, którego nie jest się właścicielem

We wniosku powinien zostać podany rachunek bankowy, którego wnioskujący jest właścicielem. Jeśli rachunek bankowy zostanie podany innej osoby, prawdopodobnie wypłata zostanie dokonana na ten rachunek. Jednak nie jest to właściwy tryb postępowania i może rodzić problemy w niektórych sytuacjach.

W jaki sposób wniosek o zasiłek macierzyński złożyć do pracodawcy

Kierując wniosek o zasiłek macierzyński do pracodawcy (niezależnie czy to on jest płatnikiem zasiłków, czy następnie wniosek przekaże do ZUS celem jego wypłaty), można to zrobić na wniosku ZUS ZAM.

W praktyce większość wniosków składanych do zatrudniających przez pracowników lub osoby wykonujące umowę cywilnoprawne to odręcznie napisany wniosek lub wniosek pobrany z Internetu. Dzieje się tak, ponieważ taki wniosek jest krótszy i łatwiejszy do wypełnienia. Nie ma w nim dodatkowych oświadczeń oraz nie trzeba odpowiadać na dodatkowe pytania niemające wpływu na prawo do zasiłku konkretnej osoby. Wniosek ZUS ZAM przewiduje bowiem wszystkie możliwe sytuacje, w których znajduje się ubezpieczony. Każdy wniosek składany do pracodawcy powinien być więc dostosowany do konkretnej indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.

Jakie informacje są niezbędne w przypadku ogólnego wniosku o zasiłek macierzyński

W przypadku ogólnego wniosku o zasiłek macierzyński we wniosku powinny być zawarte następujące informacje:

  • miejscowość i data;

  • dane osoby wnioskującej (imię, nazwisko, pesel, oraz adres do korespondencji)”

  • dane płatnika składek (nazwa lub imię i nazwisko, nr NIP);

  • dane dziecka (imię i nazwisko, data urodzenia);

  • o jaki zasiłek osoba ubezpieczona się ubiega z podaniami daty od-do;

  • oświadczenie czy z urlopu rodzicielskiego będzie korzystał drugi rodzic dziecka;

  • podpis pracownika.

Należy pamiętać, że wniosek może być różny w zależności od sytuacji, w której znajduje się wnioskodawca (np. inny będzie wniosek o zasiłek macierzyński i rodzicielski, a inny, jeśli dziecko posiada zaświadczenie „za życiem”).

Dodatkowo co ważne, wniosek nie może obejmować 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługującego wyłącznie drugiemu rodzicowi (za tę część urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru).

Ponadto wniosek ma charakter „deklaracji”. Oznacza to, że ubezpieczona nie musi wskazywać konkretnych okresów, w których będzie korzystać z tego urlopu, ale „deklaruje” korzystanie z zasiłku macierzyńskiego z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

W jakim terminie złożyć wniosek o tzw. długi zasiłek macierzyński

Jeśli ubezpieczona wnosi o tzw. długi zasiłek macierzyński, obejmujący okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, powinna to zrobić w terminie 21 dni od dnia porodu (wypłata przez cały okres w wysokości 81,5%.) W przeciwnym razie wniosek zostanie ustalony i wypłacony w wysokości 100% za pierwszą część zasiłku i 70% za drugą część zasiłku.

Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego – wzór ogólnego wniosku

.....................................................
miejscowość, data

………………………………

………………………….........
imię i nazwisko pracownika

.......................................................

……………………………………

pracodawca

Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego

W związku z wychowaniem dziecka ………………………… (imię i nazwisko dziecka) urodzonego w dniu ……………………. (data urodzenia) wnoszę o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres:

  • urlopu macierzyńskiego od …………………. do …………………….

  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od …………………. do …………………….

  • urlopu rodzicielskiego od …………………. do …………………….

Informuję, że zamierzam skorzystać z pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego/ urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem i co najmniej jeden dzień urlopu rodzicielskiego przypadać będzie w pierwszym roku życia dziecka.

Jednocześnie oświadczam, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał ojciec dziecka.

.........................................

podpis pracownika

Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej